IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Шефчович: Страните от ЦИЕ трябва да имат поне 3 източника на природен газ

Наказателната процедура срещу България заради Южен поток е „замразена“, съобщи еврокомисарят за енергийния съюз

18:00 | 09.02.15 г. 5
<p>
	Една от картите, представени от премиера Бойко Борисов на днешната среща на газовата група в София, за потенциала на България като газоразпределителен център. <em>Илюстрация: МС</em></p>

Една от картите, представени от премиера Бойко Борисов на днешната среща на газовата група в София, за потенциала на България като газоразпределителен център. Илюстрация: МС

Страните от Централна и Източна Европа трябва да имат поне 3 източника на природен газ. Това съобщи еврокомисарят по въпросите на енергийния съюз Марош Шефчович след първото заседание на газовата група на Eвропейския съюз (ЕС), което се проведе в София.

"Ситуацията, пред която сме изправени, наистина е много сериозна“, каза Шефчович. Той обясни, че това е наложило да се търси решение за гарантиране на газовите доставки.

Трите източника на природен газ ще намалят и цената на суровината, посочи Шефчович.

Работната група ще разгледа приоритетни проекти, които бързо могат да бъдат реализирани и съфинансирани от ЕС. Те ще бъдат включени в план за действие, който ще бъде разгледан на следващото заседание на работната група през юни.

Шефчович съобщи и че наказателната процедура срещу България заради Южен поток е "замразена".

Премиерът Бойко Борисов добави, че България все още не е получила официално уведомление за спирането на проекта за руски газопровод, който да заобикаля Украйна. "Ние не сме направили нищо, което да спре строежа", коментира той.

Според него икономически по-обосновано е тръбите от Русия да дойдат в България и оттук да се разпределят за Европа, а не реализацията на новия руски проект - "Турски поток".

Инвестицията за изграждане на газов хъб в България възлиза на 2,2 млрд. евро, което е половината от стойността на "Южен поток", посочи премиерът.

Освен от "Южен поток", през България може да се разпределя и синьо гориво от терминалите за втечнен газ в Гърция, от местен добив и от газовите връзки със съседните страни.

По време на брифинга след срещата стана ясно още, че плановете на България да изгради хъб ще бъдат анализирани и оценени дали не нарушават европейските правила. След това идеята ще бъде представена и пред Русия и ще се водят преговори за реализацията им посредством и "Южен поток". Целта обаче няма да бъде да се построи цялото трасе, а количествата да се разпределят от територията България.

За българския премиер това е по-добрият вариант от "Турски поток", който беше определен от него като само идеи и предложения, защото освен руски газ България може да предложи и други източници на газ.

Пред участниците в срещата в резиденция "Бояна" по-рано днес премиерът Бойко Борисов е представил и плановете на България да се превърне в газов хъб за Европа. В тях все още присъства "Южен поток", по който трябва да дойдат 63 млрд. куб. метра годишно. Останалите източници на газ са от Каспийско море по TANAP (3 млрд. куб. метра), от терминалите за втечнен газ от Гърция (отново 3 млрд. куб. метра), както и местен добив (поне 2 млрд. куб. метра).

Инвестицията за реализацията на идеята страната да се превърне в разпределителен център на газ е 2,2 млрд. евро, в които се включва модернизацията на съществуващата газопреносна мрежа, изграждането на 844 километра нови газопроводи, ве нови компресорни станции (в гр. Левски и в гр. Провадия), разширение на хранилището в Чирен, както и изграждане на ново хранилище в Северозападна България.

Целта на всичко това е конкурентна и по-ниска цена на природния газ и за България, и за Европа, категоричен беше още Бойко Борисов по време на брифинга.

В отговор на въпрос за компенсации за страната ни относно спиране на "Южен поток" Марош Шефчович пък допълни, че адресат на подобно искане е Москва. Той допълни, че на първо време ЕС ще финансира само проекти, които са жизнеспособни и зависят само от общността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:34 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 0
Спящият бик
преди 9 години
Прави ми впечатление, че българските дипломати за пореден път не успяват да осребрят лоялността ни към ЕС. Вместо да бъдем наградени за твърдостта си по Южен поток, обещават ни да не ни наказват?! И то временно, защото наказателната процедура е само "замразена"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 6
MZ/X
преди 9 години
В Европа 70% от газта и в момента не е руска! Ако се направят тръбопроводи България би могла да внася газ и от Норвегия, Азербайджан, Иран, а след няколко години и от Израел и Кипър. Освен това втечнен газ би могъл да се внася от Катар и САЩ. Да не говорим, че има шанс да се намери газ и в Черно море или Добруджа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
Моабет да става
преди 9 години
Ще бъда страшно изненадан ако някой ни даде тези пари да построим този хъб.Щото ние ги нямаме. И като го построим кой ще даде още за да прекара газопроводи до този хъб?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 12
Бате Пешо
преди 9 години
Хората предлагаха атомна централа Син поток Южен поток ама болните сини мозъци съсипаха всичко.Сините талибани са най големите *** и престъпници в България
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 6
STRAHO
преди 9 години
Хубави драсканици но.....кой ще дава газтта? Къде ще е изворчето? Докато овладеят американците напълно Близкия изток, за да ни продават от там, ще мине доста време. Втечнения газ също е голяма химера имайки предвид настоящите затруднения на газовата индустрия в САЩ. Украйна ще се узорят бая да завладеят.Тогава от къде? Много тръбички ще влизат и излизат от България, но всички те ще са пълни с РУСКА газ и ще си плащаме съответния транзит. Т.е който най малко ни дере с транзитни такси от него ще купуваме руската газ.:) Напъните да се замажат очите на гражданите за абсолютната загуба, няма как да я компенсират .:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още