IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Новият план на западните компании е "Всичко освен Китай"

С нарастването на напрежението между САЩ и Китай все повече технологични компании изместват производството си другаде

11:45 | 18.02.25 г. 5
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

За все повече западни технологични компании „Всичко освен Китай“ е мотото на деня, пише Wall Street Journal.

През последните години много международни компании решиха, че са станали свръхзависими от доставчици в Китай, което ги кара да следват т. нар. стратегия „Китай плюс един“ на увеличаване на базираните в Китай доставчици заедно с тези в други страни.

Сега, когато напрежението между САЩ и Китай нараства отново, много технологични компании ускоряват изместването на производството си от азиатската страна и търсят доставчици другаде, показвайки на технологичния свят, че той става все по-разклонен между двете сили.

„Всички се опитват да търсят алтернатива на Китай“, коментира Вон Сю Хай, ръководител на Асоциацията на полупроводниковата промишленост в Малайзия, дестинация за много технологични компании, напускащи Китай. „Компаниите променят бизнеса си. Стратегията „точно навреме“ вече не съществува. Някои хора наричат тази нова стратегия „за всеки случай“, допълва той.

Тенденцията създава добри възможности за страни в Азия и Латинска Америка да се издигнат във веригата на стойност. Тя също така кара китайските доставчици да се разширяват в чужбина по-бързо, като много от тях създават заводи извън границите на страната си по искане на западни клиенти.

За разлика от първата вълна на диверсификация, когато компаниите изнасяха само сглобяването на продукти извън Китай, сегашната фаза включва изместване на заводи, произвеждащи компоненти като сензори, печатни платки и силова електроника, показва доклад на S&P. Тези ходове включват големи първоначални инвестиции в машини и части, което прави изместването на веригите за доставки извън Китай много по-трайно, коментират анализатори на S&P.

Драконовските затваряния заради Covid-19 в Китай, които усложниха производството на всичко – от iPhone-и до коли, предизвикаха голям отлив на западни компании от Китай към страни като Виетнам и Индия.

Оттогава битката между САЩ и Китай за това кой да държи ключовете към най-важните технологии на бъдещето ускори промяната. Технологични ръководители вече очакват завръщането на президента Доналд Тръмп да засили натиска за диверсификация от Китай. Неотдавна Тръмп наложи мита от 10% върху китайския внос и заплаши с още по-високи налози.

Тенденцията „Всичко освен Китай“ е особено изразена при продукти, свързани с полупроводниците, които са в сърцевината на технологичните търкания между САЩ и Китай. През последните две години Вашингтон забрани на Китай достъпа му до най-новите чипове и оборудване, а Китай полага големи усилия да разработи собствени алтернативи на чиповете.

Преди време Китай беше един от най-големите центрове за световното производство на сървъри. Но откакто САЩ ограничиха износа към Китай на чипове с изкуствен интелект през октомври 2022 г., AI сървърите все повече се сглобяват в страни като Мексико и Малайзия.

Получателите на финансиране по Закона за чиповете в САЩ в размер на 53 млрд. долара, който предлага стимули на компаниите да инвестират в производството на полупроводници в САЩ, не могат да разширяват производството си в Китай за срок от десет години.

Производителите на чипове и техните доставчици също намаляват зависимостта си от страната. Applied Materials и Lam Research изключват китайски компании от директните си вериги за доставки, предизвикани от натиска на американското правителство, съобщи WSJ през ноември.

Advanced Energy Industries, която произвежда електрически системи и други компоненти, използвани в производството на полупроводници, заяви миналия месец, че ще закрие третия си и последен завод в Китай до юли. Компанията, която е базирана в Денвър, измества производството си от Китай към Филипините и Мексико през последните две години, съобщи главният ѝ изпълнителен директор Стивън Кели.

„Голяма част от това се дължи на наши клиенти, които не искат да произвеждаме в Китай“, коментира той. Говорител на компанията заяви, че ходът е част от план за затваряне на слабо използвани заводи и за подобрение на маржовете.

Отливът е валиден и при потребителските устройства – от смартфони до лаптопи.

Ежегодно допитване на Американската търговска камара в Китай установи, че 30% от над 360-те анкетирани са заявили, че обмислят или са започнали да се изместват на алтернативни места за производство. Около една четвърт от технологичните и научно-развойни компании са посочили, че вече са започнали да местят веригите си за доставки извън Китай.

