IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мексико може да напусне NAFTA при провал на преговорите със САЩ

В сряда във Вашингтон започват преговори с правителството на новия президент Доналд Тръмп

14:02 | 25.01.17 г.
<p>
	Президентът на Мексико Енрике Пеня Нието. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Президентът на Мексико Енрике Пеня Нието. Снимка: Архив Ройтерс

Мексико очерта червените линии, които не трябва да се преминават по време на започващите в сряда във Вашингтон преговори с правителството на новия президент на САЩ Доналд Тръмп. Освен това при липса на споразумение Мексико може да напусне масата на преговорите и да се откаже от Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA), предаде Франс прес.

"Има много ясни червени линии, които трябва да бъдат очертани от самото начало", заяви мексиканският министър на икономиката Илдефонсо Гуахардо преди днешните разговори с американски представители, с участието на мексиканския външен министър Луис Видегарай.

На въпрос дали мексиканската делегация ще напусне преговорите, ако в тях бъдат включени темите за стената по границата и изпращането на средства от мексиканските мигранти, Гуахардо отговори: "Абсолютно".
Това първо заседание САЩ-Мексико има за цел да подготви среща между новия американски президент и мексиканския му колега Енрике Пеня Нието на 31 януари във Вашингтон. 

Тръмп иска да бъде предоговорено споразумението за свободна търговия с Мексико и Канада и миналата седмица предупреди, че САЩ ще излязат от него, ако не бъде постигната справедлива сделка.

Междувременно мексиканското правителство изрази готовност да бъде модернизирано това споразумение, действащо от 1994 г., въз основа на което се реализира двустранен търговски обмен от 531 млрд. долара годишно.
Близо 80% от мексиканския износ е насочен към САЩ, което е ясен показател за зависимостта на Мексико от северната му съседка.

Гуахардо предупреди, че Мексико също има готовност да напусне споразумението. „Ако вървим към договор, който дава по-малко възможности от сегашния, няма никакъв смисъл да оставаме", подчерта той.

Икономистът Луис де ла Кайе, един от мексиканските преговарящи по NAFTA, смята, че трябва да има готовност за оттегляне от преговорите, ако се наложи. „Тръмп упражнява силен натиск, за да постигне максимални отстъпки", посочи той.

И докато общуването със САЩ става обтегнато, мексиканското правителство се обръща към други страни с оглед подписване на нови търговски споразумения.

След съобщението, че САЩ напускат Транстихооеканското партньорство (TPP), Пеня Нието обяви, че неговото правителство ще се постарае незабавно да договори двустранни споразумения със страните от Азиатско-тихоокеанския регион, за да диверсифицира търговските си партньори. „Мексико поддържа добри отношения с Китай, но тази страна е огромна грижа за администрацията на Тръмп“, изтъкна Гуахардо.

Втората икономическа сила в Латинска Америка обаче не може да не се съобразява с големината на северноамериканския пазар, макар да се опитва да диверсифицира чуждестранните си партньори, подчертава Валерия Мой, директор на изследователския център Mexico Como Vamos. "Ако точно до вас е най-големият пазар в света, това е, с което трябва да се заемете, точка по въпроса", коментира тя. "Това, което може да се диверсифицира, са онези, от които купуваме", препоръча Мой.  

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:03 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още