IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай тества границите на европейската сила

Ако ЕС не отговори на икономическата агресия на Пекин, геополитическите му амбиции ще бъдат силно накърнени

16:12 | 31.01.22 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Но политиката на Китай съдържа и рискове, които Пекин може би не отчита напълно. Вземайки на мушка веригата за доставки на ЕС, китайците се прицелват в цялостта на единния европейски пазар, който е от централно значение за икономиката и стратегическите стремежи на ЕС. Както казва Янка Ортел от Европейския съвет по външни отношения: „Чрез европеизирането на проблема Китай превърна това в тест за целия ЕС.”

Това не е само теоретичен въпрос. Някои европейци се опасяват, че следващата страна в радара на Китай ще бъде Чехия, чиито правителство и политици също са приятелски настроени към Тайван. Чешките фабрики играят централна роля във веригата за доставки на ЕС, така че бойкотирането от Китай на продукти с чешки компоненти може да създаде хаос в единния пазар.

Някои европейски политици насаме показват раздразнение, че литовците са действали, без да се консултират с останалата част от ЕС. Но литовците не са нарушили политиката на ЕС за „единен Китай“. А подкрепата за демокрацията и защитата на малките нации са основни европейски ценности.

Представители на ЕС обещаха подкрепа и солидарност с Литва. Вече бе заведено дело срещу Китай в Световната търговска организация, но може да отнеме години то да се реализира. Затова французите, които в момента председателстват ЕС, се стремят да ускорят приемането на законодателство срещу агресивните практики. Това ще позволи на ЕС да отвърне на насилствените търговски мерки на Китай, или която и да е друга държажва, с набор от мерки, които могат да включват блокиране на инвестициите и мита.

Хубавото на тези инструменти, що се отнася до Брюксел, е, че те са търговски мерки. За разлика от чисто външнополитическите въпроси, които изискват единодушие, решенията относно търговията могат да се вземат с мнозинство. Това би означавало, че приятелите на Китай в ЕС - преди всичко Унгария и Гърция - няма да могат да предотвратят приемането на законодателство срещу агресията или неговото прилагане.

Райнхард Бютикофер, влиятелен член на Европейския парламент, който беше лично санкциониран от Китай, смята, че кризата с Литва може да доведе до скок напред в способността на Европа да обладава мощ. Както казва той: „Взаимовръзката между търговията и външната политика изведнъж ни позволява да използваме търговската политика за по-ефективно провеждане на външната.“

Но законодателните процеси на ЕС са сложни, което прави малко вероятно инструментите за борба с агресията да бъдат договорени преди лятото. Дотогава Литва може да се принуди да отстъпи.

В интерес на европейците е да предотвратят това. Ако Китай успешно изнудва Литва, докато ЕС наблюдава безсилно отстрани, урокът ще бъде научен - не само в Пекин, но и в Москва и Вашингтон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:56 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 1
Jorkata
преди 2 години
Европейска сила? Смях в залата... Европа е жалко беззъбо и лицемерно подобие на наддържавен съюз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
Каква "европейска сила", бе - в първата вълна на коронакризата, се оказа, че във великият еврогeйcки съюз никой не произвежда дори най-прости медицински маски !!! ЕС все по-малко произвежда каквото и да е, няма ресурси - как ще се бори с най-големия производител в света? ЕС МОЖЕШЕ да бъде сила заедно с Русия, но - еврoгeйските престъпни политици - верни пудели на САЩ се обърнаха срещу единствения си естествен съюзник в угода на икономическия си съперник - тласкайки Русия към съюз с Китай. Свършено е - Китай и Русия заедно са икономически непобедими !!! Това което разривът с Русия не успя да унищожи, довърши го зеленашеският терор - ЕС се самоуби енергийно !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още