IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Десети ден "Газпром" не доставя газ за Европа по "Ямал" - няма заявки

В момента потокът по газопровода е обърнат и така се продават излишни количества газ с огромна печалба

10:55 | 30.12.21 г. 55
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Десети ден "Газпром" не резервира капацитет за пренос на природен газ за Европа през газопровода "Ямал", съобщава ТАСС. От компанията поясняват, че причината за това е липсата на заявки от страна на европейските клиенти, включително и от Франция и Германия.

Към 15 декември държавният гигант достави в Европа 178 млрд. куб. метра, или с 4,8% повече спрямо 2020 година, когато заради пандемията от коронавируса имаше ограничения в потреблението.

Още от средата на декември "Газпром" започна да намалява потока по газопровода "Ямал", който минава през територията на Беларус и Полша. Капацитетът на тръбите е малко под 33 млрд. куб. метра годишно. На 20 декември физическият поток на газа от Русия към Германия по "Ямал" спря, което доведе до рекорд на цената на газа на европейските пазари - 2000 долара за 1000 куб. метра, или около 180 евро за мегаватчас.

Но постепенно цената се понижи до ниво от около 100 евро за мегаватчас. За част от успокоението на пазарите допринесе и новината, че танкери с американски втечнен газ се пренасочват от Азия към Европа.

Сега по "Ямал" потокът е обърнат - от Германия към Полша и Украйна. Според руския президент Владимир Путин страната препродава купените по дългосрочните договори количества газ с огромна печалба. По време на своята традицонна годишна конференция Путин обвини Германия, че не помага на спотовите пазари и беше категоричен, че при това положение никой не може да обвинява Москва за скъпия газ.

Средната цена на руския природен газ по дългосрочните договори с европейските клиенти през 2021 година е около 280 долара за 1000 куб. метра, посочват от "Газпром". През 2020  година средната цена за европейските клиенти по дългосрочните договори беше 143 долара за 1000 куб. метра.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 8 rate down comment 8
zelka007
преди 2 години
хех ... норвежкият газ надмина обема на рассийският в седмичните доставки , LNG му остава още малко и той ще надмине седмичният обем (вероятно 2-3 по-големи газовоза с втечнен) ... ежедневната/седмичната търговия се преобръща в доста негативен тренд за рассиянските силоваци от кремля , зануленият и новак не случайно квичът предколедно по телевизорите ... ще дойде време и по $100 да го предлагат никой няма да иска да работи с тях ... хаха , дори 16-тата союзна республика неосъществена се обръща към азерски и израелски газ ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 2 години
И отново руска пропаганда. Европейските фирми са доставили всички договорени количества и газпром не желае да продава допълнително. Защо да има заявки, които русия няма да изпълни. Бълнува се за някакъв реверс, който вероятно е нищожен, а ако има такъв той е по предварителни договори с Украйан. Цитира се повишение на количествата за Европа, а не се казва че за ЕС са намалели и през тази година са 145 млрд куб метра. Продажбата на спота е преустановена от юни, за да принуди ЕС да му пусне поточето му. Сравнява доставките за тази с изцяло пандемичната минала година, когато потреблението бе по-малко. Наистина няма какво толкова да очакваме от кремълскиятпсихопат, не разбирам само защо някой се връзват на акъла му?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 7
Pyramid
преди 2 години
Внимателно ли четете написаното? Цитирам:"Десети ден "Газпром" не доставя газ за Европа по "Ямал" - няма заявкиВ момента потокът по газопровода е обърнат и така се продават излишни количества газ с огромна печалба".Защо питам:ЗАЩОТО, АКО СА ИЗЛИШНИ КОЛИЧЕСТВАТА,значи, им е стигнало и останало. Т.е., Газпром няма защо да им доставя повече. СТИГНАЛО И ОСТАНАЛО (ИЗЛИШЪК).Е, няма защо да мъркат, че цената им била висока. Да бяха заявили доставки от източника. Накратко,Фобиите, в комплекс с глупост, са много скъпо "удоволствие".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още