IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Ресурсният национализъм" на Путин е заплашен

Двойният удар от западните санкции и спадащите цени на петрола предизвиква сериозни проблеми за президента, смята руски анализатор

12:10 | 01.12.14 г. 41
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на Русия Владимир Путин говори пред генералитета си в Сочи. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Президентът на Русия Владимир Путин говори пред генералитета си в Сочи. Снимка: Ройтерс

По време на управлението си в Кремъл Владимир Путин се ползваше от два основни източника на политическа власт. Единият са високите цени на петрола, които дойдоха в рамките на неговото управление по време на икономическия бум. Другият фактор е патриотичният плам, който той поддържа чрез разпалване на регионални конфликти. Сега цените на петрола падат като камък. Ще успее ли руският президент да се осланя само на патриотичната мобилизация, пита се политическият анализатор от Московския институт "Гайдар" Кирил Рогов във Financial Times.

Изминалото десетилетие видя два периода на растящи цени на петрола. Единият завърши през 2008 г. с настъпването на световната финансова криза. Другият започна 3 години след това. Миналата седмица барел петрол се търгуваше за едва 70 долара в сравнение със 105 долара през юни. Руските производители със сигурност усещат натиска.

Последният спад отбелязва момент на голяма опасност за Путин. За последното десетилетие и половина, откакто той за пръв път стана президент, правителството укрепи контрола си върху петролната индустрия и увеличи ролята си във финансовия сектор. Пълзящата вълна на национализация намали стимулите за инвестиции и отне ресурсите, нужни за частни инвестиции. Това не е безпрецедентно: в богатите на природни ресурси страни хората обикновено са положително настроени към идеята за национализация. Но те очакват едно нещо – дивиденти. 

В ранните години на президентството на Путин, те не бяха разочаровани. Приходите от петрола увеличиха потреблението и стимулираха растежа. По-голямата част от парите бяха разпределени през пазарни канали. Вторият бум на цените на петрола доведе до повишение на икономическото представяне. През 2012 г. и 2013 г., когато цените бяха близки до 100 долара, икономиката беше близо до стагнация.

Липсата на инвестиции доведе до увеличаващи се цени, потреблението забави ръста си и раздаването на приходите от петрола зависеше от щедростта на държавата. В началото на това десетилетие държавните разходи бяха с една четвърт по-високи спрямо средата на миналото. Голяма част от тях отиваше в програми за социално подпомагане, по-високи пенсии и заплати на държавни служители, както и военни разходи.

Този подход понякога се нарича „ресурсен национализъм“ и сме го виждали и преди, например в Ирак при управлението на Саддам Хюсеин или Венецуела при Уго Чавес. Неизбежно тази политика води до конфронтация със Запада и режимът се затваря в себе си.

Политиците, които следват този път, често се обявяват за регионални лидери и започват конфликти със съседни страни, за да се възползват от патриотичната мобилизация. Конфликтите зад граница са източник на легитимност у дома. Те предлагат оправдание за репресиите и привличат хората към националистическата реторика. Обявените цели на конфликта са без значение, важна е самата продължителност на конфликта. Разглеждани по този начин, безнадеждни войни изглеждат рационални, въпреки цената.

Преходът от мек авторитаризъм към тоталитарна власт зависи от три предпоставки: широка обществена подкрепа, мълчаливата подкрепа на елита и икономика, която не запада прекалено бързо. Засега обществената подкрепа е най-силната карта на Путин. След период на спад, рейтингът му на одобрение скочи до 85% през юни.

Това може да е подвеждащо. В авторитарен климат подобни стойности са изключително съмнителни. Публичната дискусия, доколкото я има, е маргинализирана и проучванията на общественото мнение показват само изопачена картина. Въпреки че антизападните настроения се засилват, начинът на живот на руснаците сега е много по-западен отколкото когато и да било преди. Преди две години десетки хиляди излязоха по улиците на Москва и Санкт Петербург, настоявайки за модернизация и промяна.

Елитът започва да се страхува предвид явната популярност на Путин. Но най-сериозната опасност идва от икономиката. Двойният удар от наложените санкции и спадащите цени на петрола предизвиква сериозни проблеми за президента. Репресивният апарат още не е завършен и страната не е изцяло затворена към външния свят. Кремъл се колебае, чудейки се дали да ескалира конфронтацията или да намали напрежението, докато новата икономическа реалност се намести.

