IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В Русия смятат, че Украйна разработва собствено ядрено оръжие

В ТАСС обясняват нападенията над украинските ядрени централи с плановете на Киев да обогатява уран

14:37 | 06.03.22 г. 114
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Изявленията на украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската  конференция през февруари за смяната на ядрения статут на Украйна не са случайни, пише в анализ руската държавна информационна агенция ТАСС. Според него от 1994 година, когато Киев подписа Договора за неразпространение на ядрено оръжие, страната е започнала да разработва собствени ядрени оръжия.

Украйна предаде своя ядрен арсенал по силата на споразумение между Русия и Запада през 1994 година. В страната се намираше около 1/3 от съветското ядрено оръжие. Ако то беше останало в обявилата независимост страна, то Украйна щеше да бъде третата ядрена сила в света.

В Мюнхен Зеленски коментира, че Украйна ще счита споразумението за предаване на ядрените оръжия, подписано в Будапеща, за недействително, ако не получи гаранции за сигурност от Запада. Малко по-късно Москва започна военна инвазия на територията на Украйна.

В Русия опасенията са, че Украйна има научния потенциал и възможности да разработи ядрени бойни глави, използвайки уран и плутоний, както и достъп до различни технологии от Запада. Активността в тази насока се е повишила след 2014 година по секретно разпореждане на бившия президент Петро Порошенко, твърдят още в Москва.

ТАСС цитира и западни анализи, но без да уточнява авторството им, че Украйна има възможност да изработи собствено ядрено оръжие, използвайки плутония от хранилищата за отработено ядрено гориво, които се намират в страната. Според източник на агенцията от руските ведомства на украинските учени би отнело няколко месеца, за да извършат тази задача. 

Според руската информация и САЩ са доставили количества плутоний на Украйна, нужни за тази дейност.

Основната част от разработките се правят в научния център в Харковския физико-технически институт, тъй като има база, която позволява широк спектър от изследвания на ядрени материали, които да се използват за разработка на оръжия. Съдействие оказват и други научни организации, включително и Института по безопасност на ядрените електроцентрали в страната.

Малко по-късно украинската информационна агенция Униан съобщи за обстрел на института в Харков.

Цялата документация по тези проекти е пренесена от Харков и Киев в Лвов. Информация се съдържа и в Запорожката АЕЦ.

Една от възможните площадки за разработване на ядрено оръжие е затворената АЕЦ "Чернобил", се твърди още в материала, публикуван в ТАСС. Районът е подходящ, защото повишения гама фон след аварията на централата би прикрила подобна дейност.

Припомняме, че АЕЦ "Чернобил" беше една от първите цели на руските военни. Заради навлизането на тежката техника радиационния фон се повиши няколко пъти и повдигна опасения в Европа за нова ядрена заплаха. В момента под руски контрол се намира и най-голямата ядрена централа в Европа - Запорожката АЕЦ. Дейността на централата се обезпечава от украинските служители, сочат съобщения на украинския ядрен регулатор.

Нападенията над ядрените обекти на Украйна предизвикаха остри критики от страна на ядреното общество.

Украйна е активирала и дейности по проучване на дълбоките слоеве на действащи уранови мини в страната. Водени са разговори с международни компании за създаване на предприятие за обогатяване на уран. Паралелно в страната тече програма за модернизацията на въоръжението, посочват още от държавната агенция.

В материала се отбелязва още, че през декември 2013 година Украйна е договорила с Турция сътрудничество във военната сфера, включително и с компании като "Южмаш" и КБ "Южное", които са били част от предприятията, създали съветския ядрен арсенал.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

98
rate up comment 3 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 2 години
* собствени opки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
97
rate up comment 6 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
***, на запад живота има цена, не е като при Пyттю, който само за седмица закопа 10 000+ сожатвени opки по украинската земя. Ще ви срутят мизерния кoптop както ви смаза Рейгън, икономически, но този път гаенирано със световно намразване и изолация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
96
rate up comment 1 rate down comment 6
ledosvetlenie
преди 2 години
Юриста я сега ни обясни защо по силата на Будапещенският договор УСА и УК не защитиха Украйна - Днес гледах посланичката на Украйна в УСА говори пак точно за това че не ги защитиха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
95
rate up comment 2 rate down comment 3
ledosvetlenie
преди 2 години
Що реши че ватенката е доктор??? доктор се съкращава д-р тук става въпрос за другаря Ватников тоя му ник е още като работеше за БСП не случайно демонстрира добър руски
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
94
rate up comment 1 rate down comment 2
ledosvetlenie
преди 2 години
Егати аз си мислех че защитавате някаква теза а то било само за центовете на пост
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
93
rate up comment 7 rate down comment 1
penman
преди 2 години
Путиновите лъжи са неизчерпаеми, но само хора с 2 неврона вече им вярват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 3 rate down comment 1
юрист
преди 2 години
мисля, от 1995 г.- т;е, от 1996г.- поради невъзможност в момента да отворя линкове с домейн ''.ру'', цитирам по памет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 3 rate down comment 1
юрист
преди 2 години
87- Пак претоплена манджа. Мога, разбита се да отговоря на въпроса, но ми писна да го правя пробоно. Защото моите отговори са юридически отговори- с цитати от официални писмени договори и документи, а никой не ми плаща за този интелектуален труд. Дори вече ми е досадно да отговарям на този и на подобни въпроси, като '' ами Будапещенският меморандум няма статут на международен договор''- да, да, ама НЕ- ИМА точно такъв статут и това се доказва от факта, че в юридическата библиотека на мид се съдържа именно в раздел ''Международни договори''- т.е. международни споразумения, създаващи права и задължения за подписалите ги страни. Има и още едно възражение'' ама Будапещенският меморандум нямал правна сила, щото не бил ратифициран от русия''- пак лъжа, защото през 1994 г. във федералното законодателство на русия не съществува федерален закон, който задължава русия не само да подписва, но и да ратифицира този договор, Федерален закон за ратификацията на договори в русия съществува , мисля, от 1995 г. , и той не изисква заварените договори задължително да бъдат ратифицирани. и т.н..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 3 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Мдааа- претоплена манджа- т.е. същият въпрос ми се задаваше и през 2014г. 1. НАТО не може да обещае такова нещо, просто защото в структурата на НАТО НЯМА такъв орган, който от името на една суверенна държава- кандидат, да я убеждава да НЕ влиза в НАТО или да я принуждава да влиза в НАТО.2. Няма нищо, материализирано на ''хартия''- т.е. НАТО официално НЕ Е приемал като система за колективна сигурност такова задължение към русия, защото нито НАТО, нито сащ, нито която и да е отделна държава- член на НАТО, самостоятелно НЕ МОЖЕ да поеме такъв правен ангажимент към друга държава. Има нещо, което се нарича ''държавен суверенитет'' и поради тази причина, една държава НЕ МОЖЕ да взема решения от името на друга държава дали другата държава ще членува в НАТО, одкб, ще е неутрална с пълен военен неутралитет и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 2 rate down comment 6
Valentin13
преди 2 години
прителю, този кхао е лепкав като жаба в нефтено блато. остави го да плюе друго не може неща.стника.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още