IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задължителната казарма – 100% данък върху доходите

Решението би било крачка в грешната, да не кажем, пагубната посока, смята Кузман Илиев

19:07 | 24.02.16 г. 145
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

През последните седмици се разгоря сагата за възможното връщане в сила на задължителната наборна военна служба. По темата се заговори много, но поне засега политическите реакции сякаш са все още малко. Правилна стъпка  ли е това, какви ще са ефектите от тази мярка и ще се окаже ли тя ефективна - вижте коментара на Кузман Илиев от BrainWorkshop InstituteКузман Илиев е пазарен анализатор, автор и водещ на Boom & Bust по Bloomberg TV Bulgaria и водещ на Денят ON AIR. 

Ако и вие имате коментар по темата, изпратете ни го на info@investor.bg!

Започват сериозни стъпки по връщане на задължителната наборна военна служба (с промени в закона за Резерва Министерство на отбраната въвежда задължителен военен отчет за всички българи на възраст между 18 и 32 години), което си е повод за бърз коментар. 

Идеята за задължителната военна служба засега се счита едва ли не за кьорфишек, но си се прокарва на седмица по лъжичка и става все по-реална.

Проблемът се обостря с оглед на:

1) прокси-световната война в Сирия, в която една срещу друга се сблъскват две наши познати съседки — Турция и Русия;

2) реалната угроза на Ердоган да му писне на феса и да пусне стотици хиляди (дори милиони) бежанци през границите със съседните му страни;

3) реално у нас си тече “тиха” мобилизация, а запасняците редовно са привиквани с повод или не из цяла България.

Въвеждането на наборната военна служба нищо чудно вече да е решено където трябва, затова е важно да знаем какво е тя в същността си.

Не малко, и при това доста образовани, хора въздишат по ползите от казармата и нуждата от наборна служба.

Аргументите "За" са разнообразни, но основните са:

- По-евтино е за държавата да го има този „ресурс”, стопил се при отпадането на наборната служба.

- Въпрос на патриотизъм и задължение към обществото.

- Целият свят е на тази вълна, това е консервативната (на Републиканската партия) американска визия за това да пазиш родината.

- Полезно е за физиката и психиката на мъжа, понеже поколенията се израждали и трявало някой да се “погрижи” за тях.

- Службата е като стаж, тоест полза има и за “стажанта”.
-
В крайна сметка може да се направи „качествено”, без щети, така че хем вълкът сит, хем агнето — цяло.

Контрааргумените:

- Задължителната военна повинност е престъпление срещу личността. Тя е отвличане, робство и склоняване към най-страшното престъпление — убийството.

В полза е на държавниците и политическата дискреция. Защото нали няма съмнение, че войната не е друго освен убийство на хора от страна на държавата, но в по-голям мащаб… А който откаже да участва — е съден като дезертьор и изменник, което на места се наказва със смърт.

- Робство, защото „А” (държавата) разполага с тялото и живота на „Б” (мобилизирания). Дали ще го накара да лъска ботуши, охранява военен обект/граница или бомбардира хора, в единия случай, или просто ще го прати на плантация да бере памук — няма никаква разлика по същество.

- Що за аргумент е, че „било по-евтино за хазната”?

Ами най-евтино за хазната вероятно би било да избият пенсионерите и да падне голям финансов дерт. Аргументът за себепритежанието, за индивидуалните права и неотменимостта им — къде изчезна?

- Икономически погледнато задължителната военна служба е и 100-процентов данък върху доходите - през това време жертвата не може да прави нищо друго, целият ѝ доход е собственост на армията.

- Ако човек е пацифист и предпочита да умре, но да не пипа оръжие, тази принуда реално изтрива личността, избора му и т.н.

- Нищо патриотично няма в това да подкрепяш правителството на страната си, когато иска да избива собствените си и чужди граждани,тоест да громи, вместо да остави хората на спокойствие да живеят, работят и създават.

- Вместо да се чуди как да вкара младите мъже в казармите в най-продуктивните им години, за да не стоят без работа, държавата може да махне ограниченията пред трудовия пазар —административното бреме, осигурителни прагове, МРЗ, колективни договори, трудности пред наемане/освобождаване.

С една дума  това е единствената причина младите да не могат да намерят работно място и да се докоснат до занаят поради смазване на бизнеса и бариери пред най-неопитните и нискоквалфицирани за влизане на пазара на труда.

- Наборната служба не е стаж  - стажът е по желание и ако не ти харесва, можеш да го прекъснеш. Обратно, в другия случай те грози най-малкото затвор.

- Консерваторите в САЩ са обратното на патриоти — те, както не малко политици в Русия,   знаят, че държавата (не свободните граждани) винаги черпи сили от войната, мобилизирайки ресурса в своя полза. Затова и живеят за войната, но не за самозащита, а за имперска атака  - това е тяхното верую.

Патриотизмът, ама истинският, би спестил тези създаващи опасност от външна контра-агресия и тероризъм. .

Обществото е сбор от индивиди, собственици на живота си. Никой не „дължи” нищо на обществото, освен да не застрашава живота и собствеността на другите. Ако се приеме обратното за вярно, то при достатъчно представители на „обществото”, олицетворено в политиците на власт, всеки отделен човек може да бъде смазан. Под всеобщи - на мнозинството , аплаузи, разбира се.

