IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Справедливи ли са исканията за необлагаем минимум и гъвкав ДДС?*

Меките, но значими данъчни промени в полза на по-нискодоходните групи могат да донесат значими икономически позитиви, смята Атанас Пеканов

14:11 | 20.10.17 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Gruop</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Gruop

Не само, че това изглежда нечестно за всеки, който вярва в егалитарните и меритократични принципи – то е и неефикасно. В този смисъл ние предлагаме две мерки, които не само ще донесат малко справедливост, но ще имат и позитивен икономически ефект върху растежа. А той е добър, но все още недостатъчен за да настигнем с желаната скорост западните страни-членки на ЕС. Затова и заплахите, че промени в данъчната система не трябва да се правят сега, са странни – добрите политици правят реформи във времената на силна конюнктура.

А в нашия случай – за да може тази силна конюнктура да достигне до всички. Не случайно изявлението на G20 през 2016 г. включваше фискалната политика като един от трите основни инструмента за постигане на икономически растеж за всички.9 Съвсем пресният Фискален монитор на МВФ също призовава на първо място за употреба на фискалната политика за справяне с икономическите неравенства, които посредством ограничаването на някои групи от населението в техните възможности за реализация, вредят на растежа.10

 Безмислено е докато МВФ пише за инклузивен растеж (растеж, който стига до всички), а Бен Бернанке дава на форума на ЕЦБ в Синтра реч озаглавена – “Когато растежът не е достатъчен”11, да трябва да спорим със стари постулати, които показват интелектуален мързел. Въобще, постоянното посочване на абстрактни и най-вече остарели разбирания, показва единствено придържане към самоналожени догми. Да, знаем в коя глава на учебника по макроикономика на нобелистите Сарджънт и Люнгквист е изведено доказателството как на теоритично ниво данъците трябва да бъдат нулеви за да не пречат на стимулите. Това е интересно интелектуално упражнение, но емпиричното му и приложно значение за публичния дебат за правилните икономически политики е относително нулево. Бюджетът трябва да се пълни отнякъде ако искаме държавата да изпълнява своите ключови и неизменни функции.

Разбира се, ако успеем да стигнем до една спокойна и добронамерена дискусия, можем да поговорим за икономическите последствия от подобни мерки. Със сигурност подобни мерки струват не малко на бюджета. Тъй като детайлни данни липсват, извън Министерство на финансите е трудно да се изчисли колко точно би струвало на бюджета прилагането на тези мерки, но цената може да бъде между 1,4 и 2 милиарда лева. Колко е това? Ако вземем средната стойност от 1,7 милиарда лева, това е приблизително 5 % от държавния бюджет. Една далеч нетривиална част. Но какво показват фактите. Първо, подобни данъчни мерки ще донесат икономически растеж, както вече беше посочено по-горе. Те ще оставят повече пари за потребление в домакинствата, които съответно ще се влеят като нови средства в икономиката. Потреблението на нискодоходните домакинства ще донесе допълнителен доход на производителите, които също ще потребят част от този нов доход – това е класическия икономически мултипликаторен ефект. Допълнителните пари в икономиката носят заетост и икономически растеж, които покачват попълненията в бюджета. Това е т.нар. “самофинансиране” на икономическата мярка – даден процент от нея няма да се отрази в спад на приходите в бюджета, тъй като ще бъде компенсирана от допълнителната заетост и икономически растеж. Тази част на самофинансиране може да бъде около 20 %.

Добре известен факт е, че мултипликаторният ефект е толкова по-голям колкото повече ограничени в своята консумация потребители има (hand-to-mouth consumers). България е страната с най-висок дял от от населението, живеещо в тежки материални лишения – цели 35 % (Eвростат)! Това не е просто някаква статистика, а 2,5 милиона българи. Най-бедните от тях виждате в телевизионните репортажи, показващи тяхната дълбока бедност, от която човек трудно се измъква. В общи линии тази част от населението най-вероятно ще консумира целия или почти целия допълнителен разполагаем доход в резултат на мерките. Това засилва допълнително мултипликаторния ефект. Колкото повече намалението на данъка засяга хората, които са изключително ограничени в своето потребление от своите доходи, толкова по-силен ще е ефектът. Т.е. самофинансирането в такъв случай може да се вдигне до 30 – 35 %.

