IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Йенс Вайдман: Съществуването на еврото не зависи от Гърция

Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис не вярва в постигането на споразумение за Гърция по време на днешната среща на Еврогрупата

11:54 | 18.06.15 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Оцеляването на европейския проект не зависи от развитието на събитията в Гърция, посочи ръководителят на германската централна банка Bundesbank Йенс Вайдман в интервю за италианския в. La Stampa, цитиран от Ройтерс и БТА.

Евентуален Grexit (излизане на Гърция от еврозоната) обаче може да доведе до "заразяване" на други страни членки и ще измени характера на паричния съюз, отбелязва той.

Европейската централна банка (ЕЦБ) няма да може да предостави финансова помощ за Гърция, ако преговорите между Атина и международните й кредитори се провалят. "Не е работа на ЕЦБ да финансира държави, всъщност, това е забранено", подчертава германският централен банкер.

Гърция изпитва недостиг на капитали и в момента институцията предоставя ликвидни средства за гръцките банки чрез механизма за спешно финансиране ELA, докато преговорите са в застой. Според източник на Ройтерс ЕЦБ вчера е повишила лимита на програмата с 1,1 млрд. евро до 81,4 млрд. евро.

При провал на преговорите на политическо равнище ЕЦБ няма да има друг избор, освен да направи необходимите изводи. Задача на политиците, правителствата и парламентите е да решат дали да финансират Гърция, посочва Вайдман.

"Отговорността за това дали Гърция да остане или не в еврозоната, изцяло е на гръцкото правителство", казва той. Вайдман, който е известен със съпротивата си срещу либерализирането на паричната политика на ЕЦБ, призовава към по-строги правила в еврозоната, които да бъдат "прилагани по-сурово".

Ситуацията около Гърция е централна тема на планираното за днес заседание на Еврогрупата в Люксембург, но не се очакват конкретни решения. „Заседанието на Еврогрупата няма да бъде решаващо", каза снощи еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси, цитиран от ТАСС.

"Преговорите за Гърция ще бъдат възобновени на заседанието на Еврогрупата с разбирането, че 30 юни е краят на действащата програма (за подпомагане на Атина) и крайният срок за плащанията (на Гърция по кредитите към Международния валутен фонд)", подчерта Московиси.

"Наясно сме, че топката сега е в Гърция. При тази ситуация имаме нужда от хладнокръвие и политическа воля, за да постигнем резултат", каза той. Еврокомисарят допълни, че кредиторите изискват от Атина да изпълни програмата за реформи, която тя вече се е задължила да проведе.

Московиси не отговори на въпроса дали Европейската комисия се готви за евентуален фалит на Гърция, посочвайки, че "има различни сценарии, но само един от тях е приемлив". 

Междувременно гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис заяви вчера в Париж, че не вярва на постигане на споразумение за Гърция на днешната среща на Еврогрупата в Люксембург, предаде АФП.

Гърция трябва да върне около 1,5 млрд. евро на МВФ в края на месеца, а няма достатъчно пари, за да изпълни това задължение. Тя разчита на отпускането на транш от 7,2 милиарда евро от спасителната помощ за страната от МВФ и ЕС, но международните кредитори обвързват отпускането на транша с програма за реформи, за която двете стани засега не могат да постигнат споразумение.

Това правителство бе избрано, за да защити гръцкия народ с една много амбициозна програма за реформи, обясни Варуфакис. Надявам се, че институциите ще вземат под внимание тази програма за реформи, добави гръцкият министър.

Евентуално споразумение, което би могло да бъде постигнато на специална европейска среща на върха, която може да се състои в неделя в Брюксел, ще трябва след това да бъде одобрено от парламентите на няколко страни, включително Германия, преди 30 юни, отбелязва АФП.

Ципрас: "Сляпата упоритост" за намаляване на пенсиите в Гърция ще задълбочи кризата

"Сляпата упоритост", с която международните кредитори настояват за намаляване на пенсиите в Гърция, само ще влоши и без това тежката финансова криза в страната, пише гръцкият премиер Алексис Ципрас в коментар до германския в. Tagesspiegel.

"Сляпата упоритост, с която кредиторите настояват за намаляване на пенсиите в страна с безработица 25 процента, където близо половината млади хора са без работа, само ще доведе до допълнително влошаване на и без това вече драматичната социална ситуация", пише гръцкият премиер в статията, цитирана от Ройтерс.

