IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ултиматум за американските власти. Байдън увеличава натиска върху TikTok

Американските федерални агенции трябва да спрат да използват приложението най-късно до 30 дни 

09:35 | 28.02.23 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Белият дом дава на федералните агенции на САЩ 30 дни, за да премахнат TikTok от всички свои устройства и системи. Това обяви Шаланда Йънг, директор на Службата за управление и бюджет, в указания до агенциите в понеделник. Подизпълнителите, например за ИТ поддръжка, също няма да имат право да използват приложението. За решението на Белия дом първа съобщи информационна агенция Ройтерс.

Повече от 100 милиона американци са регистрирани в TikTok, но те не са засегнати от забраната. По данни на Washington Post TikTok се използва от две трети от американските тийнейджъри.

През декември Конгресът на САЩ забрани на федералните служители да използват TikTok на служебните си устройства. Много правителствени агенции, включително Белият дом, Министерството на отбраната, Министерството на вътрешната сигурност и Държавният департамент, бяха забранили TikTok преди известно време. Около половината от щатите в САЩ са издали забрана за използване на TikTok за своите администрации.

Съседна Канада също обяви забрана на TikTok за държавните служители в понеделник - канадското правителство говори за „неприемлив" риск за неприкосновеността на личния живот и сигурността.

През миналата седмица четири регулатора за защита на личните данни в Канада също започнаха разследване на TikTok във връзка със събирането, използването и разкриването на лична информация, включително за това дали компанията спазва законите за работа с по-млади потребители.

Министър-председателят Джъстин Трюдо заяви, че ограниченията на държавните служители са "първа стъпка" за осигуряване на безопасността на канадците, но не се ангажира с други действия, като например забрана на публичния достъп до TikTok.

А през миналата седмица Европейската комисия също забрани на служителите си да използват приложението на служебните си телефони. „За да увеличи киберсигурността си, Бордът за корпоративно управление на Европейската комисия реши да спре употребата на приложението TikTok на корпоративни устройства и на лични устройства, регистрирани в услугата за мобилни устройства на Комисията“, посочват от ЕК. „Тази мярка цели да защити Комисията срещу заплахи за киберсигурността и действия, които могат да бъдат ползвани за кибератаки срещу корпоративната среда на Комисията“.

TikTok - шпионски балон в телефона

TikTok е собственост на ByteDance, китайска компания с централа в Сингапур. Критиците подозират, че китайското правителство може да получи достъп до потребителски данни, като история на сърфирането и местоположение. Компанията отрича обвиненията.

Във Вашингтон и двете американски партии изразяват опасения, че китайското правителство може да изземе данни или да разпространява дезинформация. Във вторник Комисията по външни работи в Камарата на представителите на САЩ ще гласува законопроект, който ще наложи широка забрана за TikTok. 

„Моето предложение упълномощава правителството да забрани TikTok и други приложения, които застрашават националната сигурност на САЩ", заяви председателят Майк Маккол, републиканец. „Всеки, който е изтеглил TikTok, предоставя личната си информация на Китайската комунистическа партия. TikTok е шпионски балон в телефона“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:35 | 28.02.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Социални мрежи виж още

Коментари

Финанси виж още