IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Криптовалутите се множат - броят им надхвърли 5300

Най-големите 20 криптовалути обаче формират близо 90% от общия пазар

08:13 | 26.05.21 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Tiffany Hagler-Geard/Bloomberg</em></p>

Снимка: Tiffany Hagler-Geard/Bloomberg

През последните осем години броят на криптовалутите се увеличи значително. През 2013 г. имаше само шепа дигитални монети. След бума на криптопазара през 2017 г. обаче броят на криптовалутите продължи да нараства, достигайки четирицифрена стойност през тази година.

Според данни, представени от Aksje Bloggen, броят на цифровите монети почти се е удвоил от 2019 г. насам, достигайки над 5300 през май.

2020 г. донесе най-силното увеличение на криптомонетите

Един от основните двигатели на растежа на криптопазара е рязкото засилване на апетита на инвеститорите. През 2017 г. криптовалутната индустрия отчете рекордни темпове на растеж на броя на пазарните участници и пазарната капитализация. Криптовалутите получиха и огромно внимание от държавните институции, които ги легитимираха като инвестиционни активи.

Данни на CoinMarketCap и Investing.com показват, че общият брой на криптовалутите и дигиталните активи на борсите се е покачил с 216% през 2017  г. от 617 на 1335. С удвояването на броя на криптомонетите ICO пазарът* стана свидетел на също толкова исторически високи нива на активност. Общо над 6 млрд. долара са събрани в над 382 първични публични предлагания на криптомонети през 2017 г.

2017 г. трансформира криптопазара и по отношение на концентрацията на пазарен дял. В началото на годината биткойнът формираше почти 88% от целия капитал, инвестиран в криптопазара. При над 700 нови криптовалути, които се появиха на пазара само през 2017 г., пазарният дял на биткойна спадна до 38% до края на годината. Нарастващият успех и популярност на биткойна и други криптовалути направиха инвеститорите по-склонни да инвестират капитал в този нов клас активи, стимулирайки по-нататъшния растеж на криптопазара.

През март 2018 г. на пазара имаше близо 1700 криптовалути, което е 30% увеличение за шест месеца. До края на 2019 г. този брой скочи с 65% до над 2800. Статистиката обаче показва, че 2020 г. е била свидетел на най-значителния годишен ръст в броя на криптовалутите, който се е увеличил до над 4000 до края на годината. През последните шест месеца на пазара навлязоха почти 400 нови криптомонети, като общият им брой нарасна до близо 5400.

Най-големите 20 криптовалути формират близо 90% от общия пазар

Въпреки че броят на криптовалутите се увеличава през годините, повечето от тях може да не са толкова значителни. Данните на CoinMarketCap сочат, че 20-те най-големи криптомонети съставляват близо 90% от общия пазар.

През миналата седмица общата пазарна капитализация на криптопазара достигна 1,39 трлн. долара, което е значителен спад спрямо 2,43 трлн. долара в началото на май.

Биткойнът, най-голямата цифрова валута, все още представлява около 45% от световната криптовалутна пазарна капитализация въпреки неотдавнашния спад на цените. Етерът, втората по големина криптовалута в световен мащаб, държи 17% пазарен дял към миналата седмица. Следват тетър, доуджкойн и кардано с пазарен дял от съответно 4%, 3% и 2,9%.

*ICO – initial coin offering, първично публично предлагане на криптомонети

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Определението за актив е нещо, което носи приход. Криптото НЕ носи приход. Нещо, което носи разход, се нарича пасив. Това е точно определение за шиткойнчетата, които единствено харчат ток (разход). Или най-точното определение за търговията и обмена на шиткойнчета е спекулация с пасиви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 4
cherney
преди 2 години
Криптовалути реално не съществуват и това е причината да не се криминализират. Основно са crypto applications, като 99.9% от тези проекти се рекламират като следващия топ проект, който решава еди кой си проблем. Всъщност, тези 99.9% нямат никаква стойност и не решават нищо. Респективно, въпрос на време е да струват 0 долара. Освен тези crypto applications съществува и биткойн, който е crypto asset. Поне според щатските власти, доколкото още от 2014г. IRS го третира като актив. Няма как биткойн да е валута предвид това, че обръщането му в щатски долари е събитие, което данъчните в САЩ третират като сделка, при която се дължи данък с оглед наличен capital gains. Другата причина да не е валута е дефлационния му характер. О0що взето, повечето "инвеститори" ще загубят парите си, както стана през 2017г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
Shadow1
преди 2 години
Конспирации ли започна да разпространяваш, къде останаха практичните ти анализи? Има достатъчно хора които говорят за тъмни заговори, не мисля че има недостиг там, даже всеки който не желае да разбере нещо си го обяснява с конспирация и минава на следващото. Законите са нещо течно, гъвкаво какъв по-голям пример за това от българските закони, определено не са компютърен код който всеки път дава същия резултат, прилагат се когато има воля, когато е удобно и т.н., а другото нещо е че технологиите винаги са били две крачки пред закона, дай им време на държавите ще наваксат с криптовалутите, но дотогава света вече ще гледа към следващото нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 5
alphaomega
преди 2 години
А интересно защо не ги криминализират? Във абсолютно всяка държава има закон според който никой няма право да създава пари освен централната банка и не се допуска използването на пари в икономиката които не са създадени от централна банка. Криптовалутите според закона са нарушение и измама и трябва да се преследват от властите. А фактът че не се преследват показва че има друга схема. Вероятно самите правителства създават криптовалутите и опипват почвата. Правят експерименти с различни версии и технологии за да установят кои са най добрите технически решения преди официалното навлизане на държавните криптовалути. Ония басни за "Сатоши Накамото" и други подобни анонимни герои са приказки за наивници. Криптовалутите са проект на централните банки и службите за национална сигурност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Една педя код и се пръква поредния шиткойн, жаден за парите на баламурниците. Фундамент ли? - само обясни в социалните медии как тва било бъдещето и им обещай да забогатее и стадото тръгва. Всяко поколение си има своята измама и пирамида.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още