За повечето семейства в Гърция пенсиите са единственият източник на доходи, подчертава той, допълвайки, че държавните разходи за пенсии и социални помощи вече са били намалени с 50% в периода 2010-2014 г.

"Това прави невъзможни нови съкращения в тази чувствителна област", отбелязва Ципрас. Той отхвърля като лъжа твърдението, че германските данъкоплатци плащат за пенсиите и заплатите в Гърция. Гърците работят повече часове от германците, което е точно обратното на широко разпространеното схващане в Германия, подчертава той. 

Темата за Гърция може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 18 rate down comment 5
Боян
преди 8 години
Ами да фалират и да излизат от ЕЗ и ЕС за да си живеят свободно и щастливо. ЕС ще се отърве от един хрантутник и всички останали като тях като видят колко щастливо ще заживеят Гърците ще се постегнат яко и това че ЕЦБ ще потъне с едни 160 милярда (другите са 80 към МВФ и 80 към техните си банки) не е изобщо плашещо с това темпо на печатане за два месеца и половина ще ги оправят. Ама защо ли така Гърците не им се излиза ???????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 15
Ewiak Ryszard
преди 8 години
Къде отиваме? В Библията се казва: "И [северният цар = Русия] ще се върне в своята земя с голямо богатство [1945] и ще насочи сърцето си срещу светия договор [враждебност към християните]. И ще действа [висока активност на международната сцена] и ще се върне в своята земя [разпадането на Съветския съюз и Варшавския договор. Руски войски се завърнаха в страната си]. В определеното време ще се върне [финансово-икономическо и геополитическо земетресение, разпадането на еврозоната, Европейския съюз и НАТО. Много страни от бившия Източен блок ще се върнат в зоната на влияние на Русия]." (Даниил 11:28,29а)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 31 rate down comment 6
power grid
преди 8 години
Гърция е фалирала.Не може да върне парите.Ако щат да ги убият пари нема да видят.Другото са безсмислени туристически пътувания на политици
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 24
Атанасио
преди 8 години
Доц.д-р Емил Хърсев се гаври защото ''системата'' се провали и използва словоблудство - ''Пък когато се натрупа още дълг и наближат новите падежи, облигациите могат да се обменят с "безлихвени перпетуитети", други ценни книжа, по които не се дължи ни лихва, ни главница.''Главницата трябва да е връща но до 0,2% лихва и естествено трябва да се види къде има разхищение и т.н. нещата опират до безработицата т.е. трябва да се подържа до 2-3% и знам как за столетия Просто и ООН наскоро каза едната мярка - 4 дневна раб.седмица но това е за накрая Почва се от забрана на офшорките и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 с цел 6% бщдж.излишъци които се инвестират в - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558защото свършва петрола - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231 и заради глоб.затопляне - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1494171174194445
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 25
Атанасио
преди 8 години
Доц.д-р Емил Хърсев - ''проблемът с гръцкия дълг лесно ще се реши,например ако кредиторите послушат спеца по финансови пророчества проф. Пол Кругман. Според него трябва \"само\" дългът на Гърция да се разсрочи (сега средната срочност е 16.5 г., защо да не стане 50 г.), а лихвата му да се намали от 2.6% сега, примерно на 0.2% год. Пък когато се натрупа още дълг и наближат новите падежи, облигациите могат да се обменят с \"безлихвени перпетуитети\", други ценни книжа, по които не се дължи ни лихва, ни главница. На книга дългът си стои цял и не се отписва, на практика дълг няма, нали нищо не се плаща. Едва ли съседите ще имат късмет кредиторите им да слушат проф. Кругман и проф. Варуфакис. Дългът на Гърция не е проблем за еврозоната. Проблемът е, че на опашката за безлихвен безсрочен дълг ще се наредят Италия, Испания, Франция и т.н. - http://***.segabg.com/article.php?id=737114 ОИСР го призна ,осъзна - http://***.investor.bg/analizi/91/a/oisr-ikonomicheskiiat-ryst-e-v-opasnost-196935/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 37 rate down comment 8
misanthrope
преди 8 години
"За повечето семейства в Гърция пенсиите са единственият източник на доходи, подчертава той, " Е Алекси вече преиграваш. Чак па за повечето семейства.....!А и така да е, какво предлагаш? Да вдигнем пенсиите, за да могат повечето семейства в Гърция да живуркат на ЕС издръжка? Вместо да се инатите, пробвайте да направите нещо да намерите работа на тези хора а не да запазим пенсиите, че са единствения доход
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още