IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС иска газопровод между Туркменистан и Азербайджан

Правителства от Европа до Азия водят битка за 8,1 трлн. куб. м туркменски газ – количество, достатъчно да задоволи потребностите на Германия за повече от век

11:23 | 04.08.10 г.
Автор - снимка
Създател
ЕС иска газопровод между Туркменистан и Азербайджан

Европейският съюз (ЕС) се опитва да убеди Туркменистан и Азербайджан да се договорят за изграждането на газопровод, който да улесни вноса на каспийски газ за Европа и да намали енергийната зависимост на Стария континент от Русия, пише Bloomberg.

Енергийният регулатор към ЕС е предложил проектодокумент, който може да бъде използван от двете страни за изграждането на поне един газопровод през Каспийско море, става ясно от копие на документа, получено от агенцията.

ЕС, който търси начини да намали енергийната си зависимост от Русия, иска туркменски газ за газопровода НАБУКО. Туркменистан, където чуждестранните инвестиции бяха на практика замразени до смъртта на местния диктатор Сапармурат Ниязов през 2006 г., изнася газ за Русия и Иран, а от миналата година откри газопровод и до Китай. Плановете за изграждането на газопреносна връзка през Каспийско море до този момент бяха осуетявани поради проблеми около неустановени морски граници и опозиция от страна на Русия и Иран.

„Без туркменски газ, Набуко няма смисъл“, казва Александър Рар, експерт към Германския съвет за международни отношения в Берлин. „ЕС се опитва да построи тази тръба, но времето изтича, докато Туркменистан изнася все повече газ за Китай.“

Азербайджан присъства на организирана от ЕС среща в Брюксел с Туркменистан, на която не беше подписано споразумение, казва Вагиф Алиев, изпълнителен директор на Държавната нефтена компания на Азербайджан. От Европейската комисия отказват коментар, докато телефонната линия на външното министерство на Туркменистан е била прекъсната, посочват от Bloomberg.

Азербайджан все още не е получил конкретно предложение от Туркменистан, казва Алиев. „Готови сме да предоставим транзитен маршрут за туркменския газ“, допълва той. Туркменистан разполага с четвъртите по големина газови находища в света.

ЕС трябва да подходи „по-сериозно“ към Набуко, ако иска да се конкурира с руската компания Газпром за каспийския газ, заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев през януари. Набуко няма ясен лидер, който да привлече необходимото финансиране или да води разговори с доставчици и транзитни страни, допълва той.

„Европейската комисия показва, че може да бъде намерен път през тази плетеница от страни и всъщност ние сме на път да постигнем това“, казва европейският енергиен комисар Гюнтер Отингер през юли. „За да постигнем това, може да се наложи да прибегнем към извънредни мерки като създаването на Caspian Development Corporation или построяването на транскаспийски газопровод“.

След смъртта на Ниязов правителства от Европа до Азия започнаха битка за достъп до туркменския газ, чиито резерви се оценяват на 8,1 трилиона кубически метра – количество, достатъчно да задоволи потребностите от природен газ на Германия, при сегашното потребление за повече от един век.

Русия, от своя страна, иска Туркменистан и Казахстан да построят нов газопровод по бреговата линия на Каспийско море, за да контролира експорта на бившата съветска република. Иран предложи алтернативен план за изграждането на мрежа от маршрути за доставка и тръби, които биха превърнали страната в регионален център за износ на каспийски газ.

Туркменистан изгражда газопровод с капацитет 30 млрд. кубически метра от основните находища на природен газ в Източен Туркменистан до каспийския бряг. Газопроводът е на стойност 2 млрд. долара и се очаква да бъде завършен през юни 2015 г.

Проектът Набуко е на стойност 7,9 млрд. евро и предвижда да свързва Турция с Австрия, като доставя газ за Европа от Азербайджан и Ирак.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още