IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Вашингтон се опитва да отклони Будапеща от прегръдката на Москва

САЩ са обезпокоени от сближаването на Унгария и Русия в областта на енергетиката

21:05 | 03.11.14 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Съединените щати започват дипломатическа офанзива, за да попречат на Унгария да продаде на Русия дяловете си в една хърватска енергийна компания, което западните сили възприемат като опасно навлизане на Будапеща в орбитата на Москва, пишат Зоран Радосавлевич и Кристина Тан в анализ на Ройтерс.

Правителството на САЩ вече предприе извънредно необичайни стъпки, като включи в черния списък на лицата със забрана да посещават САЩ шестима души, свързани с правителството на Унгария, член на НАТО и на Европейския съюз. Според официални източници във Вашингтон този демарш е продиктуван от нарастващото раздразнение спрямо унгарския премиер Виктор Орбан, който праща съдии в пенсия, налага големи налози върху чуждестранните банки, а миналата седмица предизвика масови протести с предложението да се въведе данък върху потреблението в интернет.



Но Вашингтон е особено притеснен от засилващото се сближаване между Унгария и Кремъл в енергетиката, което може да подкопае опитите на Запада да изолира руския лидер Владимир Путин заради намесата му в Украйна. От септември Унгария не изпомпва природен газ за Украйна, с което на практика се изтегли от инициативата на ЕС в подкрепа на Киев, изложен на руска енергийна блокада. Освен това Унгария потвърди ангажимента си да изгражда тръбопровода "Южен поток" за руски газ, на който проект Вашингтон и Брюксел се противопоставят.

Сега американските представители се опасяват, че унгарската енергийна компания MOL (Magyar Olaj) ще продаде своя 49-процентен дял в най-голямата хърватска енергийна компания INA (Industrija nafte) на руска фирма, вероятно на държавната "Газпром". Унгарското правителство държи 24,7 процента от акциите на MOL.

Служител от Държавния департамент, отговарящ за енергийната сигурност, помоли един американски сенатор, който е на посещение в Европа, да посети по-миналата седмица Хърватия и да лобира пред правителството там по въпроса.

Въпросният служител от департамента Еймъс Дж. Хохщайн по-рано този месец се беше срещал във Вашингтон с унгарския министър на външните работи и външноикономическите връзки Петер Сиярто. Според източник от департамента двамата са имали "ползотворна среща", на която са говорили между другото за дяловете на MOL, проекта "Южен поток" и унгарските газови доставки за Украйна. Западни дипломати в региона потвърдиха, че САЩ се безпокоят от евентуална продажба на тези дялове на "Газпром" – компания, смятана от тях за инструмент на кремълската политика.

Ако "Газпром" придобие акции на INA, това ще създаде за руската компания стратегически плацдарм във вътрешността на Европейския съюз, който вече е най-големият потребител на руски природен газ.

Крис Мърфи - американският сенатор, лобирал пред правителството на Хърватия по поръчка на Вашингтон, казва, че "Газпром" не крие желанието си да придобие контрол върху INA.

"Мислехме, че ще бъде добра идея да се отбия и да се видя с премиера и президента и да потвърдя важността на този въпрос", разказва Мърфи за пътуването си до Загреб.

Купувачът на 49-те процента акции на MOL ще получи и възможността да придобие част от търгуваните на борсата в Загреб акции на INA, които възлизат на около 5 на сто, тоест възможност да придобие пълен контрол върху хърватската компания.

Източник от "Газпром" разкри, че през март е имало дискусии с участието на Хърватия, "Газпром нефт" (петролният клон на "Газпром") и държавната руска фирма "Роснефт", но оттогава нямало развитие.

Унгарската MOL, която е в спор с Хърватия относно акциите си в INA, каза в изявление, че "продажбата на дела в INA е валиден вариант". Унгарската компания заяви, че няма да разкрие подробности за потенциалните купувачи от принципни съображения.

"Нелиберална държава"

Курсът на Унгария към прокремълския лагер се е ускорил през последните няколко месеца, смятат западни дипломати. Орбан на няколко пъти влезе в конфликт с Брюксел заради своята политика и от няколко години се стреми към нещо, което нарича "отваряне на изток", тоест сближаване с Русия и азиатските страни. В реч по-рано тази година Орбан заяви, че иска да построи "нелиберална държава", в която все още ще има свободи, но националните ценности ще бъдат поставени над либералната идеология от западен тип.

Унгария заедно с Полша и Словакия бе сред трите страни от ЕС, които изпращаха природен газ в Украйна, за да компенсират отчасти доставките от Русия, отрязани през юни. Но Унгария спря доставките за Украйна през септември - точно три дни след посещението на президента на "Газпром" Алексей Милер, който бе приет от Орбан.

По това време Унгария желаеше да увеличи вноса на газ, за да запълни газохранилищата си преди зимата. Два дни след като прекрати доставките за Украйна обемът на руския газ за Унгария достигна 24,44 милиона кубически метра дневно, сочат данни на оператора на унгарската газопреносна мрежа FGSZ, тоест 56-процентно увеличение спрямо деня на срещата между Милер и Орбан.

Киев изтълкува спирането унгарския газ за Украйна като доказателство, че Русия е оказала с успех натиск върху Унгария.

В изявление украинската газова компания "Нафтогаз" се оплака относно руския "енергиен рекет".

Действията на Унгария се различаваха от тези на съседната й Словакия, която продължи доставките за Украйна, въпреки че намали собствените си запаси.