Логиката на ресурсния национализъм не познава връщане назад. Режим, който не пуска контрола върху природните богатства на страната, не може да създава благоденствие. Вместо това Путин трябва да провокира патриотичните чувства на хората си. Това означава да засили конфликта си със Запада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

9
rate up comment 21 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 9 години
хааахахаха! Железният кон се оказа кобила! хахаха!Малеййй, тука се напълни с откачалки! Съмнявам се некой да ви дава пари да се правят на маймуни! Това твойто си е диагноза! хахаха!Другият артист пък се размечтал за всеобща собственост върху благата! Абе пич, откога те подгони пък тебе комунизмът бре? Тука от две годин си издрайфа червата срещу комунистите, а сега - интернационал те подгони!Има май некъв вирус напоследък - удря в главата! Разпространява се из интернет през форуми и чатове... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
....продава ги на целия свят. -----------------------------ей тука е ключа от бараката. Ама някой иска да мине метър и да вземе нещо на тънкаш, но както казват Американците : Безплатен обят няма при капитализма. Еееми са живеем по американски образец тогава ше се плаща, който нема пари да се опраа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 10
Mavi Goz
преди 9 години
Хахаха... институтът "Гайдар"! Някой помни ли кой беше този, с чието име се е окичило институтчето, в което пък се реализират "икономисти" като Чубайс, Кудрин, Немцов... и що за икономика бяха сътворили те за родината и сънародниците си, когато имаха възможност именно те да се упражняват в управлението на Русия?Еми руснаците могат да сравняват и избират - дали това, което им предлага сега Путин или това, което им предложиха и щедро дадоха кликата около Березовски и Елцин... хаха!Институтът "Гайдар", обаче, не е в изгнание и си работи на пълна пара в Москва. Както е видно, квичането за авторитаризма и диктатурата на Путин изобщо не им пречи да развиват дейност и да излъчват идеите си. Въпросът е колко от руснаците ги споделят?! Ще ги видим на следващите избори! хахаха! Щото това е начинът, по който в условията на демокрация се задава курсът на държавния кораб. И най-вероятно на нас, либералните наблюдатели, ще ни остане либералната утеха, че руснаците са си *** и си го заслужават Путин, вместо да излязат по улиците и да си направят държава-слънце като Украйна, Либия или Сирия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 12
michaelis
преди 9 години
aaa ей те и тебе. Айде са ти кажи по законите най кой принадлежат ресурсите на Русия на човечеството или на руснаците които са на тази територия ??Ако са на човечеството искам да видя кой закон го казва тва навит ли си ??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 15
юрист
преди 9 години
"...Политиците, които следват този път, често се обявяват за регионални лидери и започват конфликти със съседни страни, за да се възползват от патриотичната мобилизация. Конфликтите зад граница са източник на легитимност у дома. Те предлагат оправдание за репресиите и привличат хората към националистическата реторика. Обявените цели на конфликта са без значение, важна е самата продължителност на конфликта. Разглеждани по този начин, безнадеждни войни изглеждат рационални, въпреки цената..." По-добро описание на политиката на *** до сега не съм чела.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 15
michaelis
преди 9 години
Тва им е заветната цел на САшш да ги лапнат, ама ше лапнат друго тези не са арабите нито тоз е Кадафи или Саддам или някой друг пингвин там. Ако можеха до са да си бомбардирали и да са им "национализирали" ресурсите както прааеха с Либия и златото им изчезна с Ирак и там златото фйууу, Афганистан и там същото ... Ама тука ако им се мре на тея от Пентагона да бомбардират кво им пречи ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 22 rate down comment 14
michaelis
преди 9 години
Всички живеем на една и съща планета.Защо ресурсите на територията на Русия да са само нейни?------------------------------------------------------------А чии да са на човечеството lol ??? Ми добре питай и американцьй дали са навити да ти харижат нещо от тяхните. bgMan нешо не си в час баце ама хич
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 9
michaelis
преди 9 години
....от Московския институт "Гайдар" Кирил Рогов във Financial Times.--------------------------------------------------------Стоп благодаря ви .... кат видя, че някоя руска страница ги дрънка такива тогаз ше повярвам ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 22
bgMan
преди 9 години
Всички живеем на една и съща планета.Защо ресурсите на територията на Русия да са само нейни?Като иска да са само нейни да спре да купува и потребява чужди изделия, технологии и идеи и да кара на каквото сама може да си произведе и също така да спре с имперските амбиции.Ако стане някога това... голям ентусиазъм ще е след след първите 1-2 години в най-огромния концлагер, в който ще се е превърнала тази страна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още