IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Вицепремиерът на Испания поема контрола над Каталуния*

Карлес Пучдемон и 12-те членове на каталунското правителство няма да получават повече заплати и могат да бъдат обвинени в узурпиране на функции

11:21 | 28.10.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Испанското правителство суспендира автономията на Каталуния и пое контрола върху правителството ѝ, предаде BBC, като цитира официално съобщение, в което се посочва, че контролът над областта и службите в нея преминават към испанския вицепремиер Сорая Саенас де Сантамария.

Испания официално пое прякото управление на област Каталуния и уволни сепаратистките лидери, предадоха световните агенции. Тази стъпка беше предприета, след като каталунският парламент прие декларация за независимост на испанската област.

Досегашният премиер на Каталуния Карлес Пучдемон и 12-те членове на каталунското правителство няма да получават повече заплати и могат да бъдат обвинени в узурпиране на функции, ако откажат да се подчинят.

Засега няма отговор от най-високопоставените каталунски представители.

Вчера депутатите в Каталуния подкрепиха с бойкотирано от левицата тайно гласуване отделянето на Каталуния от Испания и така обявиха едностранно независимост. По-късно испанският премиер Мариано Рахой обяви, че разпуска правителството и парламента в провинцията и свиква избори на 21 декември. 

Междувременно стана ясно, че трима души са били ранени през нощта в Барселона при опити на привърженици на единството на Испания да се сблъскат с празнуващите независимостта на Каталуния на площад „Сан Хауме”.

Протестите „за“ и „против“ независимостта на Каталуния продължиха през цялата нощ.

Докато на площадите в Барселона някои празнуваха независимостта, в други части на града се организираха протести на привърженици на единна Испания.

Сутринта беше отстранен от длъжност началника на полицията в областта Жозел Луис Траперо, съобщава БТА.

Хронология на събтията 

Дълго тлеещият конфликт между Мадрид и Барселона имаше своите върхове и спадове през изминалите 7 години. Каталуния поема по пътя към отцепването през 2010 г., когато конституционният съд гласува срещу законодателен акт, разширяващ автономията на областта, припомня в свой анализ Българската национална телевизия (БНТ).
Решението разпалва сепаратистките настроения.

От 2012 г. започват ежегодни демонстрации в подкрепа на независимостта. Две години по-късно се провежда и първият референдум за отцепване, който обаче няма официален характер.

През 2015 г. каталунското правителство е оглавено от коалиция, която иска независимост. Регионалният премиер Артур Мас губи подкрепата на парламента и сепаратистът Карлес Пучдемон става новият каталунски лидер.

Смятан за по-силна фигура, която ще изпълни обещанието си за отцепване от Испания, бившият журналист твърдо следва тази линия на поведение. През септември тази година, парламентът насрочи дата за референдум за независимост. Правителството в Мадрид се обяви против, а испанският Конституционен съд реши, че допитването е незаконно. Въпреки това, на 1 октомври в Каталуния се проведе спорният референдум.

Полицията опита със сила да спре гласоподавателите да влязат в избирателните секции. Последваха протести в Мадрид и Барселона - както на поддръжници на единна Испания, така и на сепаратисти. Започна игра на нерви между премиера Мариано Рахой и каталунския лидер Карлес Пучдемон. 

След два ултиматума от страна на Мадрид, Барселона така и не даде ясен отговор обявила ли е независимост или не.

Тази седмица испанското правителство реши да задейства член 155 от Конституцията. В последния момент обаче сепаратистите едностранно обявиха независимост. 

*Обновена към 13:30 часа. 

Още за кризата в Каталуния вижте тук. 
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още