IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Заетостта във Великобритания бележи най-големия си спад от пандемията от Covid-19 насам

Процентът на съкращенията се е повишил до 0,4% през трите месеца до края на февруари

12:02 | 15.04.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Компаниите във Великобритания съкращават служители с най-бързия темп от началото на пандемията от Covid-19, малко преди да бъдат засегнати от увеличението с 26 млрд. паунда (близо 30 млрд. евро) на данъците върху заплатите и американските мита, предава Bloomberg.

Броят на работниците е намалял със 78 467 през март, преди мерките от първия бюджет на лейбъристкото правителство да влязат в сила през април, сочат данни на Националната статистическа служба (ONS) от вторник. Свободните работни места през първото тримесечие на годината са слезли под предпандемичните нива за първи път от 2021 г. насам.

Процентът на съкращенията се е повишил до 0,4% през трите месеца до края на февруари и сега се установява на ниво, наблюдавано само веднъж след пандемията в началото на 2021 г. Това е пореден сигнал, че скокът на разходите за заетост, съчетан с мрачния икономически фон, е накарал фирмите да освобождават персонал.

Безработицата в страната се задържа на ниво от 4,4%.

ONS съобщи, че от януари до март заплатите без бонусите са нараснали с 5,9% в сравнение с 5,8% през предходното тримесечие. Растежът на заплатите в частния сектор - показателят, който се следи отблизо от Английската централна банка (АЦБ) за признаци на инфлационен натиск - се е задържал на ниво от 5,9%.

Реалните заплати, след коригиране с инфлацията, са нараснали с 3% през тримесечието до февруари. Те вече са положителни в продължение на 19 поредни месеца, което спомага за повишаване на жизнения стандарт на домакинствата.

„Краткосрочното въздействие на увеличението на разходите за труд, което влезе в сила през април, вероятно ще окаже натиск за намаляване на служителите и възнагражденията през следващите месеци“, коментира Яел Селфин, главен икономист в KPMG за Великобритания. „Днешните данни за силния ръст на заплатите ще поставят Английската централна банка пред дилема преди заседанието ѝ следващия месец.“

Инвеститорите увеличиха залозите за по-бързо намаляване на лихвите от страна на АЦБ поради очакванията, че икономиката на Обединеното кралство ще попадне под кръстосания огън на митата на американския президент Доналд Тръмп. Инфлацията може да бъде потисната от комбинацията от забавяне на глобалното търсене, по-силен паунд и търговски ефекти, ако износителите пренасочат стоки от САЩ към други пазари с отстъпка.

Икономисти предупредиха, че Английската централна банка може да се откаже от постепенния си подход към понижаването на разходите по заемите и да премине към последователни намаления, за да компенсира въздействието на митата. Трейдърите очакват още едно облекчение на паричната политика с четвърт пункт през следващия месец и още две до края на годината.

Помрачаващите се глобални перспективи могат да помогнат за ограничаване на очаквания скок на инфлацията през следващите месеци. Очаква се данните, които ще бъдат публикувани в сряда, да покажат, че инфлацията в страната се е забавила до 2,7% през март. Въпреки това икономистите и АЦБ очакват ценовият натиск да се ускори рязко през април, когато ще скочат сметките за енергия, и да достигне почти 4% по-късно тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:02 | 15.04.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още