IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Търговският дефицит на България расте с близо 90% през януари

Изнесените български стоки са на стойност 6,213 млрд. лв., което е с 2,5% по-малко в сравнение с година по-рано, отчете НСИ

14:00 | 12.03.25 г. 1
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Дефицитът на България в стокообмена през януари се увеличава на годишна база (89%) и към края на месеца възлиза на 1,974 млрд. лева. Това показват актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ).

До края на януари изнесените български стоки са на стойност 6,213 млрд. лв., което е с 2,5% по-малко в сравнение с година по-рано.

През януари в страната са внесени стоки за повече от 8,187 млрд. лв., или с 10,4% повече спрямо година по-рано.

Търговия с европейските партньори

При търговията със страни от Европейския съюз през първия месец на тази година са изнесени стоки за 4,174 млрд. лева, а вносът възлиза на 4,416 млрд. лева. Така се отчита дефицит на стойност 241,9 млн. лева. На годишна база увеличението е с 45%.

Стокообмен с трети страни

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни през януари излезе на минус с 1,732 млрд. лева.

Износът на български намалява с 10,5% в сравнение с януари 2024 г. и е на стойност 2,038 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Турция, САЩ, Сърбия, Република Северна Македония, Украйна, Мароко и Гибралтар, които формират 54,4% от износа за трети страни.

При износа, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голям ръст е отбелязан в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (143,9%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (90,1%).

Вносът на стоки през януари нараства с 30,8% в сравнение с година по-рано и е на стойност 3,771 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Казахстан и Украйна.

При вноса, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, най-голямо увеличение е отчетено в сектор „Разнообразни готови продукти, н.д.“ (93%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“ (13,9%).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:01 | 12.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Цар_Патаран
преди 1 седмица
Ако не се изнасят оръжия щеше да е още по голям.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още