IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Французите май са прави за американците

САЩ винаги са загърбвали съюзниците си в преследването на своя национален интерес

10:59 | 24.09.21 г. 26
Автор - снимка
Създател
<p>
	Байдън и Макрон. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Байдън и Макрон. Снимка: Bloomberg

Гневът на Франция относно сделката за подводниците е в няколко направления. Най-очевидното е, че загубата на договор за 50 милиарда австралийски долара е тежък удар за отбранителната ѝ индустрия и още по-голям за галската ѝ гордост. Поради островните си територии Франция е най-силно представената във военно отношение европейска държава в Индо-Тихоокеанския регион. Тя изграждаше собствено партньорство за сигурност с Австралия. Стратегическото споразумение Aukus (между Австралия, Великобритания и САЩ за противодействие на Китай – бел. прев.) го разби на пух и прах.

Това, което е наистина възмутително, е почти безразличното нарушаване на доверието от страна на Байдън. Преговорите на Вашингтон с Канбера продължиха месеци. Те бяха пазени в тайна дори когато американската администрация насърчаваше Франция и ЕС да положат свои собствени усилия за противодействие на все по-войнствената позиция на Китай в региона. Това се брои за откровена измама.

Великобритания, представяна от Макрон като доброволен васал на САЩ, има дълъг опит с такава безскрупулност. Администрацията на Дуайт Айзенхауер наложи унизителното британско оттегляне от Суец през 1956 г. Четвърт век по-късно приятелството на Роналд Рейгън с Маргарет Тачър нямаше никакво значение, когато той пожертва британските средства за възпиране в преговорите за ядрените оръжия със съветския президент Михаил Горбачов.

Трябва да се каже обаче, че Франция е в небрано лозе, когато се оплаква от преследването на национален интерес от страна на другите. Ако САЩ изградиха международната система по свой образ, Франция се опита да направи почти същото чрез процеса на интеграция в ЕС. Погледнато от Елисейския дворец, целта за „повече Европа“ винаги е била повече Франция.

По-големият проблем на Макрон е, че да бъдеш прав относно коварството на САЩ не е отговор на нищо. Той може да възприеме последния епизод като подтик към „стратегическа автономия“ за Европа, ядрото на френската външна политика от Суец насам. Това е изключително разумен проект, към който другите трябва да се включат. Но ако германската предизборна кампания е някакъв ориентир, най-мощната европейска държава няма намерение да поема голяма част от тежестта на сигурността за континента.

Преди Brexit да взриви европейския стълб на външната ѝ политика, Великобритания се опитваше да действа като мост между Европа и САЩ. Франция се стремеше да изгради ЕС като противовес на американската мощ. Войната в Ирак - разделила Европа и принудила Великобритания да избира - показа, че и двете стратегии са се провалили.

Сега Великобритания се позиционира като отстъпчив партньор на Вашингтон. Останалата част от Европа остава пред дилема. Тя може да се опита да играе равноотстоящо между Китай и САЩ. Или може да признае, че когато изборът е между американската арогантност и китайската хегемония, има само една страна, на която да застанем. Да прощава Макрон, но не е достатъчно да си прав.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Нещо отново се изказваш неподготвен, таварищ! Влез и виж структурата на американската икономика. И ако си мислиш, че икономиката е производство на болтове, явно нищо не разбираш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
abdul
преди 2 години
сигурно искаш да кажеш ФЕЙСбукономика? тва няма нищо общо с икономиката.Тва си отива както е дошло - от нищото. Just another spy intelligence agency..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 4
khao
преди 2 години
абе квото и да си говорим и няма да ми писне да го повтарям, ако ЕС не стане федерация, всичките ще си бееем фамилийките ! Няма как да се одървим на никого докато сме толкова малки и по отделно... ако ли не, рано или късно ЕС ще се разпадне.. един по един ще ни дърпат навън!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 4
evlogi
преди 2 години
А как трябва да е?Да преследват чуждият национален интерес ли?Според мен съюзниците им достатъчно печелят във вид на занижени разходи за отбрана, които в голямата си част се поемат от Щатите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 1
mrynmryn
преди 2 години
Защо? Ще ги нападнат? Франция е ядрена сила, в наши дни, това стига за да си равен на останалите. А най-голямата икономика е относително понятие, нали знаеш доверие трудно се печели, но лесно се губи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 5
korn
преди 2 години
Фактите са, че САЩ все още са най голямата икономика в света с най голямата, богата и мощна армия. Засега всеки трябва се съобразява с тях. Кофти, но това е положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още