Африка е много по-зависима от всички бивши колониални сили, но и от всички страни и режими, които в миналото са ѝ оказвали подкрепа. Това мнение изрази Румяна Дечева, експерт по международно политическо развитие, в рубриката „Африка в развитие“ на предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Тя определи Африка, като континент, който в "най-малка степен има контрол над вътрешната си политика, отбраната и възможността независимо и суверенно да договаря разпределението на минералните си ресурси, да прави договори с международните си партньори не само от Великите сили, но и помежду си".
По повод посещението на президента на Гвинея-Бисау Умаро Ембало, който посети Москва и се срещна с Владимир Путин миналата седмица, след като насрочи избори за два месеца след изтичането на мандата си, Дечева заяви, че съществуват ясни зависимости на африканските страни с геополитическите лидери. Тя напомни, че след спорните избори през 2019 г. Ембало посети Париж, след което при завръщането си се обяви за президент.
Дечева даде пример с Гвинея-Бисау, защото тя е и сред първите страни, в които опозицията по време на репресивния режим на Антониу ди Оливейра Салазар на Португалия успява да установи връзки с Югославия, Съветския съюз и Куба, като в бъдеще те стават жалони на външнополитическите връзки на страната. „През 60-те години на XX век, в момент на кървава борба за независимост, тези страни я подкрепят“, уточни международният анализатор.
Дечева подчерта, че след 1990 г. досега африканската държава продължава да поддържа връзки със страни от бившия Съветски съюз, като и с държави от Източния блок. Тя подчерта, че връзката с Русия не е отскоро и отбеляза, че това са отношения, запазени от времето на Студената война, когато СССР и някои държави от Източния блок имат изключително влияние в Африка. По думите ѝ след разпадането на Съветския съюз тези отношения продължават, като бившите съветски републики и държави в Източна Европа помагат с образователни програми и стипендии за обучение на специалисти на африканските страни, което не правят западните демокрации. Според нея това е причината да преобладават положителните настроения на африканските държави не само в Сахел, но и в цяла Африка към източноевропейските страни.
„България не е изключение, множество бивши португалски колонии имат пряка връзка с родината ни. Голям брой специалисти в Африка са провели образованието си именно в България. Но с годините страната ни прекъсва връзките си с Африка и остава ниша, която се заема от други играчи“, коментира Дечева. Тя очаква, че когато политическият хаос у нас приключи, страната ни отново ще се насочи към сътрудничество с африканските държави.
Международния анализатор напомни, че България помага и за създаването на системата на здравеопазване и частично на образованието в Мозамбик. Тя съобщи, че в Ангола университетското образование и връзката между националното развитие и наука са поставени от български експерти.
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
преди 1 седмица Африка може да се превърне в най-богатия и мирен контитент само в рамките на десетина години, с ударното въвеждане на стратегията "Бамбукова Икономика" - bamboo-economy.alle.bg , базирана на SGB-Технологията - biomass.alle.bg . отговор Сигнализирай за неуместен коментар