Източник от "Газпром" отрече, че компанията е притискала Унгария да спре да изпомпва газ за Украйна. Но добави: "Когато Милер посети Унгария, тя стана по-предпазлива за разлика от Словакия".

Самата Русия миналия четвъртък се съгласи да възобнови доставките за Украйна, след като бе решен спорът за цената.

(БТА)

Oще световни новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
И? Хърватска, Словения и Унгария ще купуват руски нефт. Големия проблем за ЕС и за САЩ :DДа не говорим, че и трите държави могат да бъдат директно обслужвани с цистерни от Австрия ако ОМВ реши да стъпи по-яко там (което до момента не прави поради силната протекционистична политика на Хърватия и Словения, или пък просто няма интерес)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 6
kalendar
преди 9 години
Освен това-и в Щатите няма свободна преса, както и в България-мога да давам примери. Буш как беше назначен от брат си по телевизията? Чак след това ВС взе решение(СЛЕД обявяването на Буш за президент по Фокс). За България няма нужда от примери, просто си пусни телевизора. Опитваш се много елементарно да промиваш мозъци, шорошоиде. Директорите на Enron дали белят картофи в някой ресторант? Щото Путин поне част от олигарсите изчисти, а в Щатите какво стана? Разлика между САЩ и Русия на практика няма, освен, че в САЩ ако си опозиция няма шанс да се издигнеш. Е-вече и в Русия. Както и в България. Както и в ЕС. Вероятно и в Индия и Китай е така. Нищо ново под слънцето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 6
kalendar
преди 9 години
я не ми слагай думи в устата. Погледни какво си написал ти, после много бавно и внимателно прочети какво съм написал аз. И накрая виж каква простотия за пореден път изцепи. Аз за енергетика не съм говорил, говоря за 56та и унгарците по принцип, който имат традиции в независимото мислене(нещо, което ние нямаме и ни личи, въпреки, че в същност първият голям протест, срещу...Коминтерна-ако искаш да замениш думата, нямам проблем с това; е в България през 53г.). Ти си тоя, дето не му харесва, че Унгария има собствено мнение, още повече, че не е като твоето. Представи си що за човек, що за болшевика си, шорошоиде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
MZ/X
преди 9 години
49% дават правата и за назначаване на мениджмънт в хърватската INA по договора за приватизация, освен това дават контрол върху Adria oil pipeline, която захранва с нефт Хърватска, Унгария, Словения, Босна и Сърбия. С тази покупка руснаците могат да задължат фирмата да купува само руски нефт!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 6
MZ/X
преди 9 години
Много ти е промила мозъка руската пропаганда! Путин разори единствено олигарсите, които бяха негова опозиция, но олигарсите които го подкрепяха ги направи още по богати! В Русия няма опозиция, няма свободна преса! Това ли е по справедливият свят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 6
misanthrope
преди 9 години
Егати смешната статия. Русняците щели да влязат в сърцето на ЕС като купят 49% от компания в Хърватска. От кога Хърватска е сърцето на ЕС? Ако има нещо такова, то е защото Хърватите са и винаги са били протекторат на папата, като ревностни католици и от там натискат православна Русия да не им стъпи на врата, та е възможно самите хървати да са помолили за помощ в тази посока, да не се допускат руснаците. А Орбан го шамарят, щото си е за бой. Унгарците милите си беха повервали че са нещо, и сега болезнено започват да осъзнават, че са нищо и половина, каквото винаги са били - бедна провинция на Австрия и.. боли, много боли, след 25 год. да осъзнаеш че не си по-добре от презрените българи и румънци. За това са разочаровани и мислят, че им е виновен ЕС за това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 5
MZ/X
преди 9 години
За каква независимост в енергетиката говориш? Източна Европа 25 години след разпадане на СИВ все още е много зависима от руския енергиен сектор и Орбан вместо да диверзифицира сектора и да го направи истински незвисим, допълнително увеличва зависимостта от Русия, като продава на руснаците нови енергийни компании, строи руска АЕЦ и т.н.Унгария е истински троянски кон в ЕС!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 4
STRAHO
преди 9 години
https://***.youtube.com/watch?v=la2ckRs_zBM
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 14
STRAHO
преди 9 години
За какъв авторитарен режим в Русия пишеш ? Мнооого си далеч от истината. Това което става там, е връщането на държавата. Всички престъпници които разграбиха националните активи на Русия са обречени. Всеки който е крал е заплашен. Затова Путин е боготворен от руснаците. Нещо от което България има крещяща нужда. Путин бие западняците и тяхната пропаганда с много елементарно, но силно оръжие -ИСТИНАТА! Много скъпо и сложно е да поддържаш една лъжа продължително време сравнено с това, да казваш истината. Путин е силен /с гражданите на Русия зад гърба си/ и може да си го позволи. Путин предлага на света и по справедлив ред. Това е причината запада "газ да пикае" и да му слага всякакви диктаторски титли по подопечените му медии. :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 21 rate down comment 10
kalendar
преди 9 години
пич...трябва да те е срам от това, което си написал. По същество бунтът от 56та е бунт за независимост, а не бунт за подмяната на една зависимост с друга. Орбан не предава ничия кръв, просто иска на първо място независимост за маджарите(съвсем в духа на 56та). А след като му слагаме етикети на Орбан-това е ***, 89та стипендиант на Шорош, пратен да се обучава в Оксфорд. И ако за партийният секретар ти го шепне някой в ухото и е под въпрос(щото гугъл е мълчалив по въпроса, което ме кара да се съмнявам, колко е вярно), то за Шорош е истина. С други думи-я свери централата кво ти казва, че май плюеш по твоите хора:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още