Регионът на Югоизточна Азия, който има сходни трудови и енергийни разходи като Китай, процъфтява, тъй като западни технологични компании местят производството и сглобяването на най-модерните си полупроводници, AI сървъри и потребителски устройства там. Преките чуждестранни инвестиции в Югоизточна Азия са достигнали 230 млрд. долара през 2023 г., което е ръст спрямо 155 млрд. долара през 2018 г., сочат данни на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).

Производителите на чипове Intel, Infineon Technologies и Micron Technology наляха милиарди долари в заводи в Малайзия и Сингапур. HP, базираният в Пало Алто, щата Калифорния, производител на лаптопи, добави заводи в Тайланд за сглобяване на преносими компютри през последните три години. Заводи в малайзийския щат Пенанг вече произвеждат най-модерни AI сървъри.

Благодарение на това малазийският износ на полупроводници, компютри и друга електроника достигна рекордните 137 млрд. долара през 2024 г., с голямо разширение на износа към САЩ.

Към 2023 г. Китай произвеждаше почти всички преносими компютри в света. Тази година компанията за анализи TrendForce съобщи, че делът на страната в световното производство е намалял до 80%, тъй като Виетнам и Тайланд произвеждат все повече лаптопи.

Тайландският износ на лаптопи е нараснал почти осем пъти през последните четири години.

Виетнам несъмнено се възползва най-силно от изместването на веригите за доставки от Китай и също се стреми да привлече инвестиции от полупроводниковата промишленост.

На неотдавнашен форум за полупроводници в столицата Ханой стотици ръководители на някои от най-големите компании за полупроводници в света се стекоха в конгресен център, за да изслушат високопоставени виетнамски представители, които представиха страната като заслужаващ доверие партньор. Правителството предложи данъчни облекчения и определи цел да обучи 50 хил. инженери, за да подкрепи полупроводниковата промишленост.

През декември гигантът в чиповете с изкуствен интелект Nvidia съобщи, че ще открие научно-развоен център в страната.

Междувременно много китайски компании също се местят в чужбина, като създават филиали и заводи извън родината си по искане на западните си клиенти.

През 2023 г. Eoptolink Technology, базиран в Китай производител на оптични приемо-предаватели за центрове за данни, разшири завода си в Тайланд, за да увеличи доставките за чуждестранни клиенти и да избегне последици от влошаването на отношенията между САЩ и Китай. Компанията, която има за клиенти големи технологични компании като Meta Platforms и Amazon, е била помолена от клиентите си да разшири капацитета си в чужбина, така че на клиентите да не се налага да купуват продуктите си от Китай, казват запознати източници.

Vital New Material, която се намира в Шънджън и произвежда спойки за компютри, соларни панели и машини за промишлеността, откри филиали в Югоизточна Азия и Мексико, след като много от клиентите ѝ се изместиха от Китай.

Разбира се, малко страни могат да се конкурират с процътяващата екосистема от инфраструктура, доставчици и работна ръка в Китай.

Марсел Висмър, главен изпълнителен директор на Kemikon, производител за полупроводниковата индустрия, базиран в Пенанг, казва, че изместване от Китай може да струва на доставчиците 15% повече.

„Китайското производство е трудно победимо. Не можем да ги победим в цената, качеството и във времето от поръчката до доставката на продукта“, отбелязва той.

В по-дългосрочен план създаването на нови продуктови линии ще става по-скъпо и рисковано, счита анализаторът от IDC Марио Моралес.

„Технологичната верига за доставки вече достигта един трилион долара от гледна точка на стойност. Усъвършенстването и сложността само ще нарастват, което ще създаде повече предизвикателства за изместването на компаниите“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:46 | 18.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

5
rate up comment 20 rate down comment 1
nikiangel
преди 1 месец
Обучиха ги, дадоха им и технологиите и машините за да им е евтино, и сега се сърдят че Китай станал силен :).Ако Китай ви е трън в очите си представете какво ще е Индия като си стъпи на краката и се замогне :). Китай е комунизъм, но Индия има да си връща за 5 века робство :).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
Ckъcaнa_Ушaнka
преди 1 месец
До: Куххата паттка, Знам, ти искаш члена ми
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 18
khao
преди 1 месец
До: Алехандро скоро и части от Сибир, така че можежеше да е и по тежко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 9
doba
преди 1 месец
И вместо made in China на етикетите ще имаме made in Indonesia, made in Malaysia и т.н. :) но пък ще бъде отчетена дейност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 22
Алехандро
преди 1 месец
Тежки времена за Китай предстоят, ама те си имат БРИКС, нал така форумна вата?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още