IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Заплахата за либералната демокрация е идеологическият вакуум в основите й

Всяка политическа традиция трябва да преосмисли собственото си идеологическо ядро през новото десетилетие, смята холандският политолог Кас Муде

19:54 | 06.12.19 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През последното десетилетие политиците по целия свят се борят да се справят с крайнодясното движение. Но досега твърде голяма част от тази битка беше насочена срещу нативистите вместо към защита на либералната демокрация, пише за Prospect политологът Кас Муде. 

Крайно време е да разработим съгласувани и всеобхватни либерални демократични отговори както на антиполитическата практика на технокрацията, така и на популизма. Докато повечето политически традиции се покланят на боговете на „пазара“ през последните две десетилетия на миналия век, през първите две десетилетия на този век те все по-често се вслушват в (еднородния) „глас на народа“. 

Това, което трябва всички основни политически традиции да постигнат, е да преоткрият силните страни на либералната демокрация, а също и да помислят по-внимателно за най-добрия баланс между управлението на мнозинството и правата на малцинствата. Трябва да се научим да защитаваме либералната демокрация, като обясним защо тя е най-добрата политическа система, която имаме в момента. Решаващо за този дебат е възвръщането на термина „малцинство“. Той не трябва да се прилага изключително за „етнически“ или „религиозни“ групи. Хората трябва да разберат, че всеки може да бъде - или да стане - малцинство във времето и че само либералната демокрация винаги ще защитава вашите основни права - независимо дали сте част от мнозинството или малцинството.

По подобен начин трябва да мислим отново за това къде наистина се намират границите на либералната демократична система. Критиката на политиките и начина, по който се водят нещата, е неразделна част от системата. Но някои позиции атакуват корена на системата и затова не могат да бъдат настанени в нея. Например, въпреки че затварянето на границите за мюсюлманските имигранти може да бъде морално отвратително и практически невъзможно, само по себе си то не подкопава либералната демократична система. Отнемането на права на гражданите, защото те са мюсюлмани или от друга религия, обаче го прави. По същия начин, отслабването на независимостта на медиите или съдебната система, атакува основите на либералната демокрация и следва да бъде отхвърляно от всяка страна.

Отвъд това всяка политическа традиция трябва да преосмисли собственото си идеологическо ядро през новото десетилетие. Задачата е да се открият интелектуалните основи на миналото и да се прилагат към настоящите и бъдещите предизвикателства. Това не е от значение само за социалдемокрацията, която се е отклонила най-далеч от своя произход. Християнската демокрация и консерватизмът може да са се справили по-добре в електорален план, но те често са постигнали това на базата на радикални програми, вдъхновени от дясната страна, а не от собствения си кодекс.

Как изглежда християнската демокрация в една до голяма степен секуларизирана Европа, с нарастващо и маргинализирано мюсюлманско население? Какво означава консерватизмът след десетилетия неолиберална хегемония, понякога смекчена от социалдемокрацията? Как либерализмът се възстановява от Голямата рецесия? И как трябва да се развива Европа след десетилетия на интеграция без визия и в сблъсък с конфронтираща Русия и все по-малко инвестиции от САЩ?

Социалната демокрация остава вкоренена в социално-икономическите интереси, но днес те са по-малко свързани с определен класа, отколкото преди. С нарастващия (и често образован) прекариат, наред с все по-разнообразната работническа класа, социалдемокрацията трябва да премахне традиционния си модел на солидарност на една класа, който се основаваше на патриархалното бяло семейство. И с технологичната революция на хоризонта тя трябва да се откаже от илюзията за пълна заетост, да възстанови връзките си със синдикатите и сериозно да обсъди различните варианти за универсален базов доход. Всичко това изисква фундаментално преосмисляне на смисъла и стойността на заетостта на пълен работен ден. Освен това, поне на нашия континент, нищо от това не може да бъде постигнато без фундаментална реформа на Европейския съюз.

Малко от това ще се случи през 2020 г., а може би не и през следващото десетилетие. В много отношения истинската криза на либералната демокрация днес не е интегрирането и нормализирането на крайната десница. Това е идеологичният вакуум в собственото ѝ сърце.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:01 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 6
Бидонойл
преди 5 години
Нелиберална демокрация не съществува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 5
julian12
преди 5 години
Забрави да споменеш клептократичната капиталистическа автокрация (Англо-саксонските страни)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 21
Стоян Петров
преди 5 години
Либералната демокрация всъщност е икономически модел, който няма алтернтива. Тя позволява действието на така наречения " социален лифт", който е стимул за голяма част от обществото. Вярно че има бъгове, като кресливите гей-малцинства и химерата на социалната справедливост, но постепенно те губят значението си. И ако не е либерална демокрация, какво ще е - комунистически капитализъм(Китай), клептократична автокрация(Русия), религиозна диктатура(Иран), или какво? Дайте пример!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 7
Императорът
преди 5 години
"Например, въпреки че затварянето на границите за мюсюлманските имигранти може да бъде морално отвратително и практически невъзможно"Дори само за такива приказки трябва да има съд за измяна и бесило !!! Нито един народ и нито една държава не е оцеляла и не може да оцелее, ако доброволно отваря вратите и границите си пред нахлуващите варварски орди, които идват да я превземат и унищожат. Морално ли е - отстрана на тия политици - да подлагат собствените си народи на терор и геноцид, от абсурдна толерастия към тия, които идват за да ги колят, газят и взривяват. Не е ли дълг на всеки държавник да защитава страната и народа си? И Тръмп казва това многократно. И да - мнозинствата ще станат малцинства с такива политици... но новите мнозинства няма да са толерантни, те и сега като малцинства не са толерантни !!! А за това какво да кажем:"социалдемокрацията трябва да премахне традиционния си модел на солидарност на една класа, който се основаваше на патриархалното бяло семейство."А на какво трябва да се основава бъдещия "модел"? - На изкълченящината? На национализирането на децата - на тия, които все пак се осмелят да имат деца - и предаването им за развлечения на извратенците - и така до заличаването на европейската раса? Нормалните европейци трябва да разберат, че имат много малко време за реакция, ако изобщо искат да оцелеят !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 27 rate down comment 6
bgMan
преди 5 години
Либералната демокрация е мъртва. Колкото и да я пудрите и предлагате от мъртвец нищо не може да се очаква. Либерализма направи няколко много лоши грешки. които предопределиха *** му. Една от тях е да даде по-големи права на някои малцинства за сметка на дискриминация срещу мнозинството. Еми няма как да ме накарате дори и на сила да ви припозная като нещо правилно или както един форумен гей се изразява тук - като следващата еволюционна стъпка в обществените отношения. Това не е никаква еволюция, това е регрес, разпад и постепенно умиране.Живота и надеждата са другаде, не са в извратени либерали опитващи се насила да налагат фалшивите си фантастики и измишльотини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 9
дядя Вова
преди 5 години
Заплахата за либералната демокрация е идеологическият вакуум в основите й ОксиморонЛиберална демокрация - еманация на столетия капитализъм.Липса на всякакви спирачки + потребление на МАХ !Няма идеология,потребление + своеволие > толкоз.Идеологията спирачка на горните 2.Елементарно Уотсън, т.е. Илиев.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 6
ing5rov
преди 5 години
"Хората трябва да разберат, че всеки може да бъде - или да стане - малцинство във времето и че само либералната демокрация винаги ще защитава вашите основни права - независимо дали сте част от мнозинството или малцинството.""...трябва да премахне традиционния си модел на солидарност на една класа, който се основаваше на патриархалното бяло семейство."Подготвителни постулати за новия световен ред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още