IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Саудитска Арабия планира мегафонд за 2 трлн. долара

Инвестиционният фонд ще помогне на кралството да се освободи от зависимостта си от петрола

15:46 | 01.04.16 г. 31
<p>
	Принц Мохаммед бин Салман <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Принц Мохаммед бин Салман Снимка: архив Ройтерс

Саудитска Арабия се подготвя за залеза на петролната ера, създавайки най-големия държавен инвестиционен фонд в света за най-ценните активи на кралството, съобщава Bloomberg.

По време на 5-часов разговор наследникът на трона принц Мохаммед бин Салман представи визията си за Публичния инвестиционен фонд (Public Investment Fund, или PIF), който в крайна сметка ще контролира над 2 трлн. долара и ще помогне на кралството да се отдалечи от петрола. Като част от тази стратегия принцът каза, че саудитците ще продадат дялове в компанията майка Aramco и ще трансформират петролния гигант в индустриален конгломерат. Първичното публично предлагане (IPO) може да се случи още през следващата година, като компанията в момента планира да продаде по-малко от 5%.

„IPO-то на Aramco и прехвърлянето на дяловете в PIF технически ще направи инвестициите, а не петрола основен източник на приходи към държавния бюджет“, заяви принцът в интервю, проведено в Рияд. „Това, което остава, е да диверсифицираме инвестициите. Така че в рамките на 20 години ще имаме икономика или държава, която не разчита основно на петрола“.

Почти 8 десетилетия, след като е открит първият саудитски петрол, 30-годишният син на крал Салман иска да трансформира най-големия износител на суров петрол в света в икономика, подходяща за следващата епоха. Докато стратегията му приема форма, скоростта на промяна може да шокира консервативното общество, свикнало десетилетия наред на държавни субсидии.

Продажбата на част от Aramco се планира за 2018 г. или дори по-рано, казва принцът. Фондът тогава ще играе основна роля в икономиката, инвестирайки у дома и в чужбина. Той ще бъде достатъчно голям, за да може да купи Apple, Alphabet, Microsoft или пък Berkshire Hathaway – четирите най-големи публично търгувани компании.

PIF като цяло планира да увеличи съотношението на чуждите инвестиции до 50% от фонда до 2020 г. от 5% сега, казва Ясер Алрумайан, генерален секретар на борда на директорите във фонда.

Планът за структурна промяна идва след серия от мерки през миналата година, целящи да намалят разходите и да не позволят на бюджетния дефицит да надмине 15% от брутния вътрешен продукт (БВП). В края на декември властите повишиха цените на горивата и електроенергията и обещаха да сложат край на разточителните бюджетни разходи след срива на цените на петрола.

Още стъпки ще последват тези „бързи корекции“ като част от План за национална трансформация, който ще бъде обявен до месец, включително стъпки за повишаване на непетролните разходи чрез различни мерки, включително такси и данък добавена стойност.

„Работим по увеличаване на ефективността на разходите“, каза Мохаммед бин Салман. Правителството харчеше до 40% повече от определения си бюджет, като този процент бе намален до 12% през 2015 г., посочи той. „Затова не вярваме, че имаме реален проблем, когато става въпрос за ниските цени на петрола“.

Въпросът е дали реакцията на срива от над 50% на цената на суровия петрол не идва твърде късно, особено предвид влиянието на Саудитска Арабия на пазара на суровината. Страната ще наложи замразяване на добива, ако Иран и другите големи производители направят същото, казва принцът.

Проучване на Международния валутен фонд (МВФ) от 2014 г. отбелязва, че има „много примери за провал“ от страни, опитващи се да намалят зависимостта си от производство на енергия, а успехите са малко. Монархиите от Персийския залив може би са изпуснали най-добрия си шанс, когато цените на петрола бяха над 100 долара за барел.

„Ясно е, че Саудитска Арабия се нуждае от реформи, диверсификация и реенергизиране на икономиката, но за това ще е нужно повече от просто увеличаване на инвестициите в непетролни индустрии“, казва Пол Съливан, професор по сигурността в Georgetown University във Вашингтон.

По отношение на фонда принцът казва, че той вече има дялове в компании, включително в Saudi Basic Industries – най-големия производител на химикали в света, и в най-големия кредитор на кралството National Commercial Bank.

Фондът разглежда „две възможности извън Саудитска Арабия“ във финансовата индустрия, казва принцът, без да споменава кои са потенциални цели за придобиване. „Вярвам, че ще успеем да постигнем поне едната“.

Фондът вече става все по-активен в чужбина. През юли PIF придобива 38-процентов дял от южнокорейската Posco Engineering & Construction за сумата от 1,1 млрд. девро, а същия месец договаря и партньорство за инвестиции за 10 млрд. долара в Русия заедно с Руския фонд за преки инвестиции (Russian Direct Investment Fund).

Фондът наема специалисти в сферата на пазарите, частния капитал и управление на риска, казва Алрумайан, който е бивш ръководител на подкрепяния от Credit Agricole Saudi Fransi Capital.

