IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отчаяната нужда от инвестиции в руската петролна индустрия

В краткосрочен план индустрията се развива добре, но предизвикателствата са в по-далечното бъдеще

11:18 | 24.03.16 г. 22
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

От Тексас до Северно море сондажните помпи на петролната индустрия стоят без работа, докато енергийните компании се опитват да отговорят на срива на цените на петрола, като намаляват инвестициите. Не така стоят нещата обаче в Сибир с полетата на "Роснефт", коментира Financial Times. В едно от дъщерните си дружества компанията не само че не е намалила добива, а всъщност е увеличила двойно темпа на сондаж през 2015 г.

Този обратен на тенденциите ход подчертава парадокс в руската петролна индустрия – благодарение на слабата рубла и характеристиките на данъчната система на страната енергийните компании се справят по-добре със срива на цените на петрола, отколкото колегите им в останалата част на света.

Русия, третият най-голям износител на петрол, повиши добива си до следсъветски рекорд от 10,91 млн. барела на ден през януари, отчасти заради 12-процентното увеличение на сондажа през миналата година.

Дори това обаче може да се окаже недостатъчно – Русия трябва да инвестира доста повече, за да запази добива си стабилен предвид упадъка на петролните полета в Сибир.

Руските компании са „на пътека за бягане“, казва анализаторът в Citi Роналд Смит. „Колкото по-голям си, толкова по-бързо трябва да тичаш, за да запазиш производството без спад“.

Предвид двойния удар, идващ от санкциите на Запада и ниските цени на петрола, става все по-несигурно дали Русия ще може да поддържа добива си на сегашните нива в средно- или дългосрочен план – приоритет на правителството на президента Владимир Путин, което разчиташе на петрола и газа за половината от приходите си преди срива на цените.

Това означава, че рекордният добив през януари може да е "новото нормално" за руското производство на петрол през следващите няколко десетилетия, смятат някои анализатори . А предварителното споразумение със Саудитска Арабия за замразяване на добива на нивата от януари може би е просто формализиране на статуквото.

Въпреки това някои анализатори очакват руският добив да спадне драматично в близко бъдеще. Първата причина е поевтиняването на рублата, до голяма степен омекотила удара от по-ниските цени на петрола за компаниите, които продават петрол в долари, но плащат на служителите си в рубли. В Лукойл например – частна компания и втория най-голям производител на петрол в Русия, разходите за изпомпване на петрол са се понижили с 35% на годишна база в доларово изражение през първите девет месеца на 2015 г.

Също толкова важен е и данъчният режим, като държавният бюджет печели, когато петролът поскъпва и съответно понася удари, когато той поевтинява.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 22:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Според Руската академия на науките при сегашните добиви на петрол и газ ще свършат след 25-30г. и т.н. обяснил съм основното - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Обама направи стратегия за енерг.независимост на САЩ и тъй като това става за минимум 10г. до 15г. сега баламосат останалите ,който им се върже Като за капак на всичко е и системната криза - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 7
michaelis12
преди 8 години
не се приемат брате тея твойте статии не пише, че само руснаците ше *** за тва не се котира в Инвесторо ... на тях са им казали ше преписвате само тези в които ше *** инак - нье ..... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 4
Hahoto
преди 8 години
http://***.bloomberg.com/news/articles/2016-03-15/u-s-oil-companies-cut-100-000-***-to-survive-slump-chart-------------------Ето тука пресничко материалче от любимия Ви Блумбърг.... Аршина имал две страни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 3
Hahoto
преди 8 години
И понеже в Инвестора обичат да ни поднасят предимно преводни материали, да ви предложа един материал, за проблемите с добива на претрола, не само в Русия, но и в Канада, САЩ и други места. Така де, фактите трябва да се гледат от всички страни, за да може човек да си направи правилните житейски изводи.http://***.thenewamerican.com/tech/energy/item/22647-oil-industry-facing-massive-challenges
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 13
Hahoto
преди 8 години
От сутринта челни статии за Русия, явно вървежни са за пред аудиторията и коментирани. След като сутринта "Троянския кон" от Северен поток-2 се поизчерпа, пообед малко за руския петрол, за десерт, нещо в ядрената им енергетика :) Отчаяната нужда от инвестиции в руската петролна индустрия....Тази страна има потенциала да произвежда поне 20 години на това ниво, каза Владимир Дребенцов, главен икономист за Русия и Общността на независимите държави в BP....И къде е драмата? "Западните петролни фирми губят милиарди от санкциите срещу Русия и срива на петрола" - това е по коректно заглавие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още