IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Санкциите за Русия - разменната монета за СИРИЗА

Новото гръцко правителство може да се опита да размени гласа си в подкрепа на санкциите срещу съгласие за намаляване на дълга

08:37 | 29.01.15 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Санкциите за Русия - разменната монета за СИРИЗА

Новата власт в Гърция влиза в опасен авантюризъм – управниците може да срещнат сериозни трудности при договарянето на евентуално отписване на дълговете си. Но във вторник, при един от първите ходове на външната си политика, воденото от СИРИЗА правителство се дистанцира от изявлението на Европейския съюз (ЕС), с което се призовава за допълнителни санкции срещу Русия заради нейната намеса в Украйна. Новият премиер Алексис Ципрас обясни още, че е изразил недоволството си по отношение на цялата процедура в телефонен разговор с върховния представител на Брюксел по външните работи Федерика Могерини и дори е подал жалба до мисията на ЕС в Атина.

Тъй като тези санкции могат да бъдат наложени само с единодушно съгласие на 28-те членове на ЕС, Гърция по същество заплашва да торпилира допълнителните санкции, пише в свой анализ Bloomberg.

Лидерите на крайнолявата СИРИЗА са проруски настроени. Алексис Ципрас повтаря руската теза, че "неонацисти" са част от правителството на Украйна (те не са, макар че някои от тях са членове на парламента, а неонацистки единици се бият на страната на Киев в източната част на Украйна). Той вече подчерта "стратегическото партньорство" на Гърция с Русия. И първото чуждестранно длъжностно лице, с което той се срещна като министър-председател, беше руският посланик Андрей Маслов.

Янис Варуфакис, гръцкият интелектуалец, който бе назначен за министър на финансите, не е приятел на руския президент Владимир Путин. Някога той е гласувал против предложението Атинският университет да награди руския лидер, но през март той написа в пост в блога си, че Брюксел трябва да "спре да се меси" в Украйна. Той обвини Запада в двойни стандарти по отношение на анексирането на Крим и описа Украйна като "бойно поле между руския индустриален неофеодализъм на Русия, амбициите на Държавния департамент на САЩ и неолибералните политики на Германия". В съответствие с настоящото решение, през септември миналата година шестимата членове на Европейския парламент от СИРИЗА гласуваха против ратифицирането на пакта за асоцииране на Украйна с ЕС.

В рамките на Европа заемането на такова решителна позиция срещу санкциите за Русия е изключително събитие. Досега дори източните европейски лидери, които недоволстваха от санкциите, с неохота все пак гласуваха за тях. Действията на Ципрас сега директно конфронтират Гърция с Германия и канцлера Ангела Меркел, която по подразбиране се превърна в главен западен преговарящ с Путин по украинската тема. Меркел вярва в нуждата за налагане на наказания за Русия заради нейната агресия. Възможно ли е СИРИЗА да не се интересува от това?

Ако Сириза наистина поеме курс на конфронтация с Германия, то така излага на риск главната си цел, заради която гърците я избраха – голямо отписване на публичния дълг. Това е много по-важно за гръцката икономика, отколкото всеки тласък, който страната може да получи от възобновяване на износа на плодове за Русия или приемане на повече руски туристи. Все пак без съгласието на Германия, най-големият кредитор на Гърция, никакво отписване не е възможно.

Най-вероятно СИРИЗА се опитва да договори трудна сделка с Германия, като демонстрира способността си да създаде хаос в европейското единство. Гръцкото правителство отправи своето официално възражение срещу становището за санкции от страна на Европейския съюз санкции не като принципен въпрос, а заради процедурни причини, като заяви, че не решението не е било консултирано, преди да бъде официално съобщено. Така Ципрас сигнализира, че Гърция иска да бъде взимана под внимание (и помогната финансово), преди да приеме "партийната линия".

За членовете на ЕС това едва ли е приемливо поведение. По-опитните от Ципрас политици разберат, че, за да получат нещо в рамките на блока, е по-добре да бъдат учтиви, а не шумни и нетърпеливи. Меркел показа особено раздразнение от тактиките за протяжни и трудни преговори (това е една от причините разговорите ѝ с Путин да не вървят добре). Смирението може да работи по-добре, особено след като германците вече разбират, че отписването на част от гръцкия дълг може би е по-добро решение от това да видят как Гърция напуска еврозоната. Така че по всяка вероятност СИРИЗА се опитва да размени гласа си в подкрепа на санкциите срещу намаляване на дълга, заключава Bloomberg. 

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 7 rate down comment 0
ДХДО
преди 9 години
Този вариант и последствията за които говориш, смятам в същата степен ги мотивира да се опитат с пазарлък и всякакъв вид "театър" да съборят нещо от дълга и да предоговарят условия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 2
data
преди 9 години
е даваха ни - Брежнев между 70-80 та :) и след това последва срива през 80-те
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
Икономиката им не съответства на стандарта им - те просто живеят на кредит--------------------------------------------------------ама не бе то и на нас някой да ни дава нон стоп и да ни е осиновил както беше с тях през '80те и ние ше ядем и пием и живеем на кредит. Да ама на нас никой не ни дава .... Като ди дават взимай, като те гонят бягай и това е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
За мръсната истина никой не говори - политическата класа на гърците брутално е окрала държавата си и народа си . ------------------------------------------------------------то това е класика навсякаде ако ще и на Марс да е. Докато си на власт и има лапаница се краде, после като се смени властта и дойде сметката - черта и си вдигат чукалата и я Австралия, Нова Зеландия, парите в Сингапур, Каймани, Маймани и ходи го гони .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 1
data
преди 9 години
Икономиката им не съответства на стандарта им - те просто живеят на кредит
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
еми да но като ги гледам по население и географско разположение и климат ала бала, те са що годе като нас. Все едно ние сега да имаме дълг 200 млрд. ?!? Е дори да се съберат ни всички комунисти, седесари, депесари, царе и всичките ни крадци барабар с мутрите и *** пак не могат да изхарчат толкова пари, ако не си купуваме пушки разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 9 години
:) Могат да ги платят но това е свързано с 100 % излизане на Гърция от ЕЗ . Депозитната им маса е за около 300 млрд евра . Така че за моженето - могат но се връщат с около 60 г. назад . Нещо такова ни се случи на нас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 2
ДХДО
преди 9 години
Гледай сега, ако говорим сериозно, няма такава държава, която да изплати 180 процента дълг спрямо БВП ... , още повече че тази държава на всичкото отгоре е в рецесия, лихвите по този дълг утежняват допълн положението, защото не са с купона на щатите или Германия да речем, икономиката им е основно портокали и плажове. Как да ги върнат тези дългове?? Очевидно е, че алтернативите им са дасе разделят с държавата и територита си срещу тези дългове или да се пазарят ... смятам, че постъпват рационално, като искат да облекчат положението си - до къде ще им стигнат силиците, близкото бъдеще ще покаже.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 0
data
преди 9 години
За мръсната истина никой не говори - политическата класа на гърците брутално е окрала държавата си и народа си .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
michaelis
преди 9 години
брачед питай деда си Папандреу те там си предаваха трона като монархия. И ги питай за кво са си купували толкова военна техника да се надуват на Турците .... И тоя Ципраса горе доле е прав, за кво да плаща пушкалата на дедо си Папандреу, да си ги плати той ?! Те за това ги тормозят там, а отделно вече, че не бачкат и са мързеливи и т.н. ама то дори и да са киснели нон стоп в техните таверни пак 300 млрд. не могат да изпукат ... Просто Папандреуви да не са купували толкоз пушки никой не им е виновен ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още