Стартъпът за изкуствен интелект (AI) на Илон Мъск xAI показа актуализирания модел Grok-3, демонстрирайки версия на технологията за чатбот, който милиардерът определи като „най-умния AI на Земята“, пише Bloomberg.
По показателите за математика, наука и програмиране Grok-3 побеждава Google Gemini на Alphabet, модела V3 на DeepSeek, Claude на Anthropic и GPT-4o на OpenAI, съобщиха от компанията чрез стрийминг на живо в понеделник. Grok-3 има „над 10 пъти“ повече изчислителна мощност от своя предшественик и предварителното му обучение е завършило в началото на януари, посочи Мъск в презентация заедно с трима от инженерите на xAI.
„Ние непрекъснато подобряваме моделите всеки ден и буквално в рамките на 24 часа ще видите подобрения“, коментира Мъск.
Компанията представи нова интелигентна търсачка с Grok-3, наричайки я DeepSearch. DeepSearch е разсъждаващ чатбот, който изразява своя процес на разбиране на заявка и как планира своя отговор. Той включва опции за проучване, брейнсторминг и анализ на данни, разкри демонстрацията. Екипът на Мъск също така заяви, че възнамерява да пусне гласов чатбот „възможно най-скоро“.
Grok-3 вече е достъпен за абонатите на Premium+ услугата на X. Компанията започва да предлага нов абонамент, наречен SuperGrok, за мобилното приложение на бота и уебсайта Grok.com. XAI планира да отвори предходни версии на своите модели веднага щом последният стане напълно зрял, като Мъск каза, че очаква за Grok-3 този преход да бъде завършен след няколко месеца.
Твърденията на Мъск за производителност, които не са независимо проверени, засилват все по-голямата надпревара между неговия стартъп и OpenAI. Той създаде xAI през 2023 г. като алтернатива на създателя на ChatGPT, който той публично критикува за плановете му да се преструктурира като бизнес с печалба.
Милиардерът заведе две съдебни дела срещу OpenAI за предполагаемо отклонение от принципите, залегнали при основаването на компанията, и предложи да купи неправителствената организация, стояща зад OpenAI, за 97,4 млрд. долара в оферта, която беше отхвърлена миналата седмица. Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман определи предложението като тактика за „забавянето ни“. Мъск участва в основаването на OpenAI, но е критичен към компанията, откакто напусна борда ѝ през 2018 г.
OpenAI и xAI бързо набраха средства, а оценките им скочиха. XAI на Мъск води преговори за набиране на около 10 млрд. долара в кръг на финансиране, който ще оцени компанията на приблизително 75 млрд. долара, съобщи Bloomberg News миналата седмица. Компанията последно беше оценена на около 51 млрд. долара, според данни, събрани от PitchBook.
OpenAI пък води преговори за набиране на до 40 млрд. долара в кръг, който би увеличил оценката ѝ до 300 млрд. долара.
Тези компании обаче са и капиталоемки. През януари SoftBank Group, OpenAI, Oracle и подкрепяната от Абу Даби MGX обявиха съвместна програма за инвестиране на 100 млрд. долара, с идеята евентуално инвестицията да стигне 500 млрд. долара, за изграждането на центрове за данни и друга инфраструктура за AI в САЩ. Dell Technologies е в напреднал етап на осигуряване на сделка на стойност над 5 млрд. долара за предоставяне на сървъри, оптимизирани за AI, на xAI.
Но се появяват конкурентни технологии, които могат да предизвикат този модел и да улеснят появата на нови играчи. Миналия месец китайската компания DeepSeek пусна нов AI модел с отворен код, наречен R1, който постигна същите резултати или надви водещите американски конкуренти в редица индустриални бенчмаркове. Компанията каза, че е изградила модела за малка част от цената на американските AI модели.