IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

ЕС готви мита върху вноса на американски самолети и автомобили при провал на преговорите

Фокусът може да падне и върху сектора на услугите, където САЩ отчита търговски излишък спрямо ЕС

21:00 | 08.05.25 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Европейският съюз (ЕС) планира да наложи допълнителни мита върху вноса на американски стоки на стойност 95 млрд. евро, ако текущите търговски преговори с администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп не доведат до задоволителен резултат, съобщава Bloomberg.

Предложените ответни мерки ще бъдат насочени по-специално към промишлени стоки, включително произведени в САЩ самолети на Boeing Co., автомобили и бърбън. Новото предложение ще бъде предмет на консултации с държавите членки и с други заинтересовани страни до 10 юни и може да бъде изменено, преди да е финализирано.

Европейската комисия (ЕК) започва преговори с администрацията на Тръмп по-рано тази седмица, като се стреми да намери компромисно решение на фона на търговския натиск на Тръмп. Очаква се представители на ЕК да представят на Вашингтон различни опции, включително идеи за намаляване на търговските бариери и засилване на инвестициите в Америка.

Разговорите между двете страни досега водят до недостатъчен напредък, като очакванията са, че по-голямата част от американските мита ще останат в сила. ЕС заяви, че текущите търговски разследвания на Тръмп ще увеличат стойността на стоките от блока, подлежащи на мита, до 549 млрд. евро.

Въпреки това председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС „остава напълно ангажиран с намирането на компромисно решение със САЩ“.

„Вярваме, че могат да бъдат постигнати добри сделки в полза на потребителите и бизнеса от двете страни на Атлантика“, заяви тя. „В същото време продължаваме да се подготвяме за всички възможности и консултацията, започната днес, ще ни помогне да се ориентираме в тази дейност“.

Списъкът на ЕС с американски стоки не уточнява размера на митата, които могат да бъдат наложени. Всяко решение за размера и обема от стоки ще бъде взето едва след четириседмичните консултации и ще зависи от резултата от преговорите, посочват официални лица от ЕС.

В допълнение към предложените налози, ЕК ще се консултира и със заинтересованите страни относно евентуални ограничения на износа на стоманен скрап и химически продукти от ЕС за САЩ на стойност 4,4 млрд. евро, потвърждавайки новина на Bloomberg от миналия месец. Такива мерки обикновено могат да бъдат прилагани по различни начини, вариращи от квоти и лицензи до пълни забрани за определени стоки.

Комисията ще заведе дело пред Световната търговска организация (СТО) срещу т.нар. „реципрочни“ мита на Вашингтон, временно определени на 10%, и допълнителната такса по внос от 25% върху автомобили и авточасти, тъй като ЕС смята, че тези мерки „очевидно нарушават основните правила на СТО“.

Тръмп се стреми да пренареди световната търговска система, заявявайки, че търговските дисбаланси на САЩ с останалия свят са доказателство, че страната му е била третирана несправедливо. Макар че тази политика се изразява предимно в налагане на мита, неговата администрация също така преговаря за сделки, като по-рано през деня Тръмп обяви споразумение с Великобритания.

Новият списък с контрамерки на ЕС ще бъде в допълнение към вече обявените налози върху американски стоки на стойност 21 млрд. евро в отговор на 25% мито на Тръмп върху доставките на стомана и алуминий.

Миналия месец ЕС се съгласи да отложи с 90 дни прилагането на тези мерки, след като САЩ намалиха размера на реципрочните мита за повечето стоки от ЕС на 10% от 20%, докато текат преговорите.

Блокът би могъл да предложи допълнителни мерки, ако Тръмп приложи мита върху други сектори: президентът на САЩ започна разследвания, които биха могли да доведат до въвеждането на налози върху вноса на дървен материал, фармацевтични продукти, полупроводници, стратегически важни минерали и др.

ЕК заяви, че всички варианти са на масата за преговори, като евентуалните бъдещи мерки биха могли да бъдат насочени към американските услуги, действащи в Европа, и да се ограничи износа на определени стоки.

През 2024 г. ЕС е изнесъл за САЩ стоки на стойност 531,6 млрд. евро и е внесъл продукти на стойност 333,4 млрд. евро, което е довело до търговски излишък от 198,2 млрд. евро, изчислява Евростат. Ако се добавят услугите обаче, картината е по-балансирана, тъй като САЩ регистрират излишък в този сегмент. Разликата между износа на ЕС за САЩ и износа на САЩ за ЕС е 48 млрд. евро през 2023 г. в полза на блока; това се равнява на едва 3% от общата търговия между ЕС и САЩ.

Последици за Boeing

Насочването на ЕК към самолетите е удар за Boeing. Нежеланието на клиентите да приемат самолети с допълнителни такси представлява нов проблем за американската компания. Около 58 от неизпълнените доставки на самолети за останалата част от 2025 г. са свързани с държавите членки на ЕС, изчислява анализаторът на TD Cowen Гаутам Кана.

Още около 50 самолета са предназначени за клиенти в Китай, показват оценки на Cowen.

Главният изпълнителен директор на Boeing Кели Ортбърг заяви, че американският производител на самолети ще търси алтернативни купувачи за тези машини, ако е необходимо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:02 | 08.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
Vayk__
преди 1 месец
Е тя Европа се съсипа да купува US коли и Boing-и! Голям ефект ще имат мерките! Това като Китайците дето вдигнали реципрочно митата за амeрикански стоки, пък се оказало че те 10 пъти по-малkо от това което те внасят в US :))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още