По думите ѝ във всички развити страни в исторически план се наблюдава намаляване на смъртността, последвано от намаляване на раждаемостта.
Що се отнася до България, доц. Черкезова посочи, че тя се намира в постиндустриалния период, в който преобладават постмодерните ценности. „Има спор между учените кое е довело в последните 30 години до намаляване на раждаемостта в България. Някои смятат, че това е влошената икономическа обстановка в България и в цяла Източна Европа в резултат на разпадането на комунистическия режим. Другата, по-глобалната теза, е свързана с промяна на ценностите и с постмодернизма”, обясни ученият.
Според Стоянка Черкезова, ако през модернизма намаляването на раждаемостта е продиктувано от това, че сме искали да отглеждаме по-добре и по-качествено децата си и намаляването на количеството е за сметка на качеството, то през постмодерността критерият е по-различен. „Хората имат страшно много възможности пред себе си и младите поколения искат да се изявяват не само като отглеждат деца, а като изявяват себе си – през работата, през пътуванията, през удоволствията”, анализира ситуацията тя.
Успява ли СТЕМ образованието да осигури необходимото качество на обучението? Какви трябва да са подходящите политики, които да произвеждат правилната работна сила, за да могат хората да се реализират и да живеят добре? Как се отразява миграцията на пазара на труда? Кои професии ще спечелят от дигитализацията може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
преди 2 години Да ви *** на евроатлантическите ценности. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: khao ... някога се е умирало от зъб , дори от одраскване в гората ... редко всичките деца са оживявали ... дадо ми са били 5 деца , само 4 са станали пълнолетни ... децата са ползвани в стопанството ... едни са отговаряли за козите и овцете , други за водата , всички без изключение са ходели за дърва , на жътва ... един вид нископлатена работна ръка ... обикновено 40-45г е била пределна възраст , тамън най-голямото дете да поеме стопанството ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години искам да питам, как един мъж преди 100г. без вишооо е успявал да храни цяло семейство с жена и 5-6 деца, а днес с два заплати едва гледаме две деца...имто селд години икономически растеж, автоматиизация и тнт? ще и подскажа.. робите не се размножават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години определено БАН трябва да се закрие...раждаемоста в БГ спада още от началото на 80те...тоест от 40г. преди да падне комунизма... и до тук с постмодерната тъъпня, а светансе увеличава с 80млн годишно, тоест няма демографска криза в световен мащаб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар