IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Сергей Игнатов: Новите професии ще изискват разширяване на хуманитарното образование

Ако не направим реформа в образованието – други ще ни я направят, коментира преподавателят в департамент "Средиземноморски и Източни изследвания" в НБУ

13:05 | 27.03.25 г.

В следващите години ще се търсят професии, които изискват творчески подход и способност за адаптация, и това изисква разширяване на хуманитарното образование. Това мнение изрази проф. Сергей Игнатов, преподавател в департамент "Средиземноморски и Източни изследвания" в НБУ, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него в хуманитарното образование своето място трябва да заемат изкуства, литература и социални науки, за да се подготвят учениците за предизвикателствата на бъдещето.

Игнатов подчерта, че хуманитарните науки не само развиват индивидуалността и творчеството на учениците, но им помагат да се справят с проблемите на комуникацията и вниманието, които са предизвикани от съвременната дигитална среда. Той е категоричен, че образованието трябва да се фокусира върху хуманитарните науки, за да подготви учениците за един все по-сложен и динамичен свят. Според него те ще играят ключова роля в бъдещето на образованието. Преподавателят подчерта, че с развитието на изкуствения интелект и автоматизацията на много професии хуманитарните дисциплини стават все по-важни, тъй като те развиват умения за креативност, стратегическо мислене и визионерство, необходими за променящия се пазар на труда.

По думите му учебното съдържание трябва да бъде адаптирано към възрастовите и психологическите особености на подрастващите. „Например, вместо да се набляга на академичния подход, е необходимо да се насърчава творческото мислене и играта в обучението, особено в ранните класове“, обясни експертът. 

Игнатов препоръча „децата да четат книжки, да се наслаждават, за да обогатяват възприятията си за света, които после ще им помогнат в живота“. „Инструментариумът на хуманитарното образование са изкуствата – театър кино, литература и рисуване – по това човек се уподобява на Бога, когато той започне да твори, да създава. В този процес, когато децата създават и трябва да усъвършенстват изкуствения интелект, това става с предмети, които сега са „натъпквани“ в ъгъла“, коментира той.

Игнатов смята, че се налага реформа в българската образователна система, която „ако сами не я направим, то тя по един хаотичен начин и под въздействието на чужди влияния ще се промени и някои от тези промени ще са добри, други лоши“. Затова той изрази надежда за намирането на политическа воля, която да промени статуквото в образованието.

Експертът отбеляза, че задължително системата трябва да се адаптира към новите технологии и да включва актуални знания и умения. „В момента учебното съдържание не е достатъчно гъвкаво и не отразява бързо променящите се реалности на професиите, свързани с изкуствения интелект“, отчете той. Затова препоръча учебното съдържание да се преразгледа и в него да се включат нови технологии и знания, свързани с изкуствения интелект и дигитализацията. „Учениците трябва да изучават как изкуственият интелект може да се използва в различни области, включително в чуждоезиковото обучение, където AI може да предостави индивидуализирано обучение“, даде пример Сергей Игнатов.

Той смята, че с развитието на изкуствения интелект много монотонни и рутинни професии ще изчезнат, което поставя под въпрос какво точно трябва да учат учениците, за да бъдат конкурентоспособни в бъдеще. Той прогнозира, че промени в образователната система ще подготвят учениците за новите реалности на пазара на труда, където творческите и стратегическите умения ще бъдат все по-ценни.

„Учебният процес трябва да включва иновации и нови методи на обучение, които да отразяват съвременните технологии и да насърчават активно участие на учениците. Например, използването на интерактивни платформи и дистанционно обучение може да подобри достъпа до знания и да улесни обучението“, посочи той.

Как трябва да се промени учебното съдържание? Защо трябва да се преподава религия, но може ли тя да активизира увлечение по нетрадиционни учения? По какъв начин промяната в образованието у нас ще се включи в съвременните цивилизационни процеси? Каква е ролята на дезинформационните кампании?  

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:05 | 27.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още