IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Оптимизмът на малкия бизнес в САЩ достигна най-високите си нива от 2018 г.

Индексът за оптимизма на NFIB се е повишил с 3,4 пункта през миналия месец до 105,1 пункта

14:06 | 14.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Оптимизмът на малките фирми в САЩ е продължил да нараства през декември до най-високото си ниво от октомври 2018 г., подкрепен от очакванията за благоприятни политики при втория президентски мандат Доналд Тръмп, предава Bloomeberg.

Индексът за оптимизма на Националната федерация на независимия бизнес (NFIB) се е повишил с 3,4 пункта през миналия месец до 105,1 пункта след най-резкия месечен ръст в историята през ноември. Седем от десетте компонента на показателя са се подобрили, водени от скока с 16 пункта на дела на предприятията, които очакват по-добри условия за бизнес - с което този измерител е достигнал най-високата стойност в месечните данни от 2002 г. насам.

Същевременно показателят за несигурността е намалял с още 12 пункта, което представлява най-големият регистриран спад.

„Оптимизмът продължава да расте с подобряването на икономическите перспективи след изборите“, посочва в изявление главният икономист на NFIB Бил Дънкелбърг. „Собствениците на малък бизнес се чувстват по-сигурни и обнадеждени относно икономическата програма на новата администрация на САЩ“, добавя той.

Очакванията за продажбите също са се засилили. Делът на анкетираните, които очакват повече продажби, се е повишил с 8 пункта до най-високото ниво от януари 2020 г. насам.

Междувременно делът на фирмите, които очакват по-трудни условия за кредитиране през следващите три месеца, се е свил до най-малкия дял от февруари 2020 г., сочат още данните от вторник.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:06 | 14.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още