Буди тревога това, че напоследък очевидно целенасочено и организирано се пускат слухове, засягащи сигурността на българската атомна електроцентрала. Това заяви министър-председателят Сергей Станишев от трибуната на парламента в отговор на питане на народния представител Иван Иванов (ДСБ), предаде БТА.
В това има умисъл и тези слухове са инструмент, който всява паника и притеснения у българските граждани, когато няма никакви условия за това, категоричен бе премиерът. Така той коментира последната разпространена информация за атомната централа, според която действаща корупциионна схема в централата заменя свежото ядрено гориво с рециклирано заради разликата в цените.
Тези твърдения бяха определени от ръководството на централата на специална пресконференция в четвъртък като „абсурдни“.
„От 2004 г. е започнал поетапен преход към нов тип ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“. Няма нарушения на пределите и условията за безопасност на АЕЦ при прехода“, увери днес и министър-председателят.
Съгласно действащото законодателство Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) издава разрешения на АЕЦ „Козлодуй“ за внос и за превоз на ядрен материал и разрешения за внос са издавани само на АЕЦ „Козлодуй“, допълни премиерът.
Договорът между АЕЦ „Козлодуй“ и производителя на горивото определя изискването за „доставка до входа на АЕЦ“, като отговорността за това съгласно международното право се носи от руската страна.
АЯР издава разрешения на АЕЦ „Козлодуй“ за превоз на свежо ядрено гориво на територията на страната и не е издавала разрешения за превоз на друго лице, освен на АЕЦ, поясни още премиерът Сергей Станишев.
Всичко това е известно на ДАНС, която е предприела всички необходими мерки в рамките на своите компетенции и работата по случая продължава, завърши той.


България, Гърция и Румъния се сблъскват с траен демографски спад
АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост във Варна
България влиза под засилен европейски контрол заради висок бюджетен дефицит, какво следва
Китай и Русия в тайно съдружие се готвят за световна война
Дацов: Данъчната ни система е сред най-добрите в Европа - не товари бизнеса
Фондовете ще навлязат на жилищния пазар у нас до 10 г., засега все още са мираж
Козметиката може да е следващата мека сила на Китай
Фермерите в Уганда се противопоставят на петролопровод на стойност 5 милиарда долара
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 2
Ед Ярдени за инфлацията, цените и войната в Иран - Част 1
15 чудесни коли на старо, по-евтини от почивка в Слънчев бряг
Изоставена Toyota Land Cruiser възкръсна след години в гората
Суперколата на BYD: За европейци - 200,000 евро, за китайци - 64,000
Купена за 400 долара, тази кола струва 3 милиона днес
Прогрес: Volkswagen замени модерните косачки с... овце
Крал Чарлз Трети се срещна с Хари, Меган и двете внучета
Синер прекъсна приказката на Джокович на Уимбълдън
НАТО 3.0: проблемът на европейската сигурност остава зависимостта от САЩ