Общият доход на българските домакинства за юли 2008 г. възлиза на средно 720,46 лв., като нараства спрямо 640,77 лв. за същия месец на миналата година.
Разходите също се увеличават – до 695,01 лв. спрямо 644,70 лв. година по-рано, показват обявени днес данни на Националния статистически институт (НСИ).
Най-голям принос в семейния бюджет имат работната заплата (53,1%) и пенсиите (24%). Постъпленията от самостоятелна заетост възлизат на средно 59,12 лв. на домакинство, като формират 8,2% от всички доходи.
Сред разходите с най-голяма тежест са тези за храна и безалкохолни напитки (37,1% спрямо 36,7% за юли 2007 г.) и за жилища, вода, електроенергия и горива (12,6% спрямо 10,9% година по-рано).
Статистиката за потреблението на основните хранителни продукти средно на лице от домакинството показват повишена консумация на хляб и тестени изделия (9,1 кг средно за месеца спрямо 9,0 за юли 2007), както и на месо (2,1 кг спрямо 1,9 кг). Спад има в потреблението на плодове (от 6,4 на 6,0 кг), докато расте това на зеленчуци (от 9,1 на 9,4 кг).


България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
AI и VR превръщат публиката в съавтор на имерсивното изкуство
В ерата на AI SaaS компаниите трябва да се променят, за да останат на пазара
Фондовият пазар в САЩ е скъп, но не чак тревожно
Марвин Кинг: Анди Бърнам трябва да е смел
Твърде рано е да дишаме спокойно за икономиката на Китай
Плазмена лампа премахва микробите в колата
Адските жеги в Европа предизвикаха стачка в завод на Stellantis
Мечка разби чисто нов Ford F-150
Прогноза: Скъпото гориво слага край на модерните автомобили
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Крум Зарков: Няма нужда от истерия, а от разумен бюджет
Черепи, мозък и човешко лице: Ужасяващите находки в дома на "Будапещенския канибал" (ВИДЕО)
Има ли връзка между земетресенията във Венецуела, Япония и САЩ?
Уилям и Хари ще се видят, Меган и Кейт - май не