IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Как коренно различният подход на Испания към миграцията подкрепя растежа

Населението в трудоспособна възраст на страната почти се удвои в сравнение с други страни в Западна Европа, а правителството се ангажира с инвестиции в интеграцията

12:51 | 02.03.25 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

От Мадрид до Барселона ресторантите и баровете са пълни с хора, а резервациите са от съществено значение за всичко - от изискани ресторанти до хотели от висок клас. Това е бегла представа как Испания се превърна в най-оживената икономика в Европа – обявена за най-добрата в света от Economist през 2024 г., подхранвана отчасти от това, което анализаторите описват като поразително различен подход на правителството към миграцията.

Тази разлика беше разкрита в края на миналата година, когато испанският министър-председател отправи остро предупреждение за миграцията, пише британският в. Guardian. За разлика от Италия, Германия или Франция обаче, Педро Санчес има намерение да обедини страната зад значително различен подход.

„Испания трябва да избере между това да бъде отворена и просперираща страна или затворена, бедна страна“, коментира той пред парламента през октомври 2024 г.

Миграцията не е само въпрос на хуманност, казва той, но в страна, в която раждаемостта е сред най-ниските в ЕС, това е единственото реалистично средство за растеж на икономиката и поддържане на социалната държава, според него.

Месеци след това позицията му изглежда подкрепена от икономическите данни: икономиката на Испания се разшири с 3,2% миналата година. Това далеч надминава представянето на Германия със свиване от 0,2%, растежа на БВП на Франция с 1,1% и на Италия с 0,5%. Икономиката на Испания също изпреварва тази на Великобритания, чийто общ БВП нараства с 0,9% миналата година, и Нидерландия с 0,8%.

Решаващо за този растеж е движението на хора, казва Хавиер Диас-Гименес, професор по икономика в бизнес училището IESE.

Рекордните 94 млн. туристи са посетили Испания миналата година – с 10% повече спрямо предходната година, което създава работни места в хотели, ресторанти и други туристически услуги. Високите нива на миграция позволяват на Испания да се възползва и да тласне нивата на безработица до най-ниските им стойности от 2008 г., тъй като мигрантите запълват празнините на пазара на труда, оставени от застаряването на населението в трудоспособна възраст.

На ситуацията влияят и други фактори. Възобновяемите енергийни източници в Испания сравнително намаляват цената на енергията, а фондовете на ЕС за възстановяване от пандемията подкрепиха икономиката. Управляваното от социалистите правителство реализира дефицит, за да финансира инициативи като повишаване на пенсиите и наемане на персонал в публичния сектор.

След години, в които гледаха хардлайнерските възгледи на крайната десница за миграцията, анализаторите бързо подчертаха как Испания е различна. „Един забележителен аспект от скорошното представяне на Испания е ролята на имиграцията“, отбелязват икономисти от JPMorgan в скорошен доклад. „През 2022 г. се наблюдава най-високата нетна миграция от 10 години насам, близо три четвърти милион души“, посочват от банката в доклада.

Резултатът е, че населението в трудоспособна възраст на страната почти се удвои в сравнение с други страни в Западна Европа. От 468 хил. работни места, създадени в Испания през 2024 г., приблизително 409 хил. са заети от мигранти или хора с двойно гражданство, много от които от Латинска Америка, както и от цяла Европа и Африка. „Като цяло анализът на централната банка на Испания предполага, че имиграцията е допринесла с над 20% за близо 3% ръст на БВП на глава от населението през 2022-2024 г.“, отбелязват от JPMorgan.

Испанският опит е пример за другите страни в Европа, които се борят с привидно неразрешима дилема. Докато политиците от крайната десница се състезават за гласове, като търгуват с враждебност към мигрантите, застаряващото население намалява групата от работници, които могат да плащат пенсии и да подкрепят социалната държава.

В Германия предстоят федерални избори на 23 февруари 2025 г. и реториката в кампанията се разгорещява именно около миграцията. Някои политици например призовават сирийците в Германия да се върнат в страната си. Същевременно проучване на Германския икономически институт подчертава, че около 80 хил. сирийци работят в сектори, изпитващи сериозен недостиг на работна ръка – от автомобилната индустрия до стоматологията и грижите за деца.

Повече от 5 хил. сирийски лекари също работят в страната, което означава, че завръщането им може да доведе до „критичен недостиг“ на медицински услуги, отбелязва се в проучването.

Изследвания, проведени в Европа и САЩ, отдавна демонстрират икономическите ползи от миграцията, казва Жан-Кристоф Дюмон, ръководител на отдела за международна миграция на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). „Ясно е, че миграцията има положителен принос за икономиката, при условие че се управлява добре“, добавя той.

Миграцията отдавна е доказана като положителна за производителността и дохода на глава от населението в дългосрочен план, казва Дюмон. Освен това „мигрантите внасят повече подоходен данък и социални вноски, отколкото получават като индивидуални обезщетения във всички страни от ОИСР“, допълва той.

Ролята на миграцията вероятно ще се засили през следващите години, тъй като населението на страните от ОИСР намалява и хората имат по-малко деца, коментира Дюмон. Той подчертава обаче, че миграцията трябва да се управлява добре и да се гарантира, че мигрантите ще научат местния език, че техните квалификации ще бъдат признати и че ще имат достъп до жилище.

В Испания, която през последните години се превърна в един от основните приемници на мигранти в ЕС, правителството обещава да инвестира в подобряване на интеграцията, от подпомагане на мигрантите да се ориентират на пазара на труда, за да гарантира, че не са ограничени до нискоквалифицирани и нископлатени работни места, до намаляване на бюрокрацията при кандидатстване за пребиваване.

Това дава само бегла представа за деликатния акт на балансиране, изискван от правителствата, коментира Рафаел Доменек, ръководител икономически анализ в базираната в Испания банка BBVA.

Относителната отвореност на Испания към миграцията „със сигурност е предимство и възможност, но трябва да се управлява добре“, казва Доменек. „В противен случай това може да доведе до големи дисбаланси и напрежение, които могат да се превърнат в социални вълнения или да разпалят популизъм“, посочва той. Той цитира жилищната криза в страната като потенциална възпламенителна точка.

Доменек предупреждава, че е твърде рано да се извличат поуки от Испания – страна, в която мигрантите са били под 2% от населението през 1998 г., а за две десетилетия вече достигат 15% дял. „Остава да видим как ще се развие това“, коментира гой, като посочва страни като Дания, където крайната десница успешно превърна миграцията в поляризираща тема за разговори след години на относителна откритост.

По думите му ще е добре този разговор да бъде проведен отново след пет или десет години, за да се направи оценка колко добре се справя Испания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:08 | 02.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 6
cyclop
преди 3 месеца
В България подмяната на населението изостава. Явно ще започнат да я побутват, такива статийки зачестиха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още