Япония няма да приеме търговско споразумение със САЩ, което изключва автомобилите, заяви премиерът на островната страна Шигеру Ишиба, цитиран от Bloomberg.
Ишиба ясно изрази позицията си, когато беше попитан в парламента относно възможността Вашингтон да призове Токио да сключи временно споразумение, което не засяга американските мита върху вноса на автомобили.
В същата парламентарна сесия водещият търговски преговарящ за Япония Рьосей Аказава заяви, че Токио ще продължи да търси отсрочка от всички мита, наложени от САЩ.
Очаква се търговските преговори между САЩ и Япония да се ускорят по-късно този месец, като Аказава заяви, че се надява на някакво споразумение през юни. Местните медии информираха през уикенда, че споразумение вероятно ще бъде постигнато в началото на юли.
Обществената телевизия NHK съобщи, че досега Япония е предложила разширяване на инвестициите в САЩ, свързани с автомобилната индустрия, и засилване на сътрудничеството в корабостроенето в опит да се постигне компромис.
Преговорите продължават, след като САЩ постигнаха първата си сделка с Великобритания и приключиха първите си официални преговори с Китай.
Късно в неделя вечерта търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър обяви, че Вашингтон САЩ са постигнали "сделка" с Китай по време на преговорите по търговските спорове в Швейцария. Китайският вицепремиер Хъ Лифън заяви от своя страна, че преговорите в Женева са били откровени, задълбочени и конструктивни.
Автомобилите са ключов сектор за японската икономика, която вече е подложена на натиск. Някои анализатори смятат, че икономиката на Япония се е свила през първото тримесечие дори преди влизането в сила на 25% мита върху вноса на автомобили.
Очаква се предварителните данни за брутния вътрешен продукт на страната за първото тримесечие да бъдат публикувани в петък (16 май).
Междувременно Ишиба потвърди, че Япония няма да жертва селскостопанския си пазар, за да защити автомобилите.
На 15 и 16 май Гриър ще присъства на среща на министрите на търговията на Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС) в Чеджу, Южна Корея.
Вашингтон е изготвил списък от страни, с които цели приоритетно да постигне търговски споразумения. Екипът на президента Доналд Тръмп е определил около 20 партньора, върху които да се фокусира в първите етапи на преговорите. Групата включва държави като Япония, Южна Корея и Виетнам, всички основни източници на внос за САЩ, с които Тръмп иска да намали търговския дефицит. Тя обхваща и сравнително по-малки партньори като Фиджи, Лесото и Мавриций, посочват източници, запознати с темата.