Американският финансов министър Скот Бесънт е поискал от търговски партньори на САЩ да ограничат своите контакти с Китай в замяна на намаляване на ставки на вносните мита, наложени от Белия дом, пише The Wall Street Journal.
Според изданието Вашингтон е поискал от 70 държави да ограничат инвестициите на китайски производители и навлизането им на тяхна територия, както и да спрат вноса на евтини индустриални стоки. Преди ден американският шарже д`афер в Будапеща Робърт Паладино предупреди официално Унгария да внимава с връзките си с Китай. По време на пресконференция той посочи, че Пекин е "стратегическо предизвикателство" за САЩ и неговите партньори, допълва Bloomberg.
Целта на американците е да бъде накаран Китай да преговаря с Белия дом относно митата, които наложи американския президент. След последните промени част от китайските стоки се облагат със 145% при внос в САЩ, като са предвидени и изключения - основно за електроника, от която САЩ зависят.
От Министерството на финансите не коментират информацията на WSJ, но самият Тръмп отбеляза пред Fox, че може да постави условие на останалите държави да избират кого да подкрепят - САЩ или Китай.
"Топката е в полето на Китай", заяви и говорителят на Белия дом Керълайн Левит, цитирайки изявление на Тръмп. "Китай трябва да сключи сделка с нас, не ние с тях. Китай иска нещо, което ние имаме - американските потребители", допълни още тя.
В Китай не виждат уважение и стоят далеч
Китай всъщност е готов да разговаря, но иска да види първо редица действия от САЩ, включително и проявата на уважение, а не "пренебрежителни забележки" от администрацията на американския президет Доналд Тръмп, за да преговаря за митата, съобщава от своя страна Bloomberg. Агенцията се позовава на свои източници, прибилижени до властта в Пекин.
Според тях Тръмп внимателно подбира думите си, когато говори за китайския си колега, но неговите служители са по-остри и реално в Пекин не могат да се ориентират за позициите на президента. Според WSJ Тръмп има пълен контрол върху администрацията си и когато не коментира техните изявления изглежда, че ги поддържа.
Един от хората, направил обидни към тях коментари, е вицепрезидентът Джей Ди Ванс, който говори за "китайските селяни".
"Нека бъда кристално ясен - ние взимаме назаем пари от китайските селяни, за да купуваме неща, произведени от същите тези китайски селяни. Това не е рецепта за икономически просперитет", заяви той.
Говорител на китайското външно министерство отбеляза, че е "изненадващо и тъжно" вицепрезидент да прави такива пренебрежителни забележки. Според анализатори китайските дипломати много рядко коментират директно американски политици.
Сред китайците пък това предизвика редица коментари за техническите достижения на Китай - включително и 5G мрежата и високоскоростните влакове, и мемета как Тръмп и близки до него хора работят в заводите, които Вашингтон иска да привлече на своя територия.
В Bloomberg пишат, че в Китай очакват още и назначаването на специален пратеник, ползващ се с доверието на Тръмп, с когото да бъдат обсъдени всички подробности по споразумението, преди то да бъде обсъдено и подписано от китайския президент Си Дзинпин и Доналд Тръмп.
Вашингтон наложи мита в размер на 145% за вноса на китайски стоки, като за някои от тях ставките бяха намалени или премахнати само няколко дни по-късно. Китай отговори също с повишаване на ставките и заплахи за ограничаване на търговията, включително и отказвайки покупки от Boeing. Си Дзинпин има голяма подкрепа за ответни мерки на фона на натиска, който оказват САЩ.
преди 2 месеца До: rainmaker Само дето ЕС не е държава каквито са САЩ и Китай и няма как да преговаря и води дипломация! Това че са назначили една кака за комисар, няма никво значение! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Сега ЕС ако са по умни ще спат да се правят на плахи дипломати, а ще играят и САЩ и Китай един срещу друг. Защото нито САЩ, нито Китай в момента могат да се нарекат съюзници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Тия незнам къда са се учили на преговори, но с изнудване НЕ става! Добре че мандата ви не е много дълъг! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Нито една империя не е вечна. Въпроса е това ли е началото на края за тази.И те са напълно наясно с това, опитват се да се разширят (Канада/Гренландия) и да се преборят с новия претендент който им диша във врата. Но за сега успеха е нулев. отговор Сигнализирай за неуместен коментар