Животът си е собственост на всеки и няма как някакви псевдопатриоти да знаят кое по-добро за мен или Вас във физическо и психическо отношение, та че и да се “грижат” за него.

- Така както партизанските отряди винаги громят и най-мощните армии, така, ако се наложи, отпор с живота и собствеността си, ще дават и българите.
(Афганистан, Виетнам, Ирак и САЩ при войната за Независимост са пример за сблъсък на партизани с топармиите на времето си. С ясен изход в полза на партизанските и герила формирования, бранещи домовете и децата си.)

Епилог

За жалост у нас няма много политици, които да са напълно наясно с националния интерес – мира,  и които да се борят и да работят за него и само за него.

Повечето не разбират, че т. нар. „колективна сигурност” в лицето на световния жандарм НАТО/САЩ (правителството им) е причината днес Близкият Изток да е такова взривоопасно буре с барут, както и че „благоговеенето” пред „непобедимата” руска армия нито ще ни донесе сигурност, нито е нещо по-различно в същината си, а само в мащаба.

Свободният човек срещу господството на сблъскващите се за глобален контрол държави. Това е залогът.

Новата крачка със „задължителния” военен отчет е опасна, защото ако искате да мобилизирате населението, първо се нуждаете от информация  -  с колко хора разполагате, къде живеят и т.н.  Статистиката, архивите и „отчетите“ пред държавата служат само за едно-  контрол и подчинение и нямат никаква друга полза в мирния икономически живот.

С една дума: това е крачка в грешната, да не кажем, пагубната посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

61
rate up comment 8 rate down comment 2
77
преди 8 години
Балканската война - 550 000 българи за на фронта,при 4.5 милиона население, и среден брой хора в семейство 5.6 човека! Практически 9 от 10 човека са на фронта! Мобилизацията е извършена само за 2 седмици и предопределя успеха ни срещу Османската империя.Междусъюзническата война - имаме 500 000 армияПървата световна война имаме 850 000 армия.За сравнение Великобритания има 10 пъти по голямо население и зикарва само 1 милион армия от които 410 000 индийци.В наши дни Швейцария е способна да увеличи армията си от 22 хилядна численост в мирно време до 650 хиляди , в рамките на 4 часа, а в рамките на 2 дни до 1.7 млн. численост .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 8 години
Мисля че дебата за казармата като всичко в плиткоумната ни държа се плъзга по повърхността . Така Швейцария - нямаш шанс да направиш каквато и да е кариера в тая държава ако не си служил в армията и ! Банкери , часовникари и прочие - всички са служили и от там им тръгват връзките и контактите ! В Швейцари притежаването на оръжие е абсолютно свободно и стрелковите клубове са едни от най посещаваните . Армията в тая държава е в центъра на обществото - тя е спойката на цялата държава . Подобна е ситуацията с монархията във Великобритания - спойка на обществото .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 7 rate down comment 6
77
преди 8 години
Защитата на отечеството е ДЪЛГ и ЧЕСТ на всеки български гръжданин.Ако за някоя либерална безродна мишка това не е така, то най-вероятно е защото мозъка е атакуван от чужди вируси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 5 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Ти си дeб.и.л. На тази територия са жена ми и децата ми и за тях излизам и ако трябва със зъби прегризвам артерията на всеки, който се опитва да им навреди. А за това, че няма армия, е така. Както съм писал и по-долу, пари, оборудване и организация трябва а не наборна служба
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 12 rate down comment 4
data
преди 8 години
За тая "територия" са загинали прекалено много хора - ако чуят кви ги плещят такива като теб няма да си намерят място в гробовете . Срам !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 7 rate down comment 8
Patilan
преди 8 години
Просто съм в шок, колко е далече мат'ряла от реалността. Б-я няма армия!Това са думите висш офицер който го е срам да каже че е военен. Патриот до мозъка на костите, обича Б-я повече от всичко на света което е и причината да стане военен. Но става свидетел на кражби от които му побеляват косите.... Кражби които практически парализират армията.кражби от най-високо, политическо и висше военно ниво. Война ?! Няма да се учудя ако ви пратят на фронта с пушки без патрони.... щото патроните ще са 'усвоени' от някой пагон !!!аз лично не мисля, че на тази територия има нещо за което си зсслужава човек да си даде живота!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 7 rate down comment 2
data
преди 8 години
Проблема с военното обучение въобще не е проблем от чисто военна точка . Въпрос на държавност , родолюбие и морал !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 5 rate down comment 5
Pivoley
преди 8 години
Защо да са опасни либертарианците? Пак голи обвинения и нула аргументи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 10 rate down comment 3
misanthrope
преди 8 години
Онзи ден въртяха по телевизията филмът "300""-Ти, какво работиш - Ковач съм- А ти момче, ти какво работиш?- Грънчар съм- А ти?- Дърводелец- СПАРТАНЦИ, Вие какво работите?- АААААА!- Виждаш ли Стелиос, аз водя повече войни от теб""Смели, но неумели, те вдигаха повече шум отколкото вършеха нещо."ТОЧКА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 7 rate down comment 3
Pivoley
преди 8 години
Точно. Настоящите и бъдещите военни конфликти се решават не от кашиците, а от стратегическите военни оръжия. За жалост, България не прави нищо в тази посока, а вместо това за пореден път проблемът се търси на друго място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още