IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Износът на Япония се забавя, митата на САЩ засилват риска от рецесия

Експортът за САЩ се е свил с 1,8%, най-вече заради автомобилите и строителните машини, докато експортът за Китай и Европа е спаднал съответно с 0,6% и 5,2%

10:05 | 21.05.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Растежът на износа на Япония се е забавил през април, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви широкообхватни мита срещу вноса от повечето страни по света. Това подчертава рисковете, пред които е изправена азиатската държава, след като икономиката ѝ се сви още преди официалното въвеждане на по-мащабните налози, предава Bloomberg.

Стойността на експорта е нараснала с 2% през април на годишна база, забавяйки се спрямо отчетените през март 4%, тъй като доставките на автомобили и стомана са отслабнали, съобщи Министерството на финансите в сряда. На този фон вносът е спаднал с 2,2%, основно заради на въглищата и суровия петрол.

Търговският баланс на Страната на изгряващото слънце е преминал към дефицит от 115,8 млрд. йени (702 млн. евро) след два месеца с излишък.

Забавянето на износа допълнително помрачава настроенията в момент, когато японските политици се опитват да постигнат положителен икономически цикъл, подхранван от повишаването на цените и заплатите. След свиването през последното тримесечие кампанията на администрацията на Тръмп за въвеждане на мита излага Япония на риск от техническа рецесия, ако търговията продължи да оказва натиск върху икономиката, когато вътрешното потребление е загубило инерция.

„Вече виждаме въздействието на митата“, коментира Юичи Кодама, икономист в Meiji Yasuda Research Institute. „Мисля, че в бъдеще то ще стане по-изразено и натискът върху търговията ще се засили“.

По региони износът на Япония за САЩ се е свил с 1,8%, най-вече заради автомобилите и строителните машини, докато експортът за Китай и Европа е спаднал съответно с 0,6% и 5,2%.

След като през март стартира кампанията си за въвеждане на мита от 25% върху стоманата и алуминия, през април президентът на САЩ добави данък върху вноса на автомобили със същата ставка, както и базов налог от 10% върху всички останали японски стоки, който ще нарасне до 24% това лято, ако не бъде сключено търговско споразумение.

Износът на автомобили за САЩ, който съставлява около 29% от общия износ, е намалял с 4,8% през миналия месец. Експортът на стомана, който съставлява 1% от общия износ, е потънал с 29%. Ударът върху автомобилната индустрия вероятно ще бъде още по-сериозен, като водещите производители Toyota Motor Corp. и Honda Motor Co. вече прогнозират спад на печалбата в размер на милиарди долари.

Курсът на йената, който се е повишил с 9,1% спрямо долара от началото на годината, е ключов фактор за влиянието на търговията върху японската икономика. По-силната валута забавя инфлацията чрез по-евтин внос, като същевременно намалява стойността на приходите на износителите от чужбина, които се връщат обратно в страната. Японският министър на финансите Кацунобу Като планира да обсъди валутния обмен с министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт по време на срещите на Г-7 в Канада тази седмица.

Търговският излишък на Токио с Вашингтон възлиза на 780,6 млрд. йени през април, намалявайки от 846,9 млрд. йени през март. Постоянната разлика превърна Япония в мишена в опитите на Тръмп да възстанови търговския баланс на САЩ, но министър-председателят Шигеру Ишиба сигнализира, че Япония не бърза да сключва сделка, ако това означава, че националните ѝ интереси могат да бъдат застрашени. Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник също заяви, че търговските преговори с азиатската държава ще отнемат време.

Ишиба продължава да се стреми към освобождаване от всички допълнителни американски мита и заяви, че няма да жертва селскостопанския сектор на Япония, за да защити автомобилната ѝ индустрия. Налозите ще бъдат ключова тема преди парламентарните избори в началото на лятото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 21.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още