IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Умря ли руската опозиция с Алексей Навални?

Руснаците са изплашени, че Западът иска да унищожи страната им, а действията на Тръмп подклаждат усещането, че Путин ще ги защити

18:35 | 16.02.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Година след смъртта на опозиционния лидер Алексей Навални неговите привърженици избират надгробния камък, призовани от вдовицата му Юлия. "Това ще бъде място на надежда и сила за всички, които мечтаят за прексната Русия на бъдещето", казва тя, цитирана от BBC. Агенцията отбелязва, че това е доказателство докъде са се свили амбициите на опозицията в Русия.

В момента дори и адвокатите на Навални са с повдигнати обвинения за екстремизъм, а много негови поддръжници предпочетоха да напуснат Русия. Останалите просто мълчат от страх.

По-късно през този месец ще се навършат и 10 години от убийството на друг опозиционер - Борис Немцов, който беше застрелян в центъра на Москва, на метри от Кремъл.

През последните години и други критици на Кремъл бяха застреляни, тровени или вкарани в затвора. Сега руският президент Владимир Путин изглежда диктува и преговорите за мир в Украйна, което още повече обезкуражава руснаците, които не са съгласни с неговата политика.

Навални направи каквото можа, за да насърчи критиците - през 2018 година опита да се кандидатира за президентските избори, но беше блокиран, а през 2020 година беше отровен с новичок и известно време се лекуваше в Германия. Със завръщането си в Русия беше арестуван още на летището.

По непотвърдена информация Навални трябваше да бъде част от обмен на затворници, но почина при съмнителни обстоятелства в затвора. След смъртта му дори и редките протести срещу войната в Украйна престанаха. В крайна сметка опозицията масово се оказа с повдигнати обвинения за криминални престъпления или в затвора, допълва ВВС.

Поддръжниците на Навални не мислят, че лесно може да бъде намерен негов наследник - толкова харизматичен и безстрашен, въпреки че екипът му продължава да работи и разобличава приближените до Путин. Едно от последните им разследвания е насочено към Игор Сечин - ръководителят на "Роснефт", чиято заплата през 2024 г. достигна внушителните 4,6 млрд. рубли (50,5 млн. долара).

Подобни разследвания за обогатяването на близките до властта обаче могат да бъдат гледани само през VPN в Русия, а тези, които успеят да ги гледат не смеят да оставят коментари. Можете да получите криминална присъда само, ако "лайкнете" публикация, казва Ксения Фадеева, бивш координатор на щаба на Навални за президентските избори през 2018 година в Томск. Тя все пак обръща внимание, че това разследване е гледано два милиона пъти за 10 дни. Фадеева е сигурна, че повечето зрители са в Русия.

За опозиционера инакомислещите руснаци са още там, но "не протестират, а оцеляват".

Как ще отговорите на въпроса "Подкрепяте ли Путин или искате да прекарате 15 години в затвора", пита още Ксения Фадеева, обяснявайки подкрепата, която получава руския президент в социологическите проучвания.

Други анализатори виждат подкрепата за Кремъл в идващите от Украйна дронове. "Хората виждат, че са много уязвими и искат силен лидер", казва изследователят Татяна Становая и допълва, че причината не е, защото харесват Путин или го смятат за герой. "Те смятат, че той може да ги защити във враждебната среда", допълва тя.

ВВС обаче отбелязва, че именно войната на Путин в Украйна поставя Русия в тази враждебна среда. Усещането, че Путин ще защити Русия се поддържа и от отношението на американския президент Доналд Тръмп.

Според западни анализатори, цитирани от ВВС, войната допълнително засилва антизападните настроения в Русия. А Кремъл обявява своите противници за "чуждестранни агенти", тоест подкрепяни от Запада, и играе със страховете на хората, че Западът иска да разруши Русия, да я отслаби и разпарчетоса.

Самата опозиция също е много разединена, пише ВВС.

Критиците на Кремъл все още вярват, че Русия може да бъде свободна и нормална европейска държава, но властта днес е по-силна от всякога. Но Фадеева вярва, че всичко може да бъде променено много бързо. Въпросът е накъде ще поеме Москва един ден, когато войната свърши, особено със своите стотици хиляди ветерени и техните травми от войната. 

И всички са убедени, че политическите репресии ще продължат, защото властта не знае друг начин да управлява.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:35 | 16.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

Финанси виж още