IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Г-20: Ще гарантираме достатъчната капитализация на банките

Предложението да бъде удвоен размерът на МВФ като част от по-широк международен отговор на дълговата криза в Европа не се подкрепя от всички

15:56 | 15.10.11 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард и президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард и президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише. Снимка: Ройтерс

Финансовите лидери на 20-те водещи икономики в света (Г-20) ще поемат ангажимент да гарантират, че банките разполагат с достатъчно капитал и достъп до финансиране на фона на пазарните опасения за капиталовите нужди на банковите институции от еврозоната, които заплашват да доведат до криза на ликвидността, се посочва в проектокомюнике, цитирано от Ройтерс.

„Ще гарантираме, че банките са достатъчно капитализирани и имат достатъчен достъп до финансиране. Неотдавна централните банки предприеха решителни действия с тази цел и ще продължат да бъдат в готовност да осигуряват ликвидност на банките според нуждите“, се отбелязва в проектоизявлението на лидерите. 

Освен това финансовите министри и централните банкери на 20-те най-големи развити и развиващите икономики в света, които вече втори ден заседават в Париж, ще приветстват плановете на еврозоната да се бори с дълговата си криза, обявени по-рано тази седмица.

Представителите на Г-20 обаче ще отбележат, че очакват на срещата на върха на еврозоната на 23-и октомври да бъде постигнато споразумение за финансиране на спасителния фонд в еврозоната със заети средства (т. нар. ливъридж), за да бъде максимално подсилването му и да се допринесе за разсейване на опасенията на пазарите, като капацитетът му бъде достатъчно уголемен, за да предпази Италия и Испания.

"По-конкретно ние приветстваме приемането на амбициозната реформа на европейското икономическо управление и довършването от страните в еврозоната на действията, необходими за прилагане на решенията, взети от лидерите на еврозоната на 21 юли 2011 година, за увеличаване на капацитета и гъвкавостта на Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС)", се допълва в проектокомюникето.

Последна актуализация: 06:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 0
Lucifer
преди 12 години
..."Г-20: Ще гарантираме достатъчната капитализация на банките"...или по-ясно казано ще напечатаме достатъчно тоалетна хартия, като фед...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 3
Fiscalist
преди 12 години
То па за едни 300 милиона големия въпрос.... 300 милиона пари ли са? Шси избърша ...... с тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
kanartikin
преди 12 години
Нека повторим... тези 12г. започват да текат след влизане в Евро зоната?... защото след днешните изявления на Чехия, Полша и Унгария , че няма да бързат, изглежда няма да има навалица от мераклии да се включат и да плащат. Едва ли някой сега би казал кога ние бихме се включили и от кога биха започнали да се броят тези 12г. И така, въпросителната е, от кога започват да текат тези 12г?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 12 години
През първите 12 години от членството в еврозоната за страните с БВП под 75% от средното тежестта на населението ще е 12.5% вместо 50%, както за останалите. Иначе първоначалното предложение беше разпределението на капитала да е на база на населението и БВП. Това означава, че най-бедните страни ще платят най-много като дял от БВП, докато най-богатите ще платят най-малко. Въпреки това обаче и в този вариант бедните страни ще платят най-много като дял от БВП, а това ще се задълбочи след 12-те години преходен период...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
Boicho Popov
преди 12 години
България се включи към бъдещия Европейски механизъм за стабилност, в който ще трябва да внесем на части 300 млн. евро. Според МФ трябва да внесем своя дял на пет части в продължение на 12 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
troika
преди 12 години
Някой може ли да каже размера на вноската на България в този фонд?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още