Още по темата - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:17 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

27
rate up comment 3 rate down comment 0
Ivan.r
преди 8 години
Не ги оплаквай преди да са умрели, те нас оплакват ли ни като го закършим?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 3
bertram
преди 8 години
Арабин и работа е като *** и работа.... тези без петрола са умрели от глад за няколко години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 8 години
Поправка, LENR, "нискоенергийни ядрени реакции"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 1
Pyramid
преди 8 години
За златните времена на петрола съм съгласен иначе, ти говорех за ТЕРМОЯДРЕНИЯ синтез, а неза т.нар. LNER /нискотемпературни ядрени енергийни реакции/. Не знам докъде са италианците /стискам им палци и имам някаква догадка как става явлението при тях/ но, из токамаци, ИТЕР-и и "стелатори" , курецът е мнооого голям и, за едното чудо, биха могли да се явят възможно най-скъпата някога така и неосъществена мечта на говорещите двуноги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
Д.Петков
преди 8 години
До #24 PyramidАми те хората пишат че проекта е "крайна бета версия", което значи че при тях си работи инсталацията в лабораторни условия. Въпроса не е "дали може да се направи", а как да се направи по-компактна и на по-приемлива цена. И не са се стерилизирали за твоя голяма изненада. Процеса гори 20кг водород годишно, значи около 55 грама водород на ден или 2,2 грама на час. Не може да е кой знае какво гама излъчването, това не е радиоактивен разпад като в АЕЦ-а. Предполагам че успешно се неутрализира с оловни тухли или има друг начин - не знам, не съм разбирач. Но не може да не е помислено за това нещо. Мисълта ми беше че технологиите вече се развиват с такава скорост, че е трудно да се следи вече всичко ново което излиза и не бих заложил че златните времена за петрола ще се върнат някога.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 0
Д.Петков
преди 8 години
До #20 nobel: "Бе ти на колко години си..." Ами на 47г. съм, благодаря за интереса. Сигурно реши че съм някой пи.шлегар дето при всеки кьорфишек че е открита "безплатната, зелена и неизчерпаема " енергия почва да скача възторжено и да вика "Ура". Няма такова нещо, точно обратното. Знам от кога се говори за ядрен синтез, но до сега НИКОГА не бях чувал да се говори за серийно производство на инсталации за краен потребител, базирани на такива процеси. Аз нищо не искам да те убеждавам, не оставай с такова впечатление. Само споделих какво знам, нали за това сме тука. В случая от години следя проекта на Росси и за мое голямо учудване стигнаха на прага да почнат серийно производство. Ако видя, че първите редови потребители си купят инсталации по $500 и с едно зареждане на гориво (което било супер евтино) се греят с години, значи ерата на петрола наистина е свършила. За сега съм се запасил с пуканки и гледам, друго и не можем да правим, скоро ще се изяснят нещата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 1
Pyramid
преди 8 години
Толкова са тежки условията в термоядрения реактор, че основен проблем е липсата на подходящи материали с нужната радиационна устойчивост, драги. кажи-речи, проблемът стои със същата сила, като що още не знаят как да управляват този процес. ВЕИ-та, основно, могат да спасят положението...донякъде и то, ако инвесторската общност си извади навреме главите от долното междубузие.Ха дано ама, както гледам, нАдали: доде се сетят, че Рокфелеровци не случайно бягат от нефта и вземат да копират модела, панаирът пак ще е свършил и баницата ще е разделена.Между умните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 3
Pyramid
преди 8 години
Ти май не знаеш какво е неутронен поток и проникваща радиация и колко прекрасно се отразява на всичко живо наоколо? Баси шашавият свят, тогава, що ли се шашка от глупости? А да си чувал, че при синтеза, за разлика от деленето, тези потоци - особено гама-лъчите, са даже в пъти по-мощни? Ще го возиш " в ремарке"...и ще стерилизираш всичко живо в адиус от 50 км, егати кефа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 2
bgMan
преди 8 години
Бяха пичове преди да се разюздаят ***.де.ру.нгел.ите.Сега предизвикват единствено презрение и отвращение.Отказах се вече да споря за тези неща. Иначе когато ми остава време ви чета. Няма по-добри, не останаха по-достойни. И американците, и руснаците са един дол дренки. Само цвета, външният им изглед и изказа на политическите им лъжи се различават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 1
Д.Петков
преди 8 години
Ако пък толкова не ви харесва студения ядрен синтез, ето ви топлия (на принципа на нашето Слънце гори водород -> хелий):http://lockheedmartin.com/us/products/compact-fusion.htmlС инсталация която се събира на ремаркето на камион, ще може да се захранва малък град. До 2020г. трябва да е готов прототипа преди серийно производство. Няма Белене, няма Южни потоци, а петрол пък хич не трябва. Е, така няма повод да се "усвоят" няколко милиарда лева с мега-проекти ама кво да се прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още