Европейската комисия (ЕК) предлага общи разпоредби за депортиране на мигранти, което да направи процедурите по-опростени и ефективни, става ясно от съобщение на Комисията.
Правната рамка беше обявена от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен в политическите насоки за работата на институцията. С нея се допълва Пактът за миграцията и убежището, който беше приет през миналата година, посочва се в съобщението.
По думите на Фон дер Лайен към момента само 20% от нелегалните мигранти, за които е издадена заповед за депортиране в страната им на произход или трета държава, която спазва правата на човека, напускат Европа.
Предстои Европейският парламент и Съветът на ЕС да постигнат съгласие по предложението.
Заповедите за депортиране ще се изпълняват от всички държави членки на ЕС
Новите правила създават общи разпоредби в целия Европейски съюз (ЕС), така че имиграционните власти в една страна членка да могат да изпълнят заповед за депортиране, издадена от друга страна членка.
„Взаимното признаване на решенията за връщане ще позволи на държава членка да признае и пряко да изпълни решение за връщане, издадено от друга държава членка, без да се налага да започва нов процес“, пише в съобщението.
До 1 юли 2027 г., една година след влизането в сила на Пакта за миграцията и убежището, Комисията ще прегледа дали държавите членки са установили подходящи разпоредби за ефективна обработка на европейските заповеди за връщане. Тогава Комисията ще приеме решение за изпълнение, което ще направи задължително признаването и изпълнението на решение за връщане, издадено от друга държава членка на ЕС.
Принудителните връщания в държавите по произход ще бъдат задължителни, когато лице, пребиваващо незаконно в ЕС, не сътрудничи, укрива се в друга държава членка, не напуска ЕС до определения краен срок за доброволно напускане или представлява риск за сигурността, посочват още от ЕК.
Ще се насърчават доброволните връщания в страната по произход или друга трета страна
Като цяло Комисията ще залага на насърчаването на доброволните връщания в конкретни срокове, става ясно от написаното от Комисията. Ще има и последици за лицата, ако не сътрудничат на имиграционните власти при проверки, например да се намаляват или да се отказват помощи и надбавки и да се отнемат документи за пътуване. Предвижда се и засилване на стимулите за сътрудничество, включително и подкрепа за доброволно връщане.
За лицата, които представляват риск за сигурността, ще действат по-строги правила - задължително принудително връщане, по-дълги забрани за влизане, отделни основания за задържане.
Нормативната рамка предвижда нелегални мигранти да бъдат задържани в центрове за до 24 месеца, а не до 18 месеца, както досега. Държавите ще могат да поискат и върнатите лица да пребивават на място, определено от националните органи.
Въвежда се правната възможност за връщане на лица, които пребивават незаконно в ЕС и са получили окончателно решение за връщане, в трета държава въз основа на споразумение или договореност, сключени на двустранна основа или на ниво ЕС. Такова споразумение или договореност може да бъде сключено с трета държава, която спазва международните стандарти и принципи за правата на човека в съответствие с международното право. Там ще оперират т.нар. центрове за връщане на нелегални мигранти, които няма да се изграждат пряко от ЕС.