Организацията на обединените нации (ООН), която тази година навършва 80 години, търси начини да подобри ефективността и да намали разходите на фона на парична криза, съобщи генералният секретар Антониу Гутериш, но допълни, че те не са сходни с усилията на президента на САЩ Доналд Тръмп и на Илон Мъск, пише Ройтерс.
„Нищо общо с този вид инициатива“, отговори Гутериш на въпрос дали създава версия на ООН на министерството за правителствена ефективност на Тръмп, оглавявано от Мъск, което направи всеобхватни съкращения на федерални служители в САЩ.
„Говорим за напълно различни процеси, методологии и цели. Това е продължение и засилване на работата, която винаги сме вършили“, каза той пред репортери, след като обяви създаването на работната група UN80.
Двама официални представители на ООН, пожелали да останат анонимни, признаха, че завръщането на Тръмп на власт през януари е засилило неотложността и амбицията на усилията за ефективност.
Тръмп заяви през февруари, че ООН има „голям потенциал и... ще продължим да работим с нея, но те трябва да свършат работата си“. Тогава ООН реагира, като заяви, че Гутериш работи неуморно за въвеждането на реформи.
„Целта ми е да предприема действия възможно най-скоро в области, където имам власт, и да призова страните членки да обмислят многобройните решения, които зависят от тях“, допълни Гутериш.
„Това далеч надхвърля техническата част. Бюджетите в ООН не са само числа в счетоводен баланс, те са въпрос на живот и смърт за милиони хора по света. Трябва да осигурим стойност за парите, като в същото време постигаме напредък по споделените ценности“, каза още той.
Ходът беше предприет в момент, когато ООН, основана през октомври 1945 г., е изправена пред ликвидна криза най-малко за седма поредна година. Не всички 193 страни членки на ООН плащат задължителните си вноски в пълен размер или навреме, каза Гутериш.
Несигурност
Редовният бюджет на ООН за 2025 г. е 3,7 млрд. долара, като той включва политическа, хуманитарна, икономическа, социална, комуникационна дейност и дейност в областта на разоръжаването. Вноските за агенциите на ООН, фондовете и програмите като Световната продоволствена програма и УНИЦЕФ са доброволни.
Двете страни с най-голям принос за редовния бюджет съгласно оценки, приети от Общото събрание на ООН, са САЩ и Китай. Вашингтон плаща максимума от 22%, а приносът на Пекин е нараснал тази година до 20%.
Но сега Китай плаща дължимите си вноски в края на годината, с шест месеца по-късно, отколкото преди. САЩ имат закъснели плащания за 1,5 млрд. долара. Вашингтон е направил последно плащане от 275 млн. долара през ноември при предшественика на Тръмп Джо Байдън.
Един от представителите на ООН коментира, че има „голяма несигурност“ с бюджета тази година. Китай е уверил световната организация, че ще плати вноската си в пълен размер тази година, но не е ясно кога, а Вашингтон все още не е съобщил на ООН каква ще бъде вноската му, коментира представителят.
„Решихме между януари и август да бъдем много предпазливи финансово“, отбеляза той.
Към 7 март 75 страни членки, или малко над една трета, са платили редовните си вноски в бюджета в пълен размер. На фона на паричната криза ООН е намалила планираните разходи с до 20% и е наложила замразяване на наемането на служители.
На въпрос за възможни съкращения на работни места в резултат на усилията за ефективност на UN80 представителят заяви: „На този етап не мога да кажа. Ще кажа само, че всичко е възможно и нищо не е изключено“.