IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кипър: Въпросът бе дали да останем в еврозоната

Изборът е бил тежък – между финансова стабилност и пълен колапс, коментира президентът на страната

10:07 | 18.03.13 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Кипър: Въпросът бе дали да останем в еврозоната

Парламентът на Кипър се събира за извънредно заседание, на което трябва да бъдат обсъдени условията по спасителния пакет за страната. През уикенда те предизвикаха остри реакции сред населението на островната държава, пише ВВС.

Партията на президента на страната Никос Анастасиадис разполага с 20 места в 56-членния парламент, което означава, че за приемане на мерките ще трябва и подкрепата на други партии.

Ако сделката за получаване на помощ от 10 млрд. евро бъде приета от парламента, банките в Кипър вероятно ще останат затворени не само днес, а и утре, тъй като има опасения от банкова паника, коментират местни медии.

От управляващата коалиция обявяват, че са готови да приемат условията на ЕС, но срещу гаранции, че чрез сделката проблемите на Кипър ще бъдат решени. Лидерите на опозицията обаче са твърдо против, посочвайки, че „президентът е предал нацията“.

Вчера президентът на страната заяви, че ще направи опит най-проблемната точка от споразумението – тази за

данъците върху депозитите, да отпадне. „Напълно споделям недоволството, причинено от това трудно и болезнено решение“, посочи той.

„Това е и причината да продължа да се боря с еврогрупата за отмяна на това решение в идните часове и да можем да ограничим влиянието върху дребните вложители“, обяснява Анастасиадис.

Президентът посочва, че изборът му е бил между стабилизиране на финансите или колапс на финансовата система и излизане от еврозоната. Според него това е най-тежката криза за Кипър след турската инвазия от 1974 година.

Съгласно споразумението всички депозити в Кипър ще бъдат обложени с еднократен данък – той е със ставка 9,9 на сто за сумите над 100 хил. евро и 6,75 на сто за по-малките депозити.

Вложителите ще бъдат компенирани със съответен брой акции от капитала на банките, където са депозирали парите си. Президентът обещава освен това всички, които оставят депозитите си в кипърските банки през следващите две години, да получат облигации, свързани с приходите от природен газ.

Президентът възлага надежда тези приходи да дойдат от откритото през 2011 година находище в Средиземно море. Според оценките то съдържа между 5 и 8 трлн. кубически фута природен газ. Проблемът е, че добив не може да започне заради спорове с Турция.

По всяка вероятност условието за облагане на депозитите едва ли ще бъде отменено, тъй като се смята, че Германия настоява за него. Причината е, че в Кипър се държат големи количества руски капитал и има подозрения за пране на пари.

Все пак има известни надежди за промяна на условията. Говорителят на Европейския парламент Мартин Шулц е посочил, че според него би трябвало да се приложи по-социален подход, при който сметките под 25 хил. евро да останат защитени от новия данък.

Според източници на ВВС се обсъжда известна промяна, след която малките депозити да бъдат обложени с 3 на сто, но за сметка на данък от 12,5 на сто за големите депозити.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:52 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 9 rate down comment 2
TGV
преди 11 години
Сигурно голяма част от тези капитали са на тези руски политици, които управляват в момента. Вече има коментари в медийното пространство от страна руския финансов министър за този данък. А и да не заправяме и че доста българи си държат парите там. Много от инвестициите в България идват от фирми регистрирани в Кипър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 1
Tony
преди 11 години
"Кипър: Въпросът бе дали да останем в еврозоната"Каквато и престъпление да извършиш, ВИНАГИ ще намериш основателна причина, че си го направил! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 2
lordrad
преди 11 години
Населението в България почва да се усеща:Несигурността, предизвикана от политическата и социална криза у нас, кара все повече българи да търсят спасение за спестяванията си. През януари и февруари отчитаме редкордни продажби на инвестиционно злато, коментира за Стандарт управителят на Тавекс Благовест Белев.По думите му, това се дължи както на желанието на хората да се предпазят от евентуални финансови катаклизми, така и от спада в цената на жълтия метал. Тройунцията се търгува за $1,594. Все повече хора разбират, че операции като обръщането на левове в евро, няма как да гарантират стойността на техните спестявания. Тъй като еврото, както всяка валута по света, не е застраховано от колапс, посочи Белев. Според него понижаването на цената е предизвикано от борсови играчи по света, които в момента продават къси позиции на сребро и злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 2
deant
преди 11 години
"Изборът е бил тежък между финансова стабилност и пълен колапс, коментира президентът на страната" ------------------------------1. Кипър - Оставате в еврозоната или колабирате.2. България - Оставате в борд или колабирате.Извод: За държава с работеща икономика няма значение каква валута ползва. Прибавете Гърция, Ирландия,Португалия,Испания. Погледне по-голямата картинка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 1
mathematician
преди 11 години
А Русия има ли смисъл да защитава капитали на техни граждани, които не са в Русия. А са на други места с ясната цел избягване на данъци и да се крият от чуждия поглед. Една демокрация никога не би си позволила да помага на такива капитали. Друг е въпроса, че Русия не е демокрация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 0
data
преди 11 години
Аз ме казвам обратното - просто кредиторите на кипър искат да си гарантират вземанията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 3
TGV
преди 11 години
Кипър е офшорна зона. Много хора си държат мръсните пари там. Просто ЕС ще използва част от тях. Според статията най засегнати ще бъдат руснаците. Тук изниква и въпросът как Русия ще защити своите граждани, като се вземе предвид че тя е кредитирала с не малко средства Кипър, и каква компенсация ще се изиска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Ех, с тебе няма да се разберем по този въпрос. Еврото не може и не трябва да е гарант за богатството на който и да е. То трябва да е израз на богатсвото, както всяка една валута. Лично мнение. Всеки има право на гледна точка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 10
lordrad
преди 11 години
хахах сег в Кипър утре и у нас, но в по голям мащаб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още