Последна актуализация: 16:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 14 rate down comment 3
Hahoto
преди 6 години
За пипането на плоския данък Танасе /Пеканов/ шъ цитирам оня реклама - "Е за наденицата ви утепах!" :) Защо както добре е казал колега съфорумец по-доле нещо у нас като работи и се появяват 100 експерта с "умни" идеи да го сосипят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 3
Dies Irae
преди 6 години
Въпрос с повишена трудност:Бедния плаща ДОД 10% от 450 лева заплата - 45 лева"Богатия" който се осигурява на 6000 лева плаща - 600 леваСега ще развиваш теория, че 45 лева за бедния са много и тн. обаче на 450 лева всички данъци (за работник и работодател) са 182.10 (това е без ДДС и акцизи ако пуши и пие), а този с 6000 - 1392.12 лева (пак без ДДС и акцизи за горива, алкохол и цигари и тн). Забелязваш ли колосалната разлика?Като се добави, че този с 6000 лева заплата има и образование (инвестиция която е редно да се заложи като % изплащане от заплатата през бъдещия живот и активност на индивида, а образованието е скъпо удоволствие) и картинката излиза доста по сложна. Та тази мантра с прогресивния данък си я избиите от главата. Плоския данък е най коректен. Дали да има по високи данъци за лукс (яхти, скъпи коли и тн.) Да за това съм съгласен. Но да се взима все повече от тези които реално работят за да се даде на мързеливите е най грешното нещо за нашата икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 6 години
"У нас" в Русия имаме опит с намаляването на ДДС(НДС го наричаме). Президента Путин обеща намаляването на данъка за полетите до Калининград, Владивосток и други социално чувствителни дестинации. И компаниите вдигнаха цените?!?!? Желанието им е след като се намали данъчната тежест, да свалят цената фактически до предишните им нива. Ако някой си мисли че в милата ни татковина няма да се получи същия ефект, малко се е пообъркал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 20 rate down comment 8
Sakamano
преди 6 години
Бедните хора също живеят в тази държава и трябва да плащат данъци (макар и почти символични) както всички останали. За пръв път от много години имаме работеща данъчна система. А щом нещо работи - долу лапите, спрете да го "поправяте"! Плоският данък (който всъщност е пропорционален) е напълно справедлив. Не "социално справедлив", а справедлив!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 8
Setver
преди 6 години
И какви инвестиции постигнахме за последните 10г. с плоския данък, липсата на ноеблагаем минимум и липсата на диференцирано ДДС за основни екзистенциални продукти? Нещо не се вижда резултата, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 9
xapoznai
преди 6 години
Стига глупости, даже трябва да се вдигне ддс-то на стоките от първа необходимост, а на цигарите, алкохола и горивата акцизите - двойни. После се слага една четворна ограда с ров по средата и снайперисти през километър, гранична зона където се стреля на месо, национализация на всички медии и готово. Какво да се занимаваме тука с глупости! Когато Фамилиите натрупат достатъчно капитал и всички останали ще забогатеят. Светлото Бъдеще е близо! Само още малко остана - стягайте коланите и бачкайте здраво за да мине по-бързо това време и после ще дойдат реките от мед и масло!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 3
data
преди 6 години
Я ми кажи къф е ефекта от намаленият ддс за туризма ? Станахме по конкурентни , вдигна се качеството ? Не просто едни пари вместо да влязат в бюджета и да има пари за социална политика отиват при едни хора собственици на хотели . Е , същото ще стане и с останалата "социална политика през приходите"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 15
todor6104
преди 6 години
Високи заплати идват от висока производителност на труда. Висока производителност на труда се постига с инвестиции. Като вземеш печалбата и я дадеш на ниско образования какво ще се инвестира?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 8
ert
преди 6 години
Горанов гледа на хляба мекото, по-лесно е да одере кожата на бедния с високи плоски данъци и липса на необлагаем доход, отколкото да иска пари от богатите с прогресивен подоходен данък. Нали сме богати на бедни хора, що да не ги дере?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още