IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Г-20: Ще гарантираме достатъчната капитализация на банките

Предложението да бъде удвоен размерът на МВФ като част от по-широк международен отговор на дълговата криза в Европа не се подкрепя от всички

15:56 | 15.10.11 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард и президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард и президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише. Снимка: Ройтерс

Наскоро Г-20 обявиха допълнителни мерки, с които да подкрепят банковите институти в момента и в близко бъдеще с повече ликвидност. Все още остава спорен моментът дали банките могат да бъдат снабдявани с капитал от държавите и принудително или това ще става само на доброволни начала.

Предложението да бъде удвоен размерът на Международния валутен фонд (МВФ) като част от по-широк международен отговор на дълговата криза в Европа срещна съпротивата на САЩ и други държави, представлявани на срещата в Париж.  Няма единно мнение и за самия обем на допълнителния капитал. Някои възникващи пазари говорят за допълнителен капитал от порядъка на до 350 млрд. евро. Идеята е изоставена засега, стоварвайки бремето върху плещите на Европа, предава още Ройтерс.

Все пак на първа линия в битката срещу кризата трябва да са европейците, „които сами да подредят къщичката си“, заяви австралийският финансов министър Уйен Суон. И канадският му колега Джим Флахърти поиска Г-20 да не смекчава натиска върху европейците да решат проблемите със собствени средства. На същото мнение е и германският финансов министър Волфганг Шойбле.

Срещата не подаде нови сигнали за валутната политика. За пореден път министрите се застъпват за пазарно базирани валутни курсове, в съзвучие с икономическите фундаменти. В комюникето се посочват вредните влияния на външните колебания на валутните пазари върху финансовата стабилност.

С поглед към предстоящата среща на върха в Кан се споменава и за възможно разширение на кошницата валути, с която се определя изкуствената валута на МВФ -  т.нар. специални права на тираж (СПТ). В момента стойността им се базира на кошница от четирите най-ликвидни и използвани валути. В комюникето се визира преди всичко китайският юан.

Последна актуализация: 06:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
Lucifer
преди 12 години
..."Г-20: Ще гарантираме достатъчната капитализация на банките"...или по-ясно казано ще напечатаме достатъчно тоалетна хартия, като фед...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 3
Fiscalist
преди 12 години
То па за едни 300 милиона големия въпрос.... 300 милиона пари ли са? Шси избърша ...... с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
kanartikin
преди 12 години
Нека повторим... тези 12г. започват да текат след влизане в Евро зоната?... защото след днешните изявления на Чехия, Полша и Унгария , че няма да бързат, изглежда няма да има навалица от мераклии да се включат и да плащат. Едва ли някой сега би казал кога ние бихме се включили и от кога биха започнали да се броят тези 12г. И така, въпросителната е, от кога започват да текат тези 12г?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 12 години
През първите 12 години от членството в еврозоната за страните с БВП под 75% от средното тежестта на населението ще е 12.5% вместо 50%, както за останалите. Иначе първоначалното предложение беше разпределението на капитала да е на база на населението и БВП. Това означава, че най-бедните страни ще платят най-много като дял от БВП, докато най-богатите ще платят най-малко. Въпреки това обаче и в този вариант бедните страни ще платят най-много като дял от БВП, а това ще се задълбочи след 12-те години преходен период...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 12 години
България се включи към бъдещия Европейски механизъм за стабилност, в който ще трябва да внесем на части 300 млн. евро. Според МФ трябва да внесем своя дял на пет части в продължение на 12 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
troika
преди 12 години
Някой може ли да каже размера на вноската на България в този фонд?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още