През 2020 година доходите на работещите в ЕС са намалели с 5,2% спрямо нивото от 2019 година заради пандемията от коронавируса, показват данните на Евростат. Агенцията обяснява, че причината за това са неработните дни, както и редуцирането на работните часове по време на блокадите и увеличеният брой на безработните.
eurostat2
Източник: Евростат
Ефектът от кризата е различен за различните държави на базата на структурата на икономиката им. Тези, които разчитат на туризъм, имат по-съществено намаление на доходите на работещите. Най-засегнат е секторът на ресторантьорските услуги и хотелиерството, където се регистрира спад от 20% на доходите.
Като цяло данните показват, че кризата засяга основно хората с ниски доходи. Особено видимо е това в Нидерландия, където 80% от хората останали без работа са били с ниско ниво на заплащане. У нас 60% от новите безработни са от тази група.
Съкращенията са основно в няколко рискови групи - млади хора (16-24 години) и временни работници. Засегнати са повече жени, но това е заради факта, че повече жени работят в секторите, които са под натиск от кризата.
Хората с високи доходи в ЕС като цяло са запазили своите работни места.
Евростат отчита и как програмите на правителството компенсират загубата на доходи по време на пандемията. Подобни схеми има в 25 държави, а в 10 от тях служителите са получили компенсации както от държавата, така и от фирмата, в която работят.
Данните показват, че в някои държави служителите получават фиксирана по размер помощ от държавата (Гърция, Хърватия и Малта), а в други - процент от доходите, които получават работещите, като обикновено е определен максимален или минимален праг на помощта.
Влиянието на тези схеми е съществено за намаляване на тежестта на загубата на доходи в страни като Хърватия, Франция и Нидерландия.
eurostat
Източник Евростат
Според оценката компенсаторните схеми успяват да намалят тежестта на загубата на доход. Средно за страните този процент се движи с между 1 и 5 на сто.
преди 4 години Това да вземат да го прочетат българските политици и правителството.При локдаун гражданите на някои държави от ЕС са загубили само 5% от доходите си.А как е тук, в България? Колко са тези %-ти и безлихвените заеми дали ногат да ги компенсират с нещо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Принципно не е много, но това е усреднена стойност. Някои не са загубили нищо, а други са загубили всичко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години за някви си 5% ли изсипахте тонове дотации и помощи??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години 5% не е много. отговор Сигнализирай за неуместен коментар