IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Една бивша партизанка на ръба на пропастта

Изправена пред най-тежката си битка досега, Дилма Русеф увери, че ще се бори "до последната минута от второто полувреме"

18:34 | 18.04.16 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Дилма Русеф умее да се сражава. Още като млада партизанка марксистката смразява с поглед съдиите, назначени от военната диктатура. 45 години по-късно обаче непопулярната бразилска президентка се олюлява на ръба на позорен импийчмънт, пише Франс прес.

Постът й вече се държи на косъм: депутатите "превратаджии" отвориха в неделя със смазващо мнозинство пътя към импийчмънт в Сената, който може временно да й отнеме властта още през май.

Вярна на себе си, 68-годишната Русеф увери преди гласуването, че ще се бори "до последната минута от второто полувреме". Очаква я най-тежката, най-безнадеждна битка досега.

Родена в югоизточния град Бело Оризонте в семейството на имигрант българин и местна учителка, тя влиза в историята през 2011 г. като първата жена, избрана за президент на Бразилия.

"Дилма", както я наричат всички бразилци, е готова да плати всяка цена, само и само да не напусне сцената като втори свален от поста държавен глава след случая от 1992 г. с корумпирания и влязъл във фолклора Фернанду Колор ди Мелу.

"Няма никога да се предам!", повтаря лявата държавничка, затворена за три години и изтезавана по време на диктатурата, а днес обвинена, че е подправила бюджетните сметки на тънещата в криза Бразилия, за да прикрие мащаба на липсите и да бъде преизбрана през 2014 г.

Просто претекст - отвръща тя и твърди, че е жертва на опит за институционен "преврат" на десницата, мечтаеща за реванш.

Тройна криза

В началото на първия мандат популярността й достига 77 процента. Бразилците лека-полека оценяват здравата хватка на тази леко закръглена жена с накъдрени кичури над челото.

Слабоизвестна технократка, тя стига до върха на властта с усилията на своя наставник Луиз Инасио Лула да Силва - работник, стигнал до президентския пост, олицетворение на бразилското социално-икономическо чудо от началото на века.

От 2015 г. рейтингът на Русеф се срина до историческия минимум от 10 на сто. Над 60 процента от бразилците искат оттеглянето й. Тя става всяка сутрин точно в шест, за да прогони стреса с 50 минути каране на колело.

Какво я сполетя?

От преизбирането й през 2014 г. три урагана я връхлитат едновременно: политическа криза, рецесия в икономиката и корупционен скандал.

В бункер

Русеф привлича вниманието на Лула с дарбите на взискателен, стриктен ръководител. Той я назначава за министър на мините и енергетиката, началник на президентския кабинет. После я прави свой приемник, щом първият избухнал корупционен скандал обезглавява неговата Партия на трудещите се.

Преди идването му на власт тя никога не е заемала изборни длъжности.

Слаба ораторка, авторитарна началничка, скастряща публично свои министри, тя не крие върховното си презрение към парламента, в който се налага да работи с разнородна, днес разпаднала се вече коалиция - изолира се в президентския офис като в бункер.

Скъсва и връзките със стожера на коалицията - партията Бразилско демократично движение на своя вицепрезидент Мишел Темер, комуто е втръснало да се примирява с "декоративната" роля, отреждана му от 2010 г. Днес той цели да седне в креслото й.

Антициклична политика

Русеф е икономист по специалност. Но щом бразилската икономика опасно се забавя в средата на първия й мандат, тя се впуска твърде амбициозно в скъпоструваща антициклична политика. Дефицит, дълг, инфлация - всичко това излиза от релсите още преди злощастния срив в цените на суровините.

В кампанията си през 2014 г. Русеф уверява с все сила, че "всичко е под контрол". Преизбрана, тя незабавно назначава за министър на финансите банкера Жоаким Леви, ортодоксален икономист, за да ореже драстично държавните разходи, с което отблъсква левия си електорат.

SOS, Лула

Никой никога не поставя под съмнение личната й почтеност, нещо забележително в бразилската политика. И "правосъдието никога не е разследвало толкова свободно корупционни афери", с право настоява тя.

Скандалът Petrobras обаче жестоко опетнява партията й, та даже и Лула. "Тя бе в течение на всичко и пряко спечели от цялата работа, за да финансира кампаниите си", посочи я с пръст сенаторът Делсидиу ду Амарал, обвиняем по случая.

Русеф неизменно отрича категорично, при все че по времето на Лула е министър на мините и енергетиката и оглавява борда на Petrobras.

Озовала се в безизходица, през март Русеф решава да викне Лула на помощ. Ако тя по чудо избегне импийчмънт и ако правосъдието накрая упълномощи Лула да управлява заедно с нея като един вид премиер, Дилма ще излезе с чест от ситуацията.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:17 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 8 години
хора без чувство за хумор ... кво да ги правиш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 6
Ivan.r
преди 8 години
Българофобите са ти нашили два бързи минуса.Да помнят 2014 година полуфинала хубаво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 9
khao
преди 8 години
Така, това ви е за световното 94-та дето съдята ни поряза зада не ви бием на финала. Не забравяме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 7
redcretin
преди 8 години
Класика - много крадете. Ама хайде, поне сте южноамериканска република, не като уж европейската България...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още