IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Газът в Европа поевтинява след предложената промяна за плащането в рубли

"Газпром" предложи обменът на рубли да бъде не през Московската борса, а през Националния клирингов център

13:55 | 09.05.22 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Газът в Европа поевтинява и цената му падна до 96 евро за мегаватчас, след като "Газпром" изпрати писма до своите европейски клиенти с "изясняване на схемата" за плащане в рубли, която влезе в сила от 1 април. Предложението на руския държавен гигант е рублите да бъдат обменяни чрез сметки в Националния клирингов център, пише Bloomberg, след като е получил достъп до писмото на компанията.

На този етап от ЕС нямат коментар по повод информацията на агенцията и дали това предложение ще бъде достатъчно, за да бъдат извършвани плащанията в рубли. Според руската страна с новата схема ще бъдат избегнати опасенията за нарушение на санкциите на Запада.

Москва спря газа за България и Полша, защото двете страни отказаха да се съобразят с искането на Москва да платят в рубли за доставките. Българският министър на енергетиката Александър Николов обясни, че предложената схема не само нарушава санкциите на ЕС, но и крие рискове за България. Тя предвиждаше обменът на валутата да се извършва през Московската борса. Това ще става при неясен курс и време за извършване на обмена.

газпромбанк газпромбанк

Източник: Посолство на Руската федерация в България

Големи клиенти на "Газпром", сред които и Германия, също отказаха да се съобразят с искането на руската страна. По-късно през този месец трябва да бъдат направени още плащания от страна на европейските държави. Доставките обаче към другите клиенти все още не са спрени.

Въпреки притесненията от последните дни търговията в момента на европейските газови пазари е спокойна. Цената на газа пада с почти 6% в сутрешната търговия на борсата TTF и цената е около 96 евро за мегаватчас. Напрежението пада допълнително и от доставките на втечнен природен газ, които пристигат на Стария континент, както и от благоприятни метеорологични условия. В Азия времето е по-топло от обичайното, което намалява търсенето на газ и също насочва доставките на втечнен газ към Европа.

Преди дни Ройтерс отчете по-бързо от традиционното запълване на европейските газохранилища заради доставките на втечнен газ и намаленото потребление в последните седмици.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

6
rate up comment 8 rate down comment 1
melon
преди 1 година
Добре е поне половината газ да не го купуваме от руснаците. Норвежци да бяха - не е правилно цялата енергетика да ти зависи от една държава. Нехигиенично е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Но добрата новина е, че жужето видя, че ЕС няма да се огъне и почнаха да му се подгъват коленцата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Кои сте вие, вчерашнорегистриран тpoл копейник? Говорител ли си на някого? Всъщност кво те питам, като те гледам, освен някоя опорка да изплюеш, нищо не се очаква повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 1 година
Газовия договор е нарушен едностранно от пPоcия и не е лошо България веднага да го даде на арбитраж. Всяка надплатена стотинка после пияниците ще я върнат. А относно плащанията в рупли - никоя държава от ЕС не плаща в рупли, дарагие слабоумни копейници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 4
Моабет да става
преди 1 година
Няма лошо щом за другите може и за нас може. Газпром заяви договора не е прекратен. Спирането е временно и при получаване на плащане доставката на газ се подновява. Дори предполагам не е късно с увеличени дневни количества да се компенсира пропуснатият обем. Да напълнят Чирен да пуснат интерконекторите да договорят алтернативните източници до края на годината да резервират обемите по трасетата и тогава да спират да търгуват с Газпром или да продължават в зависимост от ситуацията. А поляците те да си решават за тях си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 9
andy
преди 1 година
Значи Европа си купува спокойно газ, а марионетки от само 2 държави се опъват. На Простото му е лесно - яде пасти, ама ние нямаме пари даже за хляб!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още