IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Българските въглищни електроцентрали са най-нерентабилните в Европа

Нивото на рентабилност остава високо в развиващите се икономики, които се нуждаят от евтина енергия

20:11 | 19.05.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

В Китай, където общият оперативен капацитет на въглищните централи достига 982 гигавата, средната рентабилност на централите е минус 4 долара за мегаватчас. Там 59% от съоръженията отбелязват отрицателни парични потоци.

Най-мрачно е положението в южната част на страната – 84% от централите там се сблъскват с отрицателни парични потоци, а средното им ниво на рентабилност възлиза на минус 26 долара за мегаватчас.

Районът на Северен Китай единствен отчита положителни стойности на показателя – 6 долара за мегаватчас, а едва 13% от въглищните централи там регистрират отрицателни парични потоци.

От началото на годината в страната са били одобрени близо 10 гигавата въглищни мощности за изграждане, която е почти равно на количеството проекти, получили зелена светлина през цялата 2019 г.

Към януари Китай разполага с 1 069 активни въглищни централи. В това отношение страната изпреварва втория в класацията на Global Coal Plant Tracker - Индия, която има 294 съоръжения. Трети са САЩ с 280 въглищни централи, а четвърта – Русия с 85.

coal3 coal3

В Индия средното ниво на рентабилност на въглищните централи е 20 долара за мегаватчас. Високата стойност се дължи на все още ранния етап на растеж на икономиката на страната, за който се изисква достъп до евтина енергия.

Общият оперативен капацитет на въглищните мощности в страната достига 222 гигавата. Едва 2% от съоръженията са изправени пред отрицателни парични потоци.

Най-ниско ниво на рентабилност отчитат централите в Източна Индия – 11 долара за мегаватчас.

В Япония, която даде нов живот на въглищните централи сред трагедията с АЕЦ „Фукушима“ през 2011 г., общият оперативен капацитет на тези съоръжения е 45 гигавата. Към момента няма електроцентрала, работеща на въглища в островната страна, която да отчита отрицателни парични потоци.

Средното ниво на рентабилност на японските въглищни мощности е 24 долара за мегаватчас. Най-високи стойности отичат регионите Кансай и Шикоку – 27 долара за мегаватчас.

След аварията на АЕЦ „Фукушима“ делът на въглищата в страната нараства с 4% до 32,3 на сто, докато този на втечнения природен газ (LNG) се покачва с близо 10 процентни пункта - до 29,8 на сто през 2017 г.

От съвместното проучване на Global Energy Monitor, Sierra Club, Greenpeace, Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) и Global Coal Plant Tracker става ясно, че броят на въглищните електроцентрали, които се намират в процес на развитие, в световен мащаб рязко спада през 2019 г. за четвърта поредна година. Но въпреки спада, броят на електроцентралите, работещи с твърдо изкопаемо гориво, е нараснал с 34,1 гигавата (GW) през 2019 г., като това е първото увеличение на нетния добавен въглищен капацитет от 2015 г. Близо две трети (43,8 GW) от общо 68,3 GW нововъведени мощности са регистрирани в Китай. Извън Китай общият брой на този тип електроцентрали като цяло се свива за втора поредна година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 0
Hahoto
преди 3 години
Няма загуби Импе, има неравностойно разпределение на парите. Държавата от една страна прибира пари от СО2 емисии, от друга ги взима от ТЕЦ2, а после ги покрива със заеми на БЕХ. А приходите от СО2, дето миналата година са близо милиард, отиват във Фонд Сигурност на електроенергийната система и се използват за намаляване на цената за задължения към обществото. Т.е. покриват се дисбалансите от ВЕИ с тях и се плащат СО2 квотите на Американските централи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
Императорът
преди 3 години
С тия загуби - за 10 години напред, можехме да си покрием поне 60% от цената на АЕЦ Белене - ако не бяхме спрели строежа под външен натиск !!! Ама нали въпросът беше да не нарушим рахатът на американските господари, експлоатиращи американските ТЕЦ-ове?Накрая ПАК ще трябва да спрем ТЕЦ, а загубите ще са си за наша сметка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
Hahoto
преди 3 години
За дерогациите нашите закъсняха, а поляците си оправиха въглищния сектор още пред няколко години. За Зелената сделка, ужасно се лъжеш че няма да се намерят "правилните" инвеститори, които да наблъскат Черноморието с овшорни и наземни вятърни централи. Предния път на 900 лева мегавата, се избиха да правят ВЕИ всякакви "зелени" инвеститори. Румъния само ни дишаше праха, и девеше на просто.тията! Най-бедната страна в ЕС първа с 20 процента инсталирани ВЕИ! НО НА КАКВА ЦЕНА? Сега им дай малко пари от Зелената сделка, дай им малко "зелени преференции" от държавата и Черноморието ни ще заприлича на Пърл Харбър по време на японското нападение! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 6
zelka007
преди 3 години
нали се интересуваше кое колко струва за вятърните централи . ето ти в румъния . офшорна централа 600МВт , с коефициент на мощност около 38% , и ориентировъчен обем на годишно производство от почти 1ТВч , приблизителна цена 1млрд евро . това предполагам е в зоната на калиакра , там в черно море е ветровито , там би трябвало да строим и ние , но в наши териториални води ...наземна вятърна - 300МВт , с коефициент на мощност около 26% , ориентировъчен обем на година 0,7ГВтч , приблизителна цена от 385млн. евро ... подобни стойности трябва да са и у нас ...ще ползват собсвени средства и съфинансиране по зелената сделка ... нека са зле ... наште ще искат дерогация на пушилките ... :)))https://***.romania-insider.com/hidroelectrica-wind-farms
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
Hahoto
преди 3 години
Ако и да е на загуба ТЕЦ2, то Американските централи са на гиганска печалба, съответно и рентабилност. А те са половината от мегаватите на въглища. Щом те са на плюс, а държавната ТЕЦ2 на минус, за БЪЛГАРИЯ следно каква е рентабилността не става ясно от материала. Но в никакъв случай не е коректно. Така че поредна статия с манипулативно заглавие и непълно съдържание!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още