IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво правят младите хора в Европа - учат, работят или нищо?

Всеки четвърти младеж на възраст 20-24 г. в Италия и Гърция е в групата NEETs

17:16 | 21.08.16 г. 17
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През изминалата седмица, в навечерието на Международния ден на младежта, Евростат, статистическата служба на Европейския съюз, представи своите редовни данни за младежите в Общността.

Във възрастовия интервал 15-29 години попадат 90 милиона души или 17% от населението на ЕС. Не буди изненада фактът, че характерно за въпросния интервал е в първите години от него - 15-19, да преобладават младежите, които единствено се обучават, а в последните години от него - 25-29 - работещите младежи. По средата на интервала, където се намират младежите между 20 и 24-годишна възраст, е характерно работата и образованието да са разпределени сравнително по равно.

Друга характерна черта за интервала е, че с увеличаване на възрастта се увеличава и делът на младите хора, които нито са в трудова заетост, нито са в образование или обучение - т.нар. NEETs. Процентът скача почти три пъти, от 6,3% при най-младите до 17,3% при младежите в интервала 20-24 години, а в най-горния възрастов интервал - 25-29, нараства до почти 20%. 

Изследването на Евростат се фокусира върху средната възрастова група 20-24 г., съставена от почти 5 милиона младежи от ЕС през 2015 г. При нея най-висок дял от нищо неправещите младежи има в Италия и Гърция, съответно 31,1% и 26,1%, или повече от всеки четвърти в тези страни. Повече от всеки пети пък е в тази ситуация в Хърватия, Румъния, България, Испания и Кипър. Обратното, с най-нисък процент са Холандия (7,2%) и Люксембург (8,8%), следвани от Германия, Дания и Швеция (и трите с по 9,3%), Малта и Австрия (с по 9,8%) и Чехия (10,8%).

Интересно е и динамиката на данните и как те се променят спрямо 2006 г. Въпреки че делът на младите хора между 20 и 24 години, които нито работят, нито учат или се обучават, остава стабилен  между 2006  и 2015 г., важни промени настъпват в страните членки, като в 10 от тях се наблюдава намаление, а в останалите 18 - увеличение.

Прави впечатление, че сред 18-е страни с най-голямо влошаване на показателя NEETs са страните, които пострадаха най-силно от кризата в Европа. Той се е увеличил с най-много в Италия ( 9,5 процентни пункта), Гърция (9,3 пр.п.), Испания (9 пр.п.), Кипър (8,5пр.п.) и Ирландия (7,8 пр.п.). Със сравнително по-малко, или с между 4 и 5 процентни пункта, е ръстът в Хърватия, Румъния, Португалия, Великобритания, Дания и Финландия. 

С най-добри показатели, т.е. страните, в които намалява делът на NEETs, при това с най-бърз темп, са Германия и България. Но докато за Германия може да се каже, че спадът от 5,9 пр. п. им е помогнал да са сред страните с най-нисък брой на нищо неправещите младежи, то за България техният спад от 5,5 пр.п. просто е "отлепил" страната от дъното, което е заемала през 2006 г. Тогава България оглавява класацията с почти 30% младежи, които не са нито работещи, нито учащи или обучаващи се, което е било близо двойно над тогавашното средно за Общността.

Тази позитивна тенденция за България се дължи най-вече на нарастването с повече от 60% на младежите, които са единствено в образование, през 2015 г. спрямо 2006 г., при нарастване за ЕС от малко над 11%. Паралелно с това тези, които само работят, спада сериозно. Т.е. данните показват ясно предпочитание за образование пред заетост и, може би, следване на народната мъдрост „Учи, за да не работиш”. Предвид широко критикуваната от работодателите липса на практически знания и умения сред завършващите младежи, минималното нарастване на дела на тези, които едновременно учат и работят (от 6,4% на 6,9%), е повече от разочароващо.

Данните на Евростат по региони за страната са единствено за възрастовите интервали 15-24 и 18-24. Разглеждайки данните от динамиката за тези интервали може да се заключи, че единствено в Северозападния район на страната няма почти никаква разлика през годините и там дела на NEETs спрямо всички младежи е почти двойно по-висок от средното за страната. И при двата разглеждани възрастови интервала процентът е най-висок в Северозападния район, а промяната през годините там е минимална. Тези данни са показателни за тежкото състояние на пазара на труда в най-изостаналия български регион.



 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

7
rate up comment 16 rate down comment 3
ing5rov
преди 7 години
Ми бегай бе малкия...колко пъти да повтарям , че за по *** ако работиш , працакването е двойно !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 1
mrynmryn
преди 7 години
В моята сегашната ми работа (скоро бивша), повечето се страхуват да напуснат. Едната имала деца, другата не можела да загуби това което е постигнала (чистата и заплата е около 650 до 700, ако това е голямо постижение...), третата не искала да напусне, защото къде другаде щяла да отиде, напускането било най-лесното. Ами извънреден труд не се плаща а всеки ден имаш поне по час такъв. Идват от време на време разни вфк и от сорта и започват - ама тук имало малко прах, там един надпис не свършвал с точка и разни дреболии, а персонала не достига и всеки работи на предела на възможностите си. Половината които ни се водят шефове, са с изкл. ниска грамотност, не че моята е по-висока, но аз поне не пиша "незнам". А компютърната им такава, е почти нулева. Но видиш ли, половината от тия "шефове" са роднини на истинските...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 3
supertrader
преди 7 години
Не става въпрос за умения, икономиката е в такова състояние че да си намерят работа младите хора се случва едва след като се ориентират към работа която не създава нищо - държавна работа и викат. Младите са с нагласа да работят нещо с което създават полезен продукт, такава е психиката на младия човек. При който се промени и си намира работа и излиза от групата на младите безработни. Работодатели няма, при толкова високи нива на безработица те са се превърнали в робовладелци. Тук има един супермаркет, такова текучество на млади хора че свят да ти се завие и всички които са работили в него стават за тази "сложна" работа децата, но на минимална заплата им режат от нея за какво ли не и как се работи за толкова пари и как се живее с тях ? Тревожа се обаче като гледам колко са хрисими и как се примиряват, ето това е тревожно при младите хора - имплантират им робска психика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 24 rate down comment 2
mrynmryn
преди 7 години
"широко критикуваната от работодателите липса на практически знания и умения сред завършващите младежи"Според тях, магически ли се придобиват уменията в дадена сфера? Те не искат да вземат някой и да инвестират в него малко пари и време, за да го обучат, разбирам ги и тях, но монетата има две страни. Мен ме обучиха точно за три седмици. След това ме оставиха да се оправям сам, след два месеца, започнах да разбирам повече от обучаващите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 19
vstoykov
преди 7 години
Много ми е интересно как учат тези, които едновременно работят. След 8-10 часов работен ден + два пъти по 30 минути транспорт от/към работното място не ми е ясно как тези работещи бедни ще имат време за учене.Някои твърдят, че това било лошо (да има толкова много хора, които не работят), но това всъщност е доказателство, че хората са богати - могат да си позволят да не работят. Положението все повече ще се "влошава".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 4
ing5rov
преди 7 години
"С най-добри показатели, т.е. страните, в които намалява делът на NEETs, при това с най-бърз темп, са Германия и България."Тоя път познахте...ама защото младите се евакуират от България и отиват в Германия , та сметката излиза и от двете страни на уравнението .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 11
DutyFree
преди 7 години
Много интересно, как причината е следствие!!??? Като във всяко червено мислене!! ??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още