Европейският съюз (ЕС) прие нов пакет от санкции срещу Русия, насочен срещу близо 200 кораба от т. нар. сенчест флот на страната, както и срещу получаването на военни технологии, съобщиха от Брюксел.
Това е ясен сигнал за продължаващата и твърда подкрепа за Украйна, се казва още в съобщение от пресслужбата на Европейската комисия.
Новият пакет санкции цели допълнително да ограничи достъпа на Русия до военни технологии и да намали приходите от енергийни продукти, като се цели в „безпрецедентен“ брой плавателни съдове. Също така с новите мерки се удължава и съществуващото изключение от тавана за петролните цени за „Сахалин-2“, за да бъде подсигурена японската енергийна сигурност.
„Този кръг от санкции срещу Русия е най-мащабният от началото на войната, включващ нови хибридни санкции, санкции по отношение на правата на човека и такива, свързани с химически оръжия“, е цитирана Кая Калас, върховният европейски представител по външната политика и сигурността, в съобщението.
В новия пакет са посочени 189 допълнителни плавателни съда като част от сенчестия флот петролни танкери или като такива с принос за руските енергийни приходи. С това общият им брой става 342. На тях ще им бъде забранен достъп до пристанища и предоставяне на услуги.
Също така нови 31 компании влизат в черния списък заради предоставяне на подкрепа за руския военен комплекс или заради заобикаляне на санкции. От тях 13 са основани в чужбина – 6 в Турция, 3 във Виетнам, 2 в Обединените арабски емирства и по една в Сърбия и Узбекистан.
Пакетът включва също така санкции срещу 17 физически лица и 58 организации, които ще подлежат на замразяване на активи и забрана за пътувания.
Също така се разширява и списъкът с продукти с двойна употреба и напреднали технологии, които ще са обект на ограничения на износа като химически прекурсори на енергийни материали и някои резервни части и компоненти.
Що се отнася до изключението от тавана на цената на петрола за проекта „Сахалин-2“, той цели поддържането на японската енергийна сигурност и ще е в сила още година – до 28 юни 2026 г.
Междувременно ЕС вече работи и по следващия си 18-и пакет санкции в опит да увеличи натиска върху Москва за постигане на край на войната в Украйна, заяви по-рано миналата седмица председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Идеите, които все още се обсъждат, включват санкциониране на банки в трети страни, които подкрепят руската военна индустрия, и допълнително намаляване на тавана на цените на руския петрол на Групата на седемте.
Европейските представители ще обсъдят възможността, която ще изисква подкрепа от САЩ, на срещата на финансовите министри на Г-7 в Канада тази седмица, посочва запознат източник пред Bloomberg.
Руската икономика работи близо до пълния си капацитет, опитвайки се да се справи с ускоряващата се инфлация, която в момента е над 10%, но се очаква да стигне 9,3% за 2025 г. – много над целта от 4%, посочват от ЕК.
По-рано през деня и Великобритания обяви нови санкции срещу военния, енергиен и финансов сектор на Русия. Те са насочени срещу 100 нови цели, след като през уикенда Русия предприе най-мащабната си атака с дронове срещу украински градове от началото на войната.
Британските мерки са насочени към веригата на доставка на руски оръжейни систеви, включително ракети „Искандер“, финансирани от Кремъл информационни операции и финансови институции, които помагат за заобикаляне на санкции, съобщават властите в Лондон, цитирани от Ройтерс.
Британският премиер Киър Стармър и лидерите на водещи европейски страни съвместно призоваха Вашингтон да се присъедини към тях и да наложи нови санкции срещу Русия заради отказа за примирие в Украйна. Американският президент Доналд Тръмп проведе телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин в понеделник, който приключи без конкретно решение за мир. По думите на Тръмп преговори между Москва и Киев трябва да започнат незабавно.