IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо „прекрасната работа“ на Фед и ЕЦБ не задвижва световната икономика

Налице е рядко съчетание на множество рестриктивни фискални политики, нарушени канали за финансово посредничество и парализиращи търговски дисбаланси

12:35 | 22.04.13 г. 25
Защо „прекрасната работа“ на Фед и ЕЦБ не задвижва световната икономика

Изключително затегнатите фискални политики на САЩ и държавите-членки на еврозоната натискат икономическия растеж и заетостта в близо две трети от индустриализирания свят. Тези две икономически системи представляват и около 40% от световната икономика. Същевременно една трета от световната икономика се изхранва благодарение на търговските си партньори.

С няколко думи това е, което сдържа търсенето, производството и създаването на работни места в световен мащаб. Това са и мощните насрещни ветрове, срещу които работят монетарните политики на САЩ и еврозоната, твърди Майкъл Иванович в свой коментар за CNBC.

Едно по-задълбочено разбиране на тези проблеми представя доста различна перспектива за трудните задачи, пред които са изправени американският Федерален резерв и Европейската централна банка. Защото не неефективността на монетарната политика е това, за което става дума.

Това е рядкото съчетание на едновременно въздействие на прекалено много рестриктивни фискални политики, нарушени до голяма степен канали за финансово посредничество и парализиращи търговски дисбаланси в особено потиснати части на световната икономика (еврозоната), където е налице очевидна необходимост от силно стимулиране на вътрешното търсене в страни от региона, чиито външнотърговски излишъци варират между 2% и близо 9% от брутния им вътрешен продукт.

Извънредните инструменти и техники на монетарна политика, използвани от Фед, бяха уместен отговор на взривяващата се финансова система и за последвалата изключително тежка рецесия. Последиците от кризата продължават да се усещат: към края на последния отчетен период в средата на април балансът на Фед е на двойно по-високо ниво спрямо периода, предшестващ началото на кризата през 2008 г.

Всичко това се отразява на относителната слабост на кредитната активност на американските банки. Потребителските им кредити през 12-те месеца до края на февруари нараснаха с около 3%, докато небанковото кредитиране на домакинствата през същия период скочи с 9%, показвайки, че спадът в банковото кредитиране на потребителите не е въпрос на слабо търсене на кредити. Не е въпрос и на липсата на необходимите фондове за отпускането на заеми. Банките сега разполагат с излишни резерви от 1,7 трилиона долара, което представлява ръст от 13% спрямо същия момент преди година.

Усилията на Фед да подпомогне оздравяващата финансова система да възстанови традиционните канали на финансово посредничество доведоха до съществен напредък. До реалната икономика достигат леки условия за кредитиране и няма съмнение, че монетарните стимули отчасти компенсират въздействието на натиска от страна на съкращаването на разходите и повишаването на данъците.

Последна актуализация: 07:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
за това ще почакаш "малко цикАлчета" ... на старите валути... чак новата ще е с "подобни" параметри!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 0
Сините камъни
преди 11 години
Доказаха, че "хартията" е :злато", сега следва да докажат, че златото е хартия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
знам много неща човек... и фантазията ми никак не е малка ... за съжаление!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 0
SSIW
преди 11 години
Съфорумеца - albobo76, правилно оценява обстановката, като такава в която потреблението е на критични нива, ако се задържи такова следва ИМплозия в сферата на заетостта, от там следва твърде мн. хора, които ще пощуреят от глад и от там насетне по форумите(ако има кой да ги поддържа) дълго време ще си говорим за всякакви др. работи само не и за икономика ;)) И тъй като все още държавата не раздава пари на калпак, за потребление, а по линия на доходите от трудова заетост, явно "дебита" е твърде рехав за да върти "колелото", то единствената алтернатива остава кредита. Кредита в даден момент(съвсем естествено) става прекалено тежък и трябва да бъде "пооблекчен" - в рамките на така устроените стопански и социални взаимоотношения, много други алтернативи не ни се предлагат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 2
nobel
преди 11 години
Ти продължаваш да си мислиш, че всичко е последователен процес/алгоритъм и че на тези, които си мислят, че управляват света винаги всичко им се получава. Де да беше толкова просто. Не, не им се получава винаги, иначе ти щеше да знаеш съвсем точно какво бъдеще ни очаква. За съжаление "управляващите света" не са надарени с много богато въображение и винаги се опитват да ни пробутват едни и същи номера. Безспорно до сега номерата им са минавали. Но далеч не на 100%. Имало е доста пропуквания в историята и аз въобще не съм сигурен, че "големите измамници" ще успеят и този път. Най-*** е, че ти, макар и да си най-разкрепостения в този форум също до много голяма степен страдаш от липса на въображение. Ти си мислиш, че хората са безнадеждно глупави, винаги са били лъгани и ще бъдат лъгани вечно. Пропускаш само някои простички факти. Например, че няма нищо вечно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Значи пишете ми минуси, дано това ви помага в личен план, но усещам че борбата за неприемане на това което Ви казвам е голяма :)))Та значи казвате, връща се жена Ви от някъде бременна и Вие няма да се сетите че се е таковата /резултата/, а ще мислите алабализми /дали е от мен . т.н./
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 2
nobel
преди 11 години
Много ми е интересно как си го представяте това с опрощаването на всички дългове. Опрощаването на дълговете означава следното. Някой е изтеглил кредит и си е купил нещо с парите. Като му опростим кредита, това означава, че това, което длъжника си е купил му излиза безплатно. Значи някой някъде му е работил ангария. И понеже аз съм производител и не ми се иска вече някой да си купува произведените от мен стоки безплатно аз отказвам да опрощавам кредити. И точно за това в момента не искам да си служа с нито една от официалните валути. А на всички, които им харесва да се опрощават дългове - няма да ви спирам. Имате пълното право да работите без да ви плащат цял живот. Та опрощаването му е майката. Мързеливците да теглят кредити и да си живеят добре, а всички останали бачкайте като изоглавени, за да могат *** да живеят добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
Единствената възможна цел на всеки последователен процес/алгоритъм е РЕЗУЛТАТА!! - всичко друго са алабализми за *** наивници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
albobo76
преди 11 години
Мерките на ЦБ-и не работят, защото те се борят с криза в ликвидността, а на практика имаме дългова криза. Т.е. ЦБ-и имат правилен модел на поведение, но го прилагат в грешната реалност. С-23 е прав, само опрощаване на голям процент от дълга или целия дълг може да задвижи икономиката отново. Ако целта на ЦБ-и е да ни ограбят тихо и полека, чрез инфлация, да, тогава наистина работата им е прекрасна вече 100 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 4
bgMan
преди 11 години
Ей пролетарий остави го Дянков, нямаш коММпетенцията да се произнасяш по такива неща, я кажи, набиха ли ви канчето на тазсутрешното заседание?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още