IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отпадат част от проектите по Плана за възстановяване и устойчивост

Засегнати в различна степен са 18 проекта

14:59 | 27.09.23 г. 3
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Правителството взе решение за отпадане на част от проектите по Плана за възстановяване и устойчивост. Това обяви на брифинг в Министерския съвет след заседанието на кабинета министърът на финансите Асен Василев.

По думите му това е свързано с промяната на финансовата рамка на плана, станала през 2022 година.

Асен Василев обясни, че проектите, които са засегнати, са проектът за батерии, както и проекти, които е трябвало да бъдат във фаза на изпълнение – подготвени или с пуснати поръчки, или с избрани изпълнители, но през последната една година правителството не е успяло да ги вкара в тази фаза.

Василев посочи, че това не е част от предоговарянето, което се случва по чл. 21, а намаляване на проектите по чл. 18 вследствие на намалените финансови ресурси по Плана за възстановяване. "Самият процес по предоговарянето ще стане след консултация с парламента и се очаква да приключи до края на тази година", каза министърът на финансите, цитиран от БТА.

Засегнати в по-голяма или по-малка фаза са 18 проекта, единият от които е протонният център, който има една година закъснение в изпълнението и няма как до 30 юни 2026 г. да бъдат проведени тепърва обществените поръчки, да се изгради, да се закупи оборудване, да тръгне и да бъде разплатено.

"Имаме времево ограничение по Плана за възстановяване, което е абсолютно твърдо, проекти с една година забавяне по естествен начин отпадат“, каза министърът. Той обясни, че това не означава, че протонният център, ако се прецени от парламента и Народното събрание, не може да се случи, но ще трябва да стане с национални средства. 

Попитан за данъчните промени и възможностите при събрани данъци НАП да възнагради хората, подали сигнала, Асен Василев каза, че такова законодателство има в почти всички европейски държави - в САЩ, в ЕС и то е изключително ефективно. „Това не е нещо ново, което сме си измислили в България", коментира Василев. "Най-големите данъчни измами се откриват вследствие на такива сигнали. Ако има притеснения, че хора ще започнат да подават недобросъвестни сигнали, това и сега се случва“, посочи министърът.

На въпрос за данъчното облекчение от 100 лева месечно при предоставяне на касови бележки, Василев каза, че за някои тези пари може да изглеждат малко, но за много хора изобщо не са малко. 

По отношение на въпроса с ДДС ставката за ресторантите Василев каза, че в момента текат разговори с представители на бизнеса, за да остане на ниво от 9%. 

„Те подготвят предложения за изсветляване на бизнеса, за да може да се запази 9% ставка. Тези предложения включват 7-8 елемента, част от които са по-високи осигурителни прагове, задължителни пос терминали, да не се плаща сметката, ако не се издаде фискален бон и редица други мерки за изсветляване”, каза Василев.

Очакваме предложенията на индустрията и ще видим ефекта, ще направим това, което е по-добро за бюджета, посочи той.

Относно ГЕРБ и заявката на Борисов, че няма да подкрепят връщането на 20% ставка, Василев каза, че има институционален ред, по който се обсъждат идеите. „Министерският съвет прави обсъждания, в това число на Тристранен съвет, след което се правят предложения в парламента. В парламента има обсъждания, комисии, гласуване и в крайна сметка думата на парламента решава какво ще се случи”, заяви Василев.

На въпрос за синдикатите от "Марица Изток" 2, които са в протестна готовност заради териториалните планове, Асен Василев каза, че териториалните планове трябва да бъдат финализирани и изпратени до ЕК до края на месеца.

"Все още текат разговори между Министерството на енергетиката и синдикатите, затова ще има извънредно заседание на Министерския съвет в петък, който е последният възможен срок за приемане на тези планове. Моята лична позиция е, че България трябва да се възползва от тези средства и че Министерството на енергетиката заедно с всички, представени в енергетиката, трябва да решат какъв е най-добрият начин тези средства да бъдат инвестирани, така че регионите да се развиват“, каза Василев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:59 | 27.09.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

2
rate up comment 7 rate down comment 6
zelka007
преди 7 месеца
В целият ЕС , а и не само , се инсталират батерии , като едни големи UPS-и , които стабилизират мрежата от ВЕИ ... но тук това се саботира от най-високо ниво ... като започнеш от президентурата и стигнеш до последния синдикалист в мариците ... :))) ... въй , да не им пипнат местенцето ... а за завода за батерии утече вече . един ще строят в Румъния , един в Сърбия и няколко в Турция ... а ние ще плащаме в турски лири рассийски газ , който няма да взимаме ... дет се вика троен голем шлем ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 3
petyob
преди 7 месеца
провали навсякъде където това правителство е пипнало
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още