По думите ѝ във всички развити страни в исторически план се наблюдава намаляване на смъртността, последвано от намаляване на раждаемостта.
Що се отнася до България, доц. Черкезова посочи, че тя се намира в постиндустриалния период, в който преобладават постмодерните ценности. „Има спор между учените кое е довело в последните 30 години до намаляване на раждаемостта в България. Някои смятат, че това е влошената икономическа обстановка в България и в цяла Източна Европа в резултат на разпадането на комунистическия режим. Другата, по-глобалната теза, е свързана с промяна на ценностите и с постмодернизма”, обясни ученият.
Според Стоянка Черкезова, ако през модернизма намаляването на раждаемостта е продиктувано от това, че сме искали да отглеждаме по-добре и по-качествено децата си и намаляването на количеството е за сметка на качеството, то през постмодерността критерият е по-различен. „Хората имат страшно много възможности пред себе си и младите поколения искат да се изявяват не само като отглеждат деца, а като изявяват себе си – през работата, през пътуванията, през удоволствията”, анализира ситуацията тя.
Успява ли СТЕМ образованието да осигури необходимото качество на обучението? Какви трябва да са подходящите политики, които да произвеждат правилната работна сила, за да могат хората да се реализират и да живеят добре? Как се отразява миграцията на пазара на труда? Кои професии ще спечелят от дигитализацията може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.


Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Фризьори съветват как да запазим цвета на косата си след боядисване
С 13 евро е по-скъпо пътуването ни до морето с автомобил
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
преди 2 години Да ви *** на евроатлантическите ценности. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: khao ... някога се е умирало от зъб , дори от одраскване в гората ... редко всичките деца са оживявали ... дадо ми са били 5 деца , само 4 са станали пълнолетни ... децата са ползвани в стопанството ... едни са отговаряли за козите и овцете , други за водата , всички без изключение са ходели за дърва , на жътва ... един вид нископлатена работна ръка ... обикновено 40-45г е била пределна възраст , тамън най-голямото дете да поеме стопанството ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години искам да питам, как един мъж преди 100г. без вишооо е успявал да храни цяло семейство с жена и 5-6 деца, а днес с два заплати едва гледаме две деца...имто селд години икономически растеж, автоматиизация и тнт? ще и подскажа.. робите не се размножават. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години определено БАН трябва да се закрие...раждаемоста в БГ спада още от началото на 80те...тоест от 40г. преди да падне комунизма... и до тук с постмодерната тъъпня, а светансе увеличава с 80млн годишно, тоест няма демографска криза в световен мащаб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар