IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Призракът на национализма в Европа

Според експерт Европа има по-значителен проблем за решаване от агресията на Русия и заплахата от ИДИЛ

17:39 | 03.04.16 г. 40
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

Миналия месец министрите на отбраната на страните от НАТО се срещнаха в Брюксел, за да обсъдят двата най-големи проблема пред трансатлантическата сигурност: новата агресия на Русия и терористичната заплаха от процъфтяващата ИДИЛ.

Нерешено обаче е най-непосредственото и може би най-значителното предизвикателство на Европа – повторният национализъм на европейската политика, което води до екзистенциална заплаха за Европейския съюз (ЕС). В крайна сметка изправянето пред тази непосредствена криза ще бъде критично важно за постигането на успех спрямо предизвикателствата, идващи от Русия и ИДИЛ, пише бившият американски представител в НАТО и председател на Chicago Council on Global Affairs Иво Даадлер за POLITICO.

Когато става въпрос за днешните съображения по сигурността на Европа – Русия и ИДИЛ, министрите на отбраната на НАТО има защо да изпитват известен оптимизъм.

Военният министър на САЩ Аш Картър пристигна в Брюксел след изявлението си, че САЩ значително увеличава военното си присъствие и възможности в Европа. Вашингтон ще увеличи четири пъти годишните си разходи, за да подкрепи европейските си усилия за преосигуряване – включително изпращайки повече военно оборудване на европейските фронтови линии, по-големи инвестиции в критична инфраструктура за по-бързо укрепване и допълнителни средства за тренинг на други сили на НАТО.

Важно е, че новото оборудване включва и допълнително разполагане на военни части в Европа на ротационен принцип.

По-големите усилия на САЩ идват във време, когато европейските правителства най-накрая спряха да орязват разходите си за защита и всъщност започват да ги увеличават.

Новият стратегически и отбранителен преглед на Обединеното кралство включва заделяне на 2% от БВП за защита, включително увеличавайки поръчките за изключително нужно оборудване. След като години наред поддържа едно и също ниво на разходи, Германия обяви скромно увеличение, по-голямата част от което отива за нови поръчки.

Страните от Източна Европа също заделят сериозни средства, за да подобрят възможностите си, като повече от държавите на фронтовата линия искат да постигнат нивото от разходи от 2% на НАТО до края на това десетилетие, ако не и по-рано.

Преконфигурацията на плановете за защита на НАТО и формирането на единици за бързо разполагане, договорени на срещата на високо равнище в Уелс през 2014 г., са все признаци за ангажимент с цел защита на територията на НАТО. Малко вероятно е Москва да не осъзнава това и ще се замисли, преди открито да заплаши която и да е част от територията на НАТО.

Предизвикателството, наложено от ИДИЛ, обаче е по-непосредствено и трудно за решаване. То също е част от дневния ред на министрите, като Картър призовава колегите си да увеличат военните си ангажименти – специални сили за провеждане на антитерористични операции, обучители на кюрдски и иракски части, бойни самолети за бомбардиране на терористични цели в Сирия, самолети на НАТО за наблюдение при военновъздушни операции, както и финансови средства и оръжия в подкрепа на сили срещу ИДИЛ.

Предизвикателствата от Русия и ИДИЛ са реални и значителни, но добрата новина е, че НАТО осигурява ефективен форум за основните страни, на който да се съберат, договорят координирани стратегии и да принудят дори най-неохотно настроените страни да увеличат ангажиментите си. Това обаче не е така, когато говорим за другото основно предизвикателство срещу Европа – повторният национализъм на европейската политика.

Европа днес е изправена пред екзистенциална криза. Кризата в еврозоната бе по-скоро отложена, отколкото решена – голяма част от най-големите разходи са наложени само върху няколко страни. Европа се бори с бежанската криза през 2015 г., като само няколко страни, начело с Германия и Швеция, и с Италия и Гърция сред тях, поеха по-голямата част от миграционните потоци и отговорност.

Редица европейски страни се опитват да се справят с проблема, налагайки отново граничен контрол, който застрашава свободното придвижване на стоки и хора – крайъгълен камък на ЕС. Придвижването към национализъм достига зенита си във Великобритания, която сериозно обмисля напускането на съюза.

Фокусиран навътре, погълнат в себе си, новият национализъм в Европа представлява сериозна заплаха за европейската сигурност и трансатлантическите отношения.

В продължение на 70 години, започвайки с плана Маршал, САЩ се ангажират с помощ за изграждането на отворена, кооперативна и в крайна сметка обединена Европа – цяла, свободна и в мир. Русия се превърна в сериозна заплаха за тази Европа, когато през 2014 г. нападна Украйна. ИДИЛ представлява подобна критична заплаха за безопасността и сигурността на хората. Но една Европа, която вече не е отворена, отдалечава се от общите решения за сметка на националните, е по-трайно и значително предизвикателство за страните и хората на Европа.

Много европейци разбират това предизвикателство и са решени да му се противопоставят. Но те се нуждаят от помощ, която една много по-ангажирана Америка може и трябва да предостави. Вашингтон трябва да подчертае опасността от сегашната тенденция към нов национализъм, нуждата да се създаде общоевропейска стратегия спрямо бежанците и нуждата Великобритания да остане в Европа. В крайна сметка европейският проект е и до голяма степен американски проект, а провалът му ще нанесе сериозни вреди не само на Европа, но и на САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:57 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

20
rate up comment 6 rate down comment 2
scott
преди 8 години
а добре. аз па си говаря по усет и по тва - кой има полза от "идеологията"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 2
scott
преди 8 години
ти за черните пантери чувал ли си?видеха потенцяла, яхнаха го, вкараха го в употраба и хоп- мултикултурализ. ше ни свърши работа в идните 50-100 години: мислеха си кукловодите.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 6
studioaa
преди 8 години
С този си пост само показваш, че си абсолютно некомпетентен и нямаш абсолютни никаква идея за историята на тази идеология. Аз съм прекарал много време или около 15 години изучавайки всичките и аспекти и днес мога да кажа със 100% сигурност не само къде е възникнала тази идеология, но мога да изброя всичките и създатели по име...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 6
studioaa
преди 8 години
Флагът на културния марксизъм е свит юмрук, а флаговете на сродните му движения на феминизма също съдържат свит юмрук. А сега ако се върнем към протестите срещу кабинета "Орешарски" от организации като Протестна мрежа или Ранобудните студенти е елементарно да заключим, че тези организации са културни марксисти, защото те ползваха символите на тази идеология - свития юмрук. А сега ако погледнем протестите срещу президента Виктор Янукович в Киев, то местните протестъри отново бяха водени от културните марксисти развяващи знамена със свити юмрук на тях. Тази идеология няма националност и тя НЕ ИДВА ОТ САЩ - не се вързвайте на пропагандата на Волен Сидеров.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 3
scott
преди 8 години
много бъркате генезиса на тез същества, уважаеми!Зараждат се из еврейските среди на САЩ! ИДЕЯТА: ЧЕРНИТЕ НИ ПРАВЪЗХОЖДАТ, ЗА ДА НЕ НИ ИЗБИЯТ ЕДИН ДЕН ШЕ ВИКАМЕ МЯУ,МЯУ И РАВЕНСТВО ПО СВЕТЪ!После стават маша и проводник на интересите на правителството на САЩ! Бъзикат сека силна местна власт чрез поддържане на непопулярни каузи и демонизиране на управляващите. Така избегват възникването на силни точки на съпротива и хомогенни общества по светъ! Нито са кутурни, нито са маркссти. най-обикновени ционисти ден мяукат. ЕФЕКТИВНО. Европа вече не кудкодяка, камо ли да измисли нещо ново.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 7
studioaa
преди 8 години
Заплахата за Европа НЕ ИДВА ОТ САЩ, a заплахата за Европа и САЩ е една и съща и това е идеологията на интерналния социализъм, тя много често бива наричана "културен марксизъм". Тези лица и организации като БХК, Отворено общество и т.н. у нас наричани с.о.р.о.с.о.и.д.и или е.в.р.о г.е.й.о.в.е се наричат културни марксисти в англоговорящия свят. Тези комунисти са се появили в Европа или във Ваймарска Германия, а не в САЩ. За съжаление обаче те напълно контролират Демократическата партия в САЩ и много други партии из целия цивилизован свят. Добро начало би било да за започнете да ги наричате "културни марксисти", за да знаят хората каква идеология е това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 8 години
добре де, мач с мач не си приличат по принцип ... но Франко е доста по различен от другите двама, които си приличат по много неща. и кво да му е честното като той си изпати най-много
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
scott
преди 8 години
файв,още томас мор пише за комунизъма като утопиа - в детайли. А Маркс казва: социализъма ше дойде така, че никоя нема да го усети. И като се направи крачката до комунизама, ше изчезнат парите и хаоса в икономиката. нещо като: световно централно планиране -пари=комунизъм. Та, ими бая сериозна теориа по въпроса....ирониата е, че аще правим пари от неговите книжки. и нещем да изчезнат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
Проблемът ти е, че ти не знаеш какво точно е комунизъм. Идеята за комунистическо общество преподавана в училище преди 1989г е интерпретацията на Ленин/Сталин на идеологията на Маркс и Енгелс и затова се нарича ленинизъм. Това, за което си учил е ленинизъм, а не комунизъм. Съществуват обаче други интерпретации на Маркс и Енгелс, които са различни от тази на Ленин и една от тях е мултикултурализма. Ако сравним ценностите на мултикултурализма с учението на Маркс ще установим пълно съвпадение на ценностите и идеите на двете движения. Мултикултурализмът е комунизъм в чиста форма, за разлика от ленинизма, който се противопоставя на свободната миграция например. Има десетки научни трудове, монографии и изледвания, които потвърждават, че мултикултурализъм = комунизъм, но не съм чел нито един труд на български по темата. Недейте пръска лъжи сравнявайки нашия соц с ЕС и заключавайки, че двете нямат нищо общо - това е 100% лъжа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 2
michaelis12
преди 8 години
Gewerkschaft schockiert: Mitglieder haben massiv AfD gewаеhlt http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/04/02/gewerkschaft-schockiert-mitglieder-haben-massiv-afd-gewaehlt/-----------------------------------------------------------------------------------------------------------спокойно другарки и другари в Германия масово избират AFD значи в най-скоро време ще можем спокойно да си пишем думата *** или ц.иганин ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още