IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС намалява натиска за свиване на държавните дефицити

Страните ще могат да се отклоняват от изискванията, ако растежът им е под потенциалния, или ако предприемат структурни реформи

12:09 | 14.01.15 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Централата на Европейската комисия в Брюксел. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Централата на Европейската комисия в Брюксел. Снимка: Ройтерс

Европейският съюз (ЕС) заяви, че ще намали натиска върху страните членки за намаляване на техните бюджетни дефицити. Ходът на-вероятно ще даде повече време на Франция, Италия и други страни да изравнят бюджетните си финанси с правилата на ЕС, пише MarketWatch.

Европейската комисия (ЕК) обяви във вторник нова политика за това как ще надзирава бюджетните правила на съюза. В момента те задължават страните да поддържат бюджетните си дефицитите под 3% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Страните от ЕС прекараха последните пет години в орязване на бюджетните дефицити, които бяха раздути от икономическата криза, като увеличаваха данъци и намаляваха разходи, което попречи на икономическия ръст и повиши рязко безработицата в голяма част от съюза.

С отслабването на напрежението на финансовите пазари след пика на дълговата криза в еврозоната през 2012 г., комисията промени интерпретацията си на бюджетните правила в опит да минимизира негативния икономически ефект от орязването на разходите. Съобщението от вторник до някаква степен формализира тази позиция, като в същото време предлага някои нови политики.

Книгата с бюджетни правила „е основата на европейското икономическо управление“, заяви вицепрезидентът на ЕК Валдис Домбровскис. „Ние правим така, че то да бъде изпълнявано по интелигентен, ефективен и възможен начин“.

Комисията заяви, че ще позволи на страните да се отклонят от предишните задължения за намаляване на дефицита, ако предприемат структурни реформи, като например промяна на трудовото законодателство, която да улесни бизнеса да наема и уволнява работници. Това би помогнало на френското правителство, което се надяваше комисията да позволи на Париж да има по-висок от предварително договорения дефицит.

Париж дори може да спечели отлагане на реформите, които още не е възприел, но само ако тези политики включват „ясно заявени мерки и изпълними срокове за тяхното приемане и изпълнение“, заяви комисията.

Новата политика също така ще позволи на икономиките, които се справят доста под възможностите си – с висока безработица и неизползван потенциал на индустрията, да намалят дефицитите си с по-бавно темпо. Икономиките, попаднали в „много лошо време“, с разлика между реалното и потенциалното производство между -3% и -4% от БВП, няма да бъдат карани да намаляват дефицитите си изобщо, или само с 0,25% от БВП, ако дългът им е над 60% от БВП.

Италия попада във втората категория, с разлика в производството от -3,4% и дълг от над 130% от БВП. Това означава, че страната няма да прилага нови мерки за орязване на разходите от вече заложените в бюджета за тